Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Liście cukinii zaczęły żółknąć? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i działaj

Cukinia uznawana jest za warzywo łatwe w pielęgnacji, ale nawet ona może stwarzać pewne problemy. Zdarza się, że jej liście niepokojąco zmieniają kolor, przez co zaczynamy obawiać się o powodzenie uprawy. Zastanawiasz się, dlaczego liście cukinii żółkną? W tym artykule przyglądamy się przyczynom tego zjawiska i doradzamy, jak mu zaradzić w prosty sposób.

Liście cukinii zaczęły żółknąć? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i działaj
Wyjaśniamy, dlaczego liście cukinii żółkną. Fot. krrad/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego liście cukinii żółkną?

Cukinię często widzimy w przydomowych ogrodach, ponieważ jest ceniona za prostotę uprawy, nieprzeciętną plenność i dorodne owoce o rozmaitych zastosowaniach kulinarnych. Niestety, choć jest łatwa w pielęgnacji, nie zawsze okazuje się całkowicie bezproblemowa. Niekiedy zdarza się, że liście cukinii zaczynają żółknąć, co wzbudza niepokój u ogrodników. Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska, nie wszystkie jednak powinny być powodem do zmartwienia.

Dlaczego liście cukinii żółkną? Oto najczęstsze przyczyny:

  • Starzenie się roślin – to całkowicie naturalny powód żółknięcia liści cukinii, którym nie trzeba się przejmować;

  • Brak składników odżywczych – niedobór substancji pokarmowych, przede wszystkim azotu, żelaza oraz manganu, może skutkować pogorszeniem wyglądu liści cukinii. Przed zastosowaniem odpowiedniego nawozu warto przeprowadzić analizę gleby;

  • Błędy w podlewaniu – zarówno nadmierne, jak i zbyt rzadkie podlewanie cukinii może powodować żółknięcie jej liści. Dopilnujmy, aby rośliny miały stale lekko wilgotną, lecz nie mokrą glebę;

  • Problem ze szkodnikami – działalność niektórych owadów powoduje, że liście cukinii żółkną. Kłopoty sprawiają przede wszystkim przędziorki i mszyce, których warto się pozbywać za pomocą naturalnych metod, np. spłukując je strumieniem wody lub spryskując roztworem olejku neem czy szarego mydła;

  • Choroby – cukinie mogą zostać porażone patogenami grzybowymi lub wirusami. Choroby, takie jak mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń, mozaika cukinii czy kanciasta plamistość dyniowatych mogą objawiać się żółtymi zmianami na liściach.

Nie wszystkie przyczyny żółknięcia liści cukinii są powodem do zmartwień. Nie wszystkie przyczyny żółknięcia liści cukinii są powodem do zmartwień. Fot. obrazz/123RF.com

Przeczytaj również: Warzywa szybciej rosną i są smaczniejsze. Jak stosować sól Epsom na pomidory, ogórki i inne warzywa?

Przycinanie liści cukinii – czy trzeba to robić?

Właściwa identyfikacja przyczyny żółknięcia liści cukinii pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu, dzięki czemu będziemy cieszyć się udanymi plonami. Jeśli przypuszczamy, że rośliny cierpią z powodu niedoboru składników odżywczych, konieczna będzie analiza próbki gleby z ogrodu w pobliskim laboratorium np. w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Znając wyniki, będziemy wiedzieli, czego konkretnie brakuje roślinom oraz jaki nawóz zastosować.

Równocześnie powinniśmy wyeliminować błędy w podlewaniu cukinii i skontrolować swoje uprawy pod kątem obecności szkodników czy rozwoju chorób. Wiedząc już, co dolega roślinom, możemy wykorzystać odpowiednio dobrane środki ochrony. Wszystkie te działania pomogą nam zadbać o dobrą kondycję roślin. Warto zrobić jeszcze jedną, bardzo prostą rzecz, aby zatroszczyć się o przyszłe uprawy – przyciąć liście cukinii.

Czy trzeba to robić? Nie jest to obowiązkowy zabieg, ale warto się na niego zdecydować, gdy liście cukinii żółkną. To prosty sposób na to, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników na grządce. Zawsze pozbywam się pożółkłych liści z cukinii także po to, żeby roślina mogła przeznaczyć energię na rozwój owoców, zamiast na podtrzymywanie przy życiu swych niepotrzebnych części. Jak je przycinać? Najlepiej za pomocą czystych i dobrze naostrzonych narzędzi, np. nożyc lub sekatora. Pożółkłe liście ścinamy pod kątem, by do pustych łodyg nie dostawała się woda.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co uprawiać po czosnku i cebuli? Ważne terminy na zbiór

Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej. Jakie są objawy i czym je zwalczać?

Najlepsze floksy na rabatę i do donic. Ciekawe odmiany i pielęgnacja płomyków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.