Porady ogrodnicze

Urzeka wyglądem i zapachem. Jak uprawiać acidanterę dwubarwną?

Acidantera dwubarwna to roślina kwitnąca, która wyróżnia się pachnącymi kwiatami o białym odcieniu z charakterystyczną ciemną plamką u nasady. Dowiedz się, jak uprawiać tę bylinę i jakie ma ona zastosowanie w ogrodzie.

Urzeka wyglądem i zapachem. Jak uprawiać acidanterę dwubarwną?
Acidantera dwubarwna wydziela przepiękny zapach. Fot. Pixabay
REKLAMA

Spis treści:

Acidantera dwubarwna — charakterystyka

Acidantera dwubarwna, określana także jako mieczyk abisyński lub pachnący mieczyk, to bylina należąca do rodziny kosaścowatych oraz bliska krewna znanego wszystkim mieczyka. Roślina naturalnie występuje na terenach wschodniej Afryki, gdzie porasta górzyste i tropikalne tereny od Etiopii po Malawi.

Acidantera wyglądem nawiązuje do tradycyjnych mieczyków. Jej główny pęd osiąga do 1 m wysokości i wytwarza kilka mieczowatych liści. W drugiej połowie lata, zwykle w sierpniu lub we wrześniu u szczytu pędu pojawia się pojedynczy kwiatostan. Jest on duży i efektowy, może mieć średnicę nawet 10-12 cm. Kwiat składa się z kilku białych płatków, których nasada zabarwiona jest na purpurowy kolor.

Pachnący mieczyk słynie z przepięknego intensywnego zapachu, który przyciąga liczne pszczoły motyle. Po przekwitnięciu miejsce kwiatu zajmuje pękająca torebka zawierająca nasiona.

Acidantera dwubarwna — odmiany

Acidantera obejmuje około 25 gatunków, które różnią się barwą kwiatów, długością pędu czy okresem kwitnienia. Spośród nich najczęściej uprawiana jest odmiana "Murielae" oraz "Zwanenburg". Ta druga charakteryzuje się dłuższym oraz wcześniejszym okresem kwitnienia.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić i jak uprawiać mieczyki w ogrodzie? Poznaj sprawdzone wskazówki

Acidantera dwubarwna — uprawa

Wymagania acidantery są zbliżone do wymagań klasycznych mieczyków. Poniżej przedstawiamy, jak je uprawiać, aby prawidłowo się rozwijały i obficie kwitły w ogrodzie:

  • Stanowisko

Mieczyk abisyński wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska. Kwiat najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale poradzi sobie również na miejscu częściowo zacienionym.

  • Ziemia

Ziemia przeznaczona do uprawy acidantery powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna oraz stale lekko wilgotna. Odczyn gleby może być obojętny lub lekko kwaśny.

  • Sadzenie

Pachnącego mieczyka należy wysadzać do gruntu wiosną, najlepiej w kwietniu lub maju. Bulwy warto sadzić w rzędach, w odległości co 15-20 cm i umieszczać w ziemi na głębokości około 5 cm. Acidantera sprawdzi się również w uprawie doniczkowej, dlatego równie dobrze możemy bulwy umieścić w dużych skrzynkach na balkonie lub tarasie.

Mieczyk abisyński narażony jest na zachwaszczenie, więc chcąc uniknąć zarastania ziemi uciążliwymi chwastami, należy je regularnie usuwać lub opryskiwać herbicydami.

  • Podlewanie

Acidantera wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy i kwitnienia. Nie można jej jednak zalewać wodą – to spowodowałoby gnicie bulw. Roślinę należy nawadniać powoli, aby woda zdążyła wsiąknąć w ziemię. Jednocześnie należy unikać polewania liści, aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych.

  • Nawożenie

Pachnącego mieczyka warto nawozić preparatami mineralnymi o spowolnionym uwalnianiu. Trzeba też zadbać o to, żeby środki te były wieloskładnikowe. Dzięki temu rośliny będą mogły obficie kwitnąć, a ich łodygi utrzymają ciężkie i duże kwiatostany.

  • Kwitnienie

Acidantera rozpoczyna kwitnienie po około 3 miesiącach od posadzenia bulw. Zwykle okres kwitnienia pachnących mieczyków przypada w sierpniu i na początku września. Warto jednak pamiętać, że roślina zakwitnie dopiero po 2 lub 3 latach uprawy.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie acidantery odbywa się poprzez podział bulw. Nie jest to skomplikowane zajęcie, ponieważ roślina wytwarza wiele bulw potomnych, które po wykopaniu nadają się do posadzenia w kolejnym sezonie.

  • Choroby i szkodniki

Największym zagrożeniem dla acidantery jest wciornastek mieczykowiec, który żeruje na kwiatach, co objawia się ich zasychaniem i brązowieniem. Szkodnika można zwalczyć stosując chemiczny oprysk.

Z kolei chorobą atakującą pachnącego mieczyka jest szara pleśń, powodująca brązowe plamy na liściach. Chcąc uratować roślinę należy zastosować oprysk przeciwgrzybiczny.

  • Zimowanie

Mieczyk abisyński nie jest odporny na mróz, dlatego jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, należy go wykopać z ziemi. Najczęściej czynność tę przeprowadza się na początku października. Po ostrożnym wykopaniu bulw trzeba przyciąć część nadziemną rośliny na wysokości około 5 cm. Tak przygotowane bulwy przez okres około dwóch tygodni zasusza się w ciepłym miejscu. Po tym czasie należy oczyścić bulwę z łusek oraz oddzielić bulwy przybyszowe.

Tak przygotowane bulwy następnie przechowuje się do wiosny w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 15-17 stopni.

Przeczytaj również: Twoje mieczyki marnieją, gubią pąki i nie kwitną? Sprawdź, co może być przyczyną

Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że mieczyki nie kwitną, są zdeformowane i szybko opadają im kwiaty. Fot. 123RF.com

Acidantera dwubarwna — zastosowanie

Pachnący mieczyk doskonale sprawdza się jako ozdoba letnich rabat. Jego pachnące kwiaty idealnie nadają się również na kwiaty cięte do wazonu.

Roślina doskonale prezentuje się w towarzystwie innych wysokich bylin ogrodowych m.in. dalii, rudbekii, lilii czy floksów.

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Urzeka wyglądem i zapachem. Jak uprawiać acidanterę dwubarwną?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.