Porady ogrodnicze

Jej kwiatostan zachwyca nawet zimą. Jak uprawiać trawę pampasową?

Trawa pampasowa jest jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych. Ma wiele zastosowań, dlatego warto mieć ją w swoim ogrodzie. Jednak należy wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o roślinę i jakie warunki trzeba jej zapewnić. Podpowiadamy, jak uprawiać trawę pampasową.

Jej kwiatostan zachwyca nawet zimą. Jak uprawiać trawę pampasową?
Trawa pampasowa to popularna trawa ozdobna, która gości w wielu ogrodach. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Trawa pampasowa – charakterystyka

Trawa pampasowa to wieloletnia roślina zielna z rodziny wiechlinowatych. Jest obecnie jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych. Pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z obszaru południowej Brazylii, Urugwaju, Paragwaju, Chile i Argentyny. Rośnie tam na subtropikalnych trawiastych stepach nazywanych pampą.

Trawa pampasowa osiąga wysokość od 45 cm, aż do 3 metrów. Tworzy gęste kępy, które składają się z gęsto położonych i niebieskozielonych, długich liści, których krawędzie są bardzo ostre. Jest to roślina dwupienna, co oznacza, że kwiatostany męskie oraz żeńskie rozwijają się na dwóch różnych egzemplarzach rośliny.

Puszyste wiechy kwiatostanów tworzą się od sierpnia do września i pojawiają się na długich pędach. Przybierają barwę srebrzystobiałą, kremową, czerwoną lub purpurową. Bardziej atrakcyjne wizualnie są żeńskie egzemplarze trawy.

Trawa pampasowa – odmiany

Trawa pampasowa ma wiele odmian, a poszczególne z nich różnią się między sobą m.in. barwą kwiatostanów lub wzorem liści. Oto najpopularniejsze odmiany trawy pampasowej o:  

 • białych kwiatostanach – White i Weiser Feder,

 • srebrzystych kwiatostanach – Sunningdale Silver,

 • różowych kwiatach – Remorio, Rosea, Rendatleri,

 • srebrzystym paskowaniu liści – Silver Comet oraz Silver Stripe,

 • złocistym paskowaniu liści – Splendid Star oraz Aureolineata.

Trawa pampasowa – uprawa

Jeśli chcemy cieszyć się bujną i zdrową trawą pampasową, musimy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Oto, na co należy zwrócić uwagę, podczas jej uprawy.

 • Sadzenie 

Najlepszym momentem na sadzenie trawy pampasowej jest późna wiosna, ponieważ roślina potrzebuje ciepła do wzrostu, a w początkowej fazie rozwoju jest bardzo wrażliwa na chłód. Najbardziej odpowiednim czasem jest maj, gdy ustąpią już ostatnie przymrozki. Trawę pampasową sadzimy nieco głębiej niż rosła w doniczce, tak aby szyjka korzeniowa była lekko zagłębiona.

 • Podłoże 

Roślina preferuje żyzne, głębokie i próchniczne gleby, które nie wysychają latem i są dobrze przepuszczalne. W żadnym wypadku ziemia nie powinna być zbyt wilgotna.

 • Stanowisko 

Najlepszym miejscem na uprawę trawy pampasowej jest stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru i znajdujące się na wystawie południowej albo południowo-zachodniej. Idealne będzie miejsce o lekkim nachyleniu terenu, dzięki czemu spływający swobodnie deszcz, nie będzie powodował zastoin wody.

 • Podlewanie i nawożenie

Trawę pampasową należy regularnie i obficie podlewać, szczególnie wtedy, gdy rośnie na podwyższonych stanowiskach, z których nadmiar wilgoci szybciej odpływa. Nie można doprowadzać również do przesuszenia rośliny.

Zasilanie trawy pampasowej wykonuje się 2 razy w roku – w maju i lipcu. Zalecany jest wieloskładnikowy nawóz mineralny o zwiększonej zawartości azotu. Co 3-4 lata powinno się nawozić trawę pampasową obornikiem albo kompostem.

 • Kwitnienie 

Trawa pampasowa kwitnie na przełomie września i października, ale kwiatostany zdobią ją przez całą zimę. Podczas okresu zakwitania trawa osiąga nawet 3 metry wysokości.

 • Przycinanie 

Cięcie trawy pampasowej powinno być przeprowadzane późną zimą lub wczesną wiosną. Podczas przycinania rośliny, musimy usunąć uschnięte i chore liście oraz zeszłoroczne pędy. Oprócz tego należy przerzedzić środek kępy.

 • Rozmnażanie 

Może się odbywać poprzez podział kępy lub wysiew nasion. Podstawową różnicą między tymi metodami jest to, że trawa pampasowa rozmnażana przez podział szybciej zakwita, a ta wysiewana z nasion wytworzy kwiaty dopiero po około 5 latach od zasiania rośliny.

trawa pampasowa Bardzo często trawa pampasowa nie kwitnie z powodów błędów pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com

Dlaczego trawa pampasowa nie kwitnie?

Przyczyn tego, dlaczego trawa pampasowa nie kwitnie, może być wiele. Oto najczęstsze powody braku kwitnienia:

 • nieprawidłowe stanowisko dla rośliny, np. w zbyt zacienionym miejscu;

 • nieprawidłowe podlewanie – trawa ma zbyt dużo lub zbyt mało dostarczanej wody;

 • dostarczanie za małej ilości składników odżywczych roślinie;

 • zranione młode pędy;

 • zbyt młoda trawa pampasowa.

Jak dbać o trawę pampasową w zimie?

Mimo nadejścia zimy, trawa pampasowa nadal kwitnie, dlatego w tym czasie musimy o nią szczególnie zadbać.

Jeśli nie chcemy, aby roślina przemarzła i zaczęła gnić, to musimy ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu należy podwiązać wszystkie liście do góry, tworząc tzw. chochoł. Oprócz tego konieczne jest ściółkowanie gleby, poprzez tworzenie grubej warstwy (około 20 cm), za pomocą suchych liści, słomy lub torfu. Najlepiej będzie usypać kopczyk u nasady chochoła i na koniec okryć całą trawę pampasową agrowłókniną.  

Zastosowanie trawy pampasowej w ogrodzie

Trawa pampasowa w ogrodzie stosowana jest najczęściej jako soliter na trawniku. Oprócz tego może być też tłem dla kompozycji rabatowych, poprzez stworzenie najwyższych pięter rabatów.

Roślina dobrze będzie się prezentować również w pobliżu miejsc, w których odpoczywamy i chcemy odgrodzić się od innych. Jej duże liście i okazałe kwiaty zapewnią nam prywatność i dodatkowo ochronią przed wiatrem. Co więcej, kwiatostany nadają się też na kwiat cięty i do suszenia, dlatego trawa pampasowa jest rośliną, którą warto mieć w swoim ogrodzie.

Przeczytaj również: 

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem? Niektóre gatunki są bardzo delikatne

Gdy robi się cieplej, tuje potrzebują nawożenia. Przepisy na najlepsze domowe nawozy do tui

Przycinanie hortensji ogrodowej. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonać

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.