Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Posiej jako przedplon pod pomidory w szklarni lub tunelu. Zbiory będą obfite i zdrowe

Uprawa pomidorów w szklarni czy tunelu foliowym to marzenie wielu ogrodników. W naszym klimacie to gwarancja szybszych i bardziej dorodnych plonów. Podłoże w szklarniach nie ma jednak możliwości korzystania ze wszystkich dobrodziejstw rozkładającej się materii organicznej. Dlatego przed posadzeniem pomidorów, warto wysiać przedplon. Dzięki temu zabiegowi gleba staje się żyźniejsza, a rośliny zdrowsze. 

Posiej jako przedplon pod pomidory w szklarni lub tunelu. Zbiory będą obfite i zdrowe
Jako przedplon pod pomidory uprawiane w szklarni lub w tunelu najlepiej wysiać rzodkiew oleistą. Fot. Henadzi Pechan/123RF.com

Spis treści: 

Dlaczego warto stosować przedplony pod pomidory? 

Przedplon to rośliny, które wysiewamy przed uprawą główną. Pomidory wyjaławiają glebę, ich korzenie wyciskają z niej wszystkie cenne składniki. Dlatego należy ją wcześniej odpowiednio przygotować. Warto zastosować pod pomidory przedplon, który poprawi strukturę podłoża i dostarczy mu niezbędnych składników. Dodatkowo zahamuje rozwój chwastów i pomoże uniknąć stosowania chemii w ogrodzie.  

Szczególne znaczenie ma to w przypadku podłoża pod folią lub w szklarni, gdzie przedplon jest sposobem na płodozmian. Dzięki temu zabiegowi podłoże staje się bardziej przewiewne i żyzne, co sprzyja zdrowemu wzrostowi pomidorów. Niektóre przedplony, takie jak gorczyca czy rzodkiew oleista, mają właściwości fitosanitarne, ograniczając rozwój patogenów glebowych.  

Kiedy i jak siać przedplony pod pomidory? 

Termin wysiewu przedplonu pod pomidory zależy od jego gatunku. Warto tu zauważyć, że rośliny międzyplonowe nie muszą dojrzeć, wystarczy, że wzejdą i nieco podrosną. Młody materiał organiczny rozłoży się szybciej, a dostarczy glebie wszystkich niezbędnych składników. Najwcześniej, bo jeszcze zimą, w lutym, siejemy owies, a po nim żyto jare. Już wczesną wiosną można przekopać ich wschody. 

Większość roślin przedplonowych pod pomidory siejemy w marcu. Dotyczy to roślin bobowatych,  facelii błękitnej, nagietków, aksamitek, gorczycy i rzodkwi oleistej.  Gros z nich przekopujemy po upływie półtora miesiąca, jedynie bobowate można przekopać wcześniej. Lepiej nie mieszać gatunków przedplonów, bo mogą sobie szkodzić - na przykład nie należy siać razem gorczycy i rzodkwi oleistej.  

Doskonałym i praktycznym pomysłem na przedplon są nowalijki, takie jak rzodkiewka, sałaty, szpinak czy pietruszka naciowa. Pod osłonami można je wysiewać już w marcu, a zanim dojdzie do sadzenia pomidorów, warzywa i zioła z pewnością zużyjemy w kuchni. Pozostałe w glebie korzenie i resztki masy zielonej użyźnią podłoże przed sadzeniem pomidorów.  

Pietruszka naciowa również dobrze sprawdzi się jako przedplon pomidorów. Fot. Ciuvelic Razvan/CanvaPro

Jakie rośliny na przedplony pod pomidory w szklarni i tunelu? 

Wybór odpowiednich roślin na przedplon ma kluczowe znaczenie dla sukcesu uprawy pomidorów. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego rośliny bobowate lub zboża. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sięgnąć po warzywa czy kwiaty, które potem wykorzystamy. Oto kilka propozycji: 

  • Rośliny z rodziny bobowatych: groch, łubin, peluszka czy wyka wzbogacają glebę w azot dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi; 
  • Zboża jare: żyto jare i owies poprawiają strukturę gleby dzięki rozwiniętemu systemowi korzeniowemu; 
  • Gorczyca biała, rzodkiew oleista: mają właściwości fitosanitarne, ograniczając rozwój patogenów glebowych, choć nie można wysiewać ich razem;  
  • Nagietki, aksamitki: ich ostry zapach odstrasza szkodniki, ograniczają też rozwój chwastów;  
  • Szpinak, sałata, kalarepa, kalafior: rośliny o krótkim okresie wegetacji, które można zebrać przed sadzeniem pomidorów i wykorzystać w kuchni.  

Warto pamiętać, że rośliny stosowane przed uprawą główną nie powinny zakwitnąć, a tym bardziej wydać nasion. Bardziej wtedy zaszkodzą, niż pomogą pomidorom, wyjaławiając ziemię na potrzeby własnego rozwoju.   

Przeczytaj również: Siew bobika na przedplon. Poprawia jakość gleby, hamuje rozwój chwastów w ogrodzie

Gleba po przedplonach – przygotowanie pod sadzenie pomidorów 

Po zakończeniu uprawy przedplonów należy odpowiednio przygotować glebę pod sadzenie pomidorów. Najlepiej zrobić to na trzy tygodnie przed przeniesieniem rozsad do gruntu. W pierwszej kolejności przekop rośliny przedplonowe, aby wprowadzić do gleby cenną materię organiczną. Spuchnij wszystko tak, by rozbić systemy korzeniowe przedplonu. Dzięki temu zabiegowi poprawi się struktura podłoża i wzrośnie jego zasobność w składniki odżywcze.  

Dobry przedplon pozwala na użyźnienie gleby. Dzięki temu pomidory mają lepszy start i zdrowo rosną.  Fot. Slatan/CanvaPro

W razie potrzeby możesz zastosować dodatkowe nawozy, choć często przedplony dostarczają wystarczającej ilości azotu i innych mikroelementów. Na koniec podlej glebę i daj jej odpocząć. Przez kolejne dwa do trzech tygodni materiał z przedplonów będzie się rozkładał. Dopiero wtedy podłoże będzie gotowe na przyjęcie sadzonek pomidorów, które będą miały idealne warunki do rozwoju.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Siew bobu na przedplon. Uprawa współrzędna bobu

Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna. Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów

Nasiona pomidorów szybciej wykiełkują i będą zdrowo rosły. Poznaj sprawdzoną metodę ich wysiewu

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.