Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa ziemniaków w workach krok po kroku. Sadzenie, pielęgnacja, zalety i wady

Uprawa ziemniaków w workach jest popularna między innymi we Francji i Wielkiej Brytanii. Coraz częściej podobne worki pojawiają się także na polskich balkonach i tarasach. Jakie zalety, a jakie wady ma podobne rozwiązanie? Jak sadzić ziemniaki w workach i jak pielęgnować uprawę?

Uprawa ziemniaków w workach krok po kroku. Sadzenie, pielęgnacja, zalety i wady
Założenie uprawy ziemniaków w workach nie jest szczególnie trudne. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak sadzić ziemniaki w workach?

Ziemniaki można uprawiać nie tylko we własnym ogródku, ale też na przykład na balkonie, na tarasie czy pod ścianą domu. Służą do tego praktyczne worki. Sadzenie ziemniaków w workach pozwala oszczędzić miejsce, a nawet uzyskać wcześniejszy plon. Rozwiązanie niesie z sobą wiele korzyści. Metoda znana jest od dawna i stosowana z powodzeniem między innymi we Francji czy w Wielkiej Brytanii.

Worki można również zastąpić skrzynkami, w których umieszcza się żyzną ziemię. Powinny to być jednak skrzynki drewniane, z dodatkowymi elementami z tworzyw sztucznych. Do uprawy trzeba wybrać zdrowe, nieuszkodzone bulwy, z już widocznymi zalążkami kiełków. To tak zwane „sadzeniaki”, odpowiednie do posadzenia czy to w ogrodzie, czy też właśnie w workach.

Uprawa ziemniaków w workach krok po kroku

Założenie uprawy ziemniaków w workach nie jest szczególnie trudne. Zaczynamy od przygotowania wszystkich niezbędnych elementów. Najpierw nakłuwamy nożyczkami dno i ściany worka, a następnie wypełniamy go ziemią kompostową, wymieszaną z piaskiem. Można również dodać do nich granulowany obornik, który dostarczy rosnącym ziemniakom niezbędnych substancji odżywczych. Jak założyć uprawę ziemniaków w workach?

  • Dno worka wypełniamy warstwą podłoża. Powinna wynosić 15-20 centymetrów.

  • Ścianki worka wywijamy na zewnątrz. Należy to zrobić w taki sposób, by wystawały powyżej podłoża na 20-30 centymetrów.

  • Sadzeniaki ziemniaków umieszczamy w ziemi, kiełkami do góry. Jedna bulwa wystarcza na worek o pojemności 60 litrów. W zależności od rozmiaru, w worku można więc umieścić 1 lub 2 sadzeniaki.

  • Posadzone ziemniaki zakrywamy kolejną warstwą ziemi. Możemy zastosować kompost lub zwykłą ziemię uniwersalną. Jej warstwa powinna wynosić 10-15 centymetrów.

Ziemię z ziemniakami obficie podlewamy, a następnie ustawiamy w miejscu jasnym i słonecznym, w którym jednocześnie będą miały zapewniony lekki cień w czasie największego upału. Miejsce to powinno być osłonięte od wiatru.

Warunki do uprawy ziemniaków w workach

Konieczne jest odpowiednie nawilżanie ziemi w workach, ponieważ podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Najlepiej podlewać ziemię wczesnym rankiem, wieczorem lub nocą. W trosce o udany plon powinniśmy zadbać o zapewnienie sadzonkom stabilnych warunków. Miejsce, w którym worki zostaną ustawione, nie może być zimne, ale nie powinno też być zbyt ciepłe. Ciepło spowoduje pojawienie się wielu nowych bulw, które jednak będą drobne. Temperatura podłoża powinna wynosić 7-10 stopni Celsjusza.

uprawa ziemniaków w worku Już po kilku tygodniach ziemniaki w workach powinny wypuścić kiełki. Fot.123RF.com

Jakie worki do uprawy ziemniaków?

Do uprawy ziemniaków w workach możemy wykorzystać worki z plecionki polipropylenowej, dostępne tak w sklepach ogrodniczych, jak i budowlanych. Sprawdzą się jednak również zwykłe worki po ziemi, większe torby na zakupy wielokrotnego użytku czy worki z mocnej folii. Świetnie sprawdzą się także worki jutowe, które jednak należy wyściełać wewnątrz workiem foliowym. Chodzi o to, by produkt utrzymywał wilgoć, niezbędną do poprawnej uprawy ziemniaków.

Istnieją też specjalne worki z zamkiem błyskawicznym, przeznaczone właśnie do uprawy ziemniaków. Cieszą się popularnością w krajach takich jak Francja czy Wielka Brytania. Co jest istotne przy wyborze odpowiedniego worka? Nie powinno się używać tych czarnych czy po prostu ciemnych, ponieważ szybko się nagrzewają. Worki powinny być jasne i należy je gęsto nakłuć, by odpływał z nich nadmiar wody, a jednocześnie by do ich wnętrza docierało powietrze.

Pielęgnacja ziemniaków w workach

Już po kilku tygodniach ziemniaki w workach powinny wypuścić kiełki. Pędy należy wówczas zakryć kompostem, a ścianki worka delikatnie odwinąć. Postępujemy tak aż do momentu, gdy worek zostanie wypełniony podłożem do około 3-5 centymetrów od górnej granicy worka.

Raz w tygodniu należy sprawdzać dłonią stan wilgotności podłoża. Jeśli ziemia będzie sucha na głębokości 15-20 centymetrów, worki z ziemniakami należy podlać. Nawożenie nie jest konieczne. Zbiory można zaś rozpocząć, kiedy rośliny przekwitną i zaczną więdnąć. Pełny cykl uprawy ziemniaków w worku trwa około 90 dni.

Zalety i wady uprawy ziemniaków w workach

Uprawa ziemniaków w workach ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala oszczędzić sporo miejsca na grządkach, a nawet cieszyć się tymi popularnymi warzywami, gdy nie mamy własnego ogrodu. Ziemniaki w worku można uprawiać również na balkonie lub na tarasie. Taka uprawa pozwala zapobiec rozwojowi zarazy ziemniaczanej, czyli groźnej choroby, która szczególnie szybko rozwija się w deszczowe lata, ponieważ sprzyja jej wysoka wilgotność. Wystarczy ustawić worki z ziemniakami pod zadaszeniem, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się tej choroby.

ziemniaki w worku Sadzenie ziemniaków można rozpocząć już w kwietniu. Fot.123RF.com

Uprawa ziemniaków w worku pozwala też uzyskać wcześniejszy plon. Możemy bowiem rozpocząć ją o kilka tygodni wcześniej niż w przypadku ziemniaków uprawianych na zewnątrz, bezpośrednio w gruncie. W dodatku uzyskany plon bulw jest też nawet dwukrotnie wyższy, niż w przypadku uprawy klasycznej.

Czy uprawa ziemniaków w workach ma jakieś wady? Niestety, tak, choć problemy nie pojawiają się często. Wykorzystywanie worków z tworzywa sztucznego może się okazać kłopotliwe, ponieważ może dojść do przegrzania podziemnych części ziemniaków i to mimo wykonania w workach stosownych otworów. Zdecydowanie lepiej byłoby wykorzystać do uprawy dedykowane worki z jedną ścianką zamykaną na zamek.

Przeczytaj również: Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

"Na zdrowie": Ziemniaki to bogactwo składników odżywczych. A kalorie? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.