Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak się pozbyć gwiazdnicy pospolitej z ogrodu? Dlaczego nie można dopuścić do kwitnienia gwiazdnicy?

Gwiazdnica pospolita to zmora wielu ogrodników. Roślina jest uznawana za uciążliwy chwast, którego bardzo ciężko się pozbyć. Jednakże ma ona również zastosowanie w ziołolecznictwie. Jej prozdrowotne właściwości wynikają z wielu drogocennych składników odżywczych, które zawiera. Jak pozbyć się gwiazdnicy pospolitej z ogrodu i dlaczego nie można dopuścić do jej kwitnienia?

Jak się pozbyć gwiazdnicy pospolitej z ogrodu? Dlaczego nie można dopuścić do kwitnienia gwiazdnicy?
Gwiazdnica pospolita to roślina jednoroczna, na której może dojrzewać nawet 15 tysięcy nasion. Fot.123RF.com

Spis treści:

Gwiazdnica pospolita – charakterystyka

Gwiazdnica pospolita to roślina z rodziny goździkowatych. Nazywana jest również ptasią miętą. Kształt jej kwiatów przypomina gwiazdę, stąd też nazwa – gwiazdnica. Zazwyczaj ma żółte lub fioletowe pylniki. Jej łodygi z reguły nie są wysokie, jednak w niektórych przypadkach mogą osiągać nawet 40 cm. Gwiazdnica pospolita jest powszechna na całym świecie, rośnie na łąkach oraz w siedliskach ruderalnych i segetalnych. Chwast często występuje na polach uprawnych rzepaku, ziemniaków, buraków czy kukurydzy.

Gwiazdnica pospolita to roślina jednoroczna, na której może dojrzewać nawet 15 tysięcy nasion. Ma zdolność do kiełkowania w niskich temperaturach – nawet w 2 stopniach Celsjusza. Ponadto jest odporna na niekorzystne warunki – często rozwija się w mrozie i mało nasłonecznionych miejscach. Rozprzestrzenia się głównie za sprawą wiatru oraz endochorii (rozsiewaniu roślin poprzez przenoszenie nasion w organizmach zwierząt). Gwiazdnica pospolita może się rozmnażać również wegetatywnie, ponieważ jej łodygi w szybki sposób ulegają ukorzenieniu.

Gwiazdnica pospolita – lekarstwo

W medycynie ludowej gwiazdnica pospolita była wykorzystywana w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak schorzenia skóry, choroby nerek, reumatyzm i artretyzm oraz stany zapalne. Drogocenne właściwości lecznicze wynikają ze składników zawartych w roślinie. To między innymi:

 • witamina C;
 • kwas linolenowy (witamina F);
 • niacyna;
 • potas;
 • magnez;
 • fosfor;
 • sód;
 • selen;
 • flawonoidy;
 • fitosterole;
 • saponiny.

Gwiazdnica pomaga wzmocnić odporność (m.in. dzięki witaminie C) i poprawić wygląd skóry (głównie za sprawą witaminy F). Ponadto jest wykorzystywana przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy (przyspiesza przemianę materii). Flawonoidy obecne w składzie rośliny wykazują działanie antyoksydacyjne zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia nowotworów. Co więcej, minimalizują one utlenianie witaminy C w organizmie.

Gwiazdnica pospolita Prawdopodobnie każdy ogrodnik miał kiedyś problem z gwiazdnicą pospolitą. Fot.123RF.com

W jakiej formie używa się gwiazdnicy pospolitej w celu leczenia różnych schorzeń? Najczęściej z rośliny produkuje się ekstrakt, który można stosować jako okład. Popularne są również napary czy nalewki. Co ciekawe, wiele osób wykorzystuje gwiazdnicę jako dodatek do zup i sałatek, a nawet główny składnik pasty kanapkowej. Z uwagi na jej neutralny smak, jest to roślina dość uniwersalna w gotowaniu.

Przeczytaj również: Jak zwalczać chwasty w sposób ekologiczny?

Gwiazdnica pospolita – chwast. Jak pozbyć się gwiazdnicy pospolitej?

Prawdopodobnie każdy ogrodnik miał kiedyś problem z gwiazdnicą pospolitą. Chwast ten roznosi się błyskawicznie, a to z powodu ogromnej liczby nasion oraz bardzo szybkiemu ukorzenianiu. To sprawia, że w krótkim czasie może opanować dużą powierzchnię ogródka.

Jak pozbyć się gwiazdnicy pospolitej? Ważne jest regularne i dokładne pielenie, przy czym trzeba pamiętać o usuwaniu wszystkich kawałków pędów. Pozostawione części rośliny mogą ukorzenić się i rozmnożyć.

Próbując pozbyć się gwiazdnicy pospolitej z ogródka należy pamiętać, żeby nie dopuścić do jej kwitnienia. W przeciwnym razie dojdzie do wydawania nasion, czego skutkiem może być niepohamowane rozprzestrzenianie się rośliny. W likwidacji gwiazdnicy mogą pomóc specjalne preparaty do odchwaszczania. Niektóre z nich działają też na inne chwasty, dzięki czemu można pozbyć się nie tylko gwiazdnicy, ale również mniszka czy skrzypu.

Przeczytaj również:

Preparaty na chwasty w ogrodzie – naturalne i skuteczne

Domowy środek na chwasty – naturalne sposoby na chwasty w ogrodzie i na kostce brukowej

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.