Porady ogrodnicze

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej. Wielu ogrodników robi to źle

Borówka amerykańska to długowieczny krzew, który jest chętnie sadzony w przydomowych ogrodach. Rodzi smaczne i wartościowe owoce, ale do obfitego plonowania wymaga zasilania w składniki pokarmowe. Prawidłowe odżywianie tych roślin jest szczególnie ważne wiosną, gdy sezon wegetacyjny dopiero się rozpoczyna. Czy wiesz, czym nawozić borówkę amerykańską o tej porze roku? Sprawdź, jakich błędów unikać podczas dokarmiania krzewów, by latem móc zbierać kosze pełne owoców.

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej. Wielu ogrodników robi to źle
Podczas wiosennego nawożenia borówki amerykańskiej łatwo o błąd, przez który latem zbieramy mniej owoców. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy nawozić borówkę amerykańską?

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna, więc są w stanie poradzić z nią sobie nawet początkujący ogrodnicy. Żeby owocowała, wystarczy posadzić ją na słonecznym i zacisznym stanowisku w bogatej w próchnicę, kwaśnej glebie. Zabiegi pielęgnacyjne nie są szczególnie pracochłonne – krzaczki musimy podlewać tylko w okresach bezdeszczowych i sezonowo przycinać. Nie powinniśmy jednak zapominać, że roślina ta do obfitego plonowania wymaga regularnego zasilania w składniki odżywcze. Kiedy powinniśmy nawozić borówkę amerykańską?

Gatunek ten potrzebuje trzykrotnego nawożenia azotem w okresie wegetacyjnym. Pierwsze nawożenie borówki amerykańskiej realizujemy wczesną wiosną – w momencie pojawienia się pąków kwiatowych, kolejne tuż po zakończeniu kwitnienia (w maju), a ostatnie w czerwcu, gdy zawiążą się owoce. Musimy wiedzieć, że zasilanie krzaczków azotem po 15 lipca może doprowadzić do przedłużenia ich wegetacji oraz dalszego wzrostu, przez co nie zdążą zdrewnieć przed jesienią i będą narażone na przemarzanie. Dodatkowo pod koniec lata możemy zasilić borówki nawozem jesiennym dla roślin kwasolubnych, który jest ubogi w azot.

Czym nawozić borówkę amerykańską, by obficie plonowała? Czym nawozić borówkę amerykańską, by obficie plonowała? Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Najlepszy sposób na zabezpieczenie porzeczek oraz agrestu przed chorobami i szkodnikami. Nic nie kosztuje

Czym nawozić borówkę amerykańską wiosną?

Wiosna to czas, gdy borówka amerykańska intensywnie rośnie, więc potrzebuje azotu. Dlatego stosowane o tej porze odżywki muszą zawierać głównie ten pierwiastek. Wykorzystywane preparaty powinny utrzymywać odpowiedni stopień zakwaszenia gleby. Podpowiadamy, czym nawozić borówkę amerykańską wiosną:

  • mocznikiem,

  • saletrą amonową,

  • siarczanem amonu,

  • nawozem wieloskładnikowym do borówek (z przewagą azotu).

Preparaty stosujemy w dawkach zgodnych z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu. Warto trzymać się tych instrukcji, ponieważ borówkę łatwo przenawozić. Gotowe nawozy najczęściej ręcznie rozsypuje się na podłożu, miesza z wierzchnią warstwą gleby i polewa wodą. Do zasilenia borówki w niezbędne składniki odżywcze możemy wykorzystać również nawozy organiczne. Rośliny te dobrze reagują na kwaśny kompost, którym możemy podsypać krzaczki wiosną i jesienią.

Błędy w nawożeniu borówki amerykańskiej

Jak już wspominaliśmy, jednym z błędów w nawożeniu borówki amerykańskiej jest niestosowanie się do zaleceń producenta gotowego nawozu. Zarówno zbyt duże, jak i za małe dawki mogą zaszkodzić naszym roślinom, co wpłynie na słabsze plonowanie. Nadmiar azotu sprawi, że pędy będą wiotkie i późno zdrewnieją. Niedobór zaś prowadzi do ograniczenia wzrostu i niesatysfakcjonującego plonowania. Pilnujmy również terminów nawożenia. Jeśli zasilimy krzaki zbyt wcześnie, gdy będą narażone na silne mrozy, za szybko rozpoczną intensywny wzrost i prawdopodobnie przemarzną.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pięknie kwitnie wiosną, ma też jadalne owoce. Jak uprawiać i pielęgnować porzeczkę złotą?

Kluczowy oprysk na brzoskwinie. Wykonaj wiosną, owoce będą zdrowe i słodziutkie

Ważny wiosenny zabieg przy porzeczkach. Obserwuj krzaki, bo nie będzie owoców

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.