Spis treści:
Do kiedy sadzić cebule jesienią?
Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że najwcześniejsze zbiory uzyskuje się z tej cebuli, która została posadzona jesienią. Dotrzymując odpowiedniego terminu, mamy gwarancję, że główki zdążą ukorzenić się przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, dzięki czemu w doskonałej kondycji przetrwają zimę. Wiosną warzywa wcześnie rozpoczyną zdrowy wzrost, co sprawi, że będziemy mogli spodziewać się przyspieszonych zbiorów cebuli.
Jesienne sadzenie cebuli warto zaplanować na drugą połowę września lub październik, choć przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pracę tę możemy zrealizować nawet na początku listopada. Nie możemy wykonać tego zabiegu wcześniej, ponieważ zbyt wysoka temperatura spowoduje, że warzywo przedwcześnie rozpocznie okres wegetacji, przez co może przemarznąć.
Nie warto również przesadnie zwlekać z sadzeniem cebuli jesienią. Pamiętajmy, aby główki umieścić w gruncie na 4-6 tygodni przed spodziewanymi przymrozkami. Jeśli dopilnujemy tego terminu, cebule zbierzemy z grządki już w czerwcu. Na jesienną uprawę warto przeznaczyć zimującą cebulę dymkę Senshyu Yellow, która odznacza się wysoką mrozoodpornością.
Zanim posadzimy jesienią cebulę, sprawdźmy, czy dana odmiana może zimować w gruncie. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Listopad w ogrodzie. Czy można jeszcze coś posadzić, jakie prace trzeba wykonać przed zimą?
Sadzenie cebuli jesienią. Jak to dobrze zrobić?
Zanim zabierzemy się za jesienne sadzenie cebuli, musimy odpowiednio przygotować stanowisko wybrane pod uprawę. Pamiętajmy, że warzywo będzie dobrze rosło na grządce, na której uprzednio uprawiane były cukinie, fasola szparagowa, koperek czy ogórki. Cebuli ozimej nie sadźmy bezpośrednio po marchwi, warto natomiast uprawiać te rośliny w bliskim sąsiedztwie. W ten sposób ochronimy cebulę przed atakami popularnego szkodnika – śmietki cebulanki.
Stanowisko musimy oczyścić z chwastów, a także przekopać glebę. Istotne jest również nawożenie, które powinniśmy zrealizować co najmniej na miesiąc przed sadzeniem cebuli jesienią. W tym celu możemy wykorzystać granulowany obornik. Jak sadzić zimującą cebulę dymkę? Najlepiej w rzędach znajdujących się w odległości ok. 10 cm od siebie. Między poszczególnymi główkami zachowajmy odległość ok. 6 cm. Co ważne, jesienią cebule musimy posadzić zdecydowanie głębiej niż wiosną. Jeśli zrobimy to w taki sposób, że główki znajdą się na poziomie gruntu lub będą nad niego wystawać, warzywo przemarznie. Jesienią cebule sadzimy na głębokości od 3 do 6 cm, aby były całkowicie przykryte glebą. Przed posadzeniem możemy je namoczyć i obtoczyć w popiele drzewnym, aby odstraszyć szkodniki glebowe. Niektórzy ściółkują uprawę cebuli zimowej, tworząc na grządce 3-centymetrową warstwę zrębków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak sadzić dymkę na wczesną cebulę? Ogrodnicy zdradzają, co zrobić, by dobrze się przyjęła
Pradawna odmiana czosnku Żuławskiego. Najlepsze odmiany czosnku ozimego
Nie tylko cebula i czosnek. Co jeszcze można posadzić w tym roku na przyszłoroczne zbiory?