Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie róż pnących. Ostre i precyzyjne cięcie wykonaj w październiku

Przycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który nie tylko stymuluje ich wzrost i kwitnienie, ale również nadaje im estetyczny kształt. Istnieje opinia, że cięcie krzaków jesienią jest dość ryzykowne, gdyż może osłabić rośliny i utrudnić im przetrwanie zimy. Dlatego przed nadejściem mrozów wielu ogrodników usuwa jedynie przekwitłe kwiaty i martwe pędy. Wyjątek stanowią róże pnące, które potrzebują ostrego i precyzyjnego cięcia w październiku. Jak prawidłowo wykonać ten zabieg? Sprawdź.

Przycinanie róż pnących. Ostre i precyzyjne cięcie wykonaj w październiku
Jak przyciąć róże pnące jesienią? Doświadczony ogrodnik zdradza najważniejsze wskazówki. Fot.artshock/123RF.com

Spis treści:

Róże pnące trzeba przyciąć przed zimą

Róże uprawiane są od setek lat. Występują one w licznych formach i barwach, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Aby krzaki zachwycały swoją urodą, należy o nie odpowiednio dbać. Oprócz regularnego nawadniania i właściwego nawożenia nie możemy zapomnieć o cięciu, które jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Uważa się, że przycinanie róż przed zimą nie jest zalecane (wyjątkiem jest jednak usuwanie przekwitłych kwiatów oraz obumarłych pędów). Zbyt intensywne cięcie może osłabić krzaczki przed nadejściem mrozów, a także może prowadzić do rozwoju chorób.

Znany brytyjski ogrodnik Monty Don uważa, że ostre i precyzyjne cięcie przed zimą to absolutna konieczność dla róż pnących. To rośliny o różnych kształtach i kolorach kwiatów, które pną się po podporach, tworząc efektowne dekoracje. Aby były zdrowe i bujnie kwitły, należy pamiętać o ich przycinaniu (również przed zimą). Z kolei zaniedbanie tego zabiegu sprawi, że będą one rozrastać się w sposób niekontrolowany. Oprócz tego brak cięcia może prowadzić do osłabienia roślin i utraty ich walorów dekoracyjnych, ponieważ ich kwitnienie będzie słabsze. Monty Don uważa, że zaniedbanie jesiennego przycinania sprawi, że róże pnącze staną się „niesfornym bałaganem z kilkoma kwiatami”.   

róże pnące Jesienią nie zaleca się przycinania róż z wyjątkiem odmian pnących. Fot.selinairina/123RF.com

Przeczytaj również: Co sadzić w ogrodzie w październiku? Sadzenie drzew, krzewów, bylin i pnączy

Jak przyciąć róże pnące?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo przyciąć róże pnące, aby im nie zaszkodzić? Zanim sięgniesz po sekator, zwróć uwagę na posiadaną przez ciebie odmianę. Róże pnące można podzielić na dwie grupy:

  • Climber – róże o wiotkich pędach, które powtarzają kwitnienie (rozwijają duże kwiaty);

  • Rambler – róże o pędach sztywnych. Choć tworzą mniejsze kwiaty i najczęściej kwitną raz w roku, ale za to bardzo obficie.

Brytyjski ogrodnik Monty Don radzi, aby jesienią przyciąć róże typu climber, gdyż kwitną na pędach, które pojawiają się wiosną. Warto pamiętać, że krzaczki te mają kolce, dlatego przycinanie najlepiej wykonywać w rękawicach ochronnych. Najlepiej to zrobić w suchy i słoneczny dzień, ponieważ wilgoć naraża miejsca cięcia na choroby grzybowe. Używamy zawsze ostrego i zdezynfekowanego sekatora, aby nie uszkodzić pędów oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się potencjalnych patogenów. W pierwszej kolejności usuwamy wszystkie pędy chore, suche lub uszkodzone, a także te krzyżujące się ze sobą. Jesienią można też przyciąć pędy stare i zdrewniałe (blisko gruntu), dzięki czemu na wiosnę nasze krzaczki rozwiną silne i zdrowe łodygi. Z kolei pozostawione gałązki należy przywiązać do podpór (robimy to za pomocą miękkich sznurków lub opasek, aby nie uszkodzić delikatnych pędów rośliny). Przycinanie róż pnących jesienią sprawi, że w sezonie wypuszczą one mnóstwo pędów i zakwitną z podwójną siłą.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Oryginalna kwiecista bylina o jadalnych cebulach. Jesienne sadzenie kamasji, ciekawe gatunki i odmiany

Zadbaj o lilie w październiku. Wzmocnią się i bujnie zakwitną na wiosnę

Jesienne ściółkowanie rabat z krzewami ozdobnymi. Czym je najlepiej zabezpieczyć?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.