Spis treści:
Uprawa papryki – najważniejsze zasady
Uprawa papryki nie powinna sprawić ci większych problemów. Aby zbiory były obfite, warto jednak zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady uprawy papryki.
- Jest to roślina ciepłolubna i światłolubna, dlatego należy ją uprawiać na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatrów. Temperatura nie powinna spadać poniżej 14 stopni Celsjusza, inaczej papryka spowolni wzrost i rozwój.
- Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, próchniczych i lekko wilgotnych. Potrzebuje podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
- Podlewanie papryki powinno być umiarkowane tak, aby podłoże nie było zbyt mokre. Najwięcej wody potrzebuje w czasie upałów, a także w okresie kwitnienia i owocowania. Paprykę rosnącą w gruncie podlewa się co kilka dni, zaś uprawianą w pojemnikach – codziennie.
- Krzaki te mają wysokie wymagania pokarmowe. Największe zapotrzebowanie mają na azot, potas oraz wapń. Chociaż w sklepach ogrodniczych można kupić gotowe preparaty do nawożenia papryki, zdecydowanie lepiej zastosować nawozy organiczne, takie jak kompost, obornik czy biohumus.
- Podczas uprawy papryki należy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo roślinne, które korzystnie wpływa na jej wzrost i plonowanie. Należy unikać sadzenia krzaków obok warzyw kapustnych, kopru włoskiego czy fasoli.
Aby zdrowo rosnąć i obficie plonować, papryka potrzebuje sporo składników odżywczych. Fot.123RF.com
Jak wzmocnić paprykę – przepis na organiczny suplement
Nawożenie jest kluczowym elementem w uprawie papryki, gdyż dostarcza niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają prawidłowy wzrost i rozwój. W tym celu wcale nie musisz biec do sklepu po specjalistyczne preparaty. Wystarczy przygotować organiczny suplement, który poprawi kondycję upraw i zwiększy plony.
Wsyp do blendera łyżkę grochu i dodaj 3-5 liści laurowych. Następnie wlej dwa litry wody i dokładnie zmiksuj. Dalej odstaw mieszankę na dwie godziny. Po upływie tego czasu przecedź preparat przez sitko. Przed zastosowaniem odżywkę należy rozcieńczyć z wodą – szklanka roztworu na pięć litrów wody. Tak przygotowanym suplementem pryskamy łodygi i liście papryki. Alternatywnie aplikujemy preparat wprost do korzeni. Już po krótkim czasie zauważysz, że papryka szybciej rośnie i zawiązuje dużo kwiatów, co w efekcie przekłada się na większe zbiory.
Przeczytaj również:
Pomidory zawiążą dużo kwiatów i będą obficie owocować. Jak przyspieszyć owocowanie pomidorów?
Jak podwoić plony ogórków? Przepis na organiczny suplement na szybszy wzrost ogórków
Jak uprawiać buraki, żeby były zdrowe i słodkie. Naturalne nawożenie buraków