Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wysiewanie nasion metodą ślimakową. Najlepszy sposób, gdy masz mało miejsca na parapecie

Chcesz wyhodować własne sadzonki warzyw i rozmaitych roślin ogrodowych, ale nie masz na to miejsca w domu? Istnieje sposób, który pozwoli ci oszczędzać miejsce, a przy tym nie będziesz musiał rezygnować z żadnej rośliny. Przygotuj rozsadę, wykorzystując metodę na ślimaczka. Dzięki niej na wąskim parapecie zmieścisz kilkaset, a nawet kilka tysięcy zielonych sadzonek. Jakie nasiona wysiewać metodą ślimakową? Od kwiatów jednorocznych po smakowite warzywa.

Wysiewanie nasion metodą ślimakową. Najlepszy sposób, gdy masz mało miejsca na parapecie
Wysiewanie nasion metodą ślimakową krok po kroku prowadzi do zwiększenia upraw domowych. Nie musisz już ograniczać się przy rozsadach. Fot. 123rf.com

Spis treści: 

Wysiewanie nasion metodą ślimakową krok po kroku

Przygotowywanie w domowych warunkach własnych sadzonek do ogrodu wcale nie wymaga dużo miejsca ani tym bardziej wiele zachodu. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednią metodę, która pozwoli na małej powierzchni przygotować setki zdrowych sadzonek w wygodny i – to cię może zaskoczyć – naprawdę czysty sposób. 

Sposób na ślimaka polecają nie tylko osoby, które od niedawna uprawiają ogródek, jak i ogrodnicy z większym doświadczeniem. Dzięki niemu da się uzyskać naprawdę zdrowe, mocne sadzonki rozmaitych roślin: kwiatów, ziół, a nawet smakowitych warzyw. Wysiewanie nasion metodą ślimakową krok po kroku, przenoszenie sadzonek oraz ich przesadzenie do gruntu jest niezwykle wygodne, a sam wysiew da się przeprowadzić bez brudzenia blatów, narzędzi i rąk.  

Istnieją dwie szkoły przygotowania podkładów do wysiewania nasion metodą ślimakową. Obie są szybkie i mają szereg zalet, jednak ślimaki z folii i wilgotnego papieru z pewnością pozwalają zachować większy porządek w miejscu pracy.

Wysiew na papierowym ślimaku 

Jeżeli naprawdę chcesz uzyskać mnóstwo sadzonek na parapecie, jednocześnie oszczędzając przestrzeń, wysiej wybrane rośliny do papierowego ślimaczka. Potrzebujesz do tego: 

  • kilka foliowych torebek śniadaniowych (nieprzedartych, im dłuższy pasek, tym więcej nasion wysiejesz na jednym ślimaku), 
  • 4 kawałki papieru (każdy dwa razy dłuższy od folii śniadaniowej), 
  • spryskiwacz z letnią wodą, 
  • taśmę klejącą lub 2-3 gumki recepturki, 
  • kubeczek plastikowy lub pojemnik po jogurcie. 

Przygotowanie ślimaka zajmuje do kilkunastu minut, wymaga odrobiny cierpliwości i staranności, ale warto je poświęcić, aby już po kilku dniach zobaczyć efekty swojej pracy. Ślimaka na papierze przygotuj w ten sposób

  • urwij potrzebną ilość folii (woreczków) śniadaniowych w jednym, długim kawałku i rozłóż go na płasko na blacie, 
  • jeden długi kawałek papieru toaletowego (złożony na pół, czyli długości kawałka folii) ułóż na woreczkach, równo z ich górną linią, 
  • układając papier, zostaw po jednej stronie (linia krótszego boku) kilka cm przerwy, aby folia nieco wystawała, 
  • kolejny podwójnie złożony kawałek papieru ułóż w ten sam sposób, ale tak, aby dolna krawędź papieru schodziła się z dolną krawędzią folii (na środku będą na siebie nachodzić), 
  • weź trzeci taki kawałek papieru i ułóż go ponownie od góry.

Twoim celem jest całkowite zakrycie folii. Pilnuj, aby trzeci kawałek papieru na pewno znalazł się w górnej linii. To ma duże znaczenie podczas wypuszczania korzonków. Nie mogą się one zaplątać o papier, powinny gładko schodzić po nim w dół. Gotowy podkład papierowy spryskaj delikatnie wodą. Ma być wilgotny, ale nie mokry. Teraz czas na nasiona. Układaj je równo w górnej części podkładu według zasady: im większe nasiona, tym większa odległość pomiędzy nimi.

Ten etap zajmie ci najwięcej czasu, ponieważ musisz wyłożyć nasionka cierpliwie od początku papierowego zwoju aż do końca. Jednak w ten oto sposób, wysiewając całego ślimaczka, będziesz w stanie uzyskać setki sadzonek na naprawdę małej powierzchni np. kuchennego parapetu.

Po przygotowaniu pełnego rzędu nasion przykryj je ostatnim kawałkiem papieru równolegle do tego po nimi. Dzięki temu ograniczysz możliwość przemieszczania się nasionek przy zwijaniu ślimaka i stawianiu go pionowo w kubeczki. Papier lekko dociśnij, a jeśli trzeba, dodatkowo spryskaj go wodą, aby lepiej się przykleił do reszty podkładu i unieruchomił nasionka.

ślimaki Wysiew na ulitkach z ziemią to praktyczna metoda, dzięki której zyskasz dziesiątki, a nawet setki sadzonek, zamiast kilkunastu doniczek. Fot. 123rf.com

Wysiew na ulitkach z ziemią

Ten sposób również należy do prostych, jednak już nie takich czystych. Zamiast folii potrzebujesz paska cienkiej gąbki, takiej, którą układa się pod panelami w czasie wykańczania podłogi. Aby uniknąć brudzenia powierzchni, na której przygotowujesz wysiew, warto wyposażyć się w praktyczną np. drewnianą rynnę domowej roboty o szerokości 12-14 cm do metody ślimakowej. Jej zbicie z trzech kawałków deseczki nie zajmie ci wiele czasu, a z pewnością ułatwi pracę przy ulitkach. Planujesz przygotowywać je co sezon? W takim razie nawet się nie zastanawiaj i zbij rynnę do wypełniania ślimaków lub zwróć się z prośbą o pomoc do znajomego stolarza. 

Ślimaki z ziemią przygotuj w ten sposób: 

  • rozwiń pasek gąbki w drewnianej rynience albo na tekturowym podkładzie, jeśli nie masz gotowego korytka, 
  • na gąbkę wysyp ziemię, tak aby cienko pokryć cały pasek (na każdym końcu zostaw po 1-1,5 cm przerwy), 
  • ziemię lekko zwilż, ale pilnuj, aby nie była zupełnie mokra, 
  • na ziemi wysiej nasiona, prowadząc je równą linią wzdłuż górnej krawędzi podkładu, a gdy już je ułożysz, dodatkowo oprósz ziemią, 
  • zwiń rulon równo, pilnując, aby całość po zakończeniu rolowania wyglądała jak naleśnik, 
  • gotowego ślimaka sklej taśmą klejącą najlepiej w trzech miejscach: na dole, na środku i na górze, aby się nie rozwinął. 

Tak przygotowane ruloniki stawiaj na podstawce z niewysokim rantem (idealne będzie korytko np. po pomidorach czy dokładnie wymyta i odkażona tacka plastikowa po mielonym mięsie). Po postawieniu ślimaków z ziemią delikatnie je podlej, a gdy zaczną pojawiać się listki, zacznij nawadniać sadzonki od dołu, wlewając odrobinę wody do korytka.

Przeczytaj również: Ogrodowe gadżety do wysiewu nasion. Ogrodniczka radzi, czego nie kupować

Jakie nasiona wysiewać metodą ślimakową?

Rolowanie ślimaka z wilgotnym papierem musi być bardzo dokładne, ponieważ szczególnie przy grubszych nasionach górna część rulonu lubi układać się na ukos w stosunku do dołu, a ważne jest, aby gotowy ślimaczek był cały zrolowany równo, jak gazeta. Metodą na tzw. ulitkach można wysiewać rozmaite roślin od kwiatów jednorocznych przez zioła po warzywa, które w sezonie z łatwością przeniesiemy do gruntu. Pomogą nam w tym tacki lub kubeczki plastikowe, w których zgromadzimy uprawy.

Ślimaki z ziemią nadają się do układania nasion porów, selerów, cebuli, papryki, a nawet kalafiora. To sposób na rozsady tych roślin, które źle znoszą zmianę środowiska i przesadzanie. Przy wysiewie na warstwę ziemi możesz bez trudu przenieść je potem do gruntu razem z częścią podłoża dotykającą korzeni, ułatwiając tym samym odrobinę późniejszą adaptację. Ślimaki z papieru doskonale przyjmą zarówno cebulę, pora i selera, jak i pełne uroku kwiaty jednoroczne np. nasturcje, dalie czy rozmaite odmiany nagietka. Niezależnie od tego, co ostatecznie trafi do ślimaka, bardzo ważne jest opisanie zawartości.  

Jeśli na parapet mają trafić rozsady wielu różnych gatunków roślin ogrodowych oraz przyszłych, dorodnych okazów z warzywnika, nie możesz się przecież pomylić. Nie naklejaj gotowych, sklepowych etykiet, ponieważ mogą odpaść lub zmięknąć i zniszczyć się bardzo szybko. Najprostszą metodą będzie naniesienie opisu i daty na folię lub gąbkę mazakiem permanentnym. Przydatnym oznaczeniem na folii ślimaczka będzie strzałka skierowana w tę stronę, w którą zaczną wzrastać nasiona i wypuszczać liście. To praktyczne rozwiązanie pozwoli nam uniknąć pomyłki przy wkładaniu zawiniątka do kubka. 

Czas kiełkowania nasion zależy od gatunku roślin, jakie wysialiśmy, ale w tej formie, ustawione w miejscu o optymalnych warunkach do rozwoju, dość szybko pokażą nam one pierwsze listki. W niektórych przypadkach już po 3-4 dniach nasz parapet zacznie się zielenić.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nie wiesz, co i kiedy siać? Sprawdź nasz kalendarz wysiewu warzyw

Wysiew, rozsada i sadzonki roślin na parapecie. Poznaj 7 ważnych zasad

Wysiew i rozsada pora krok po kroku. Z czym najlepiej uprawiać pory?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.