Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podlewanie ogórków wodą z cukrem. Dlaczego ogórki potrzebują słodkiej wody?

„Cukier krzepi – już wiemy, że to hasło Melchiora Wańkowicza straciło na aktualności. Jednak nie w stosunku do roślin. W ich przypadku cukier pomoże w walce ze szkodnikami, wzmocni rośliny i wspomoże ich kwitnienie. W warzywniku sprawdzi się podlewanie ogórków wodą z cukrem. Wyjaśniamy, jak wykorzystać słodką wodę w uprawie ogórków.  

Podlewanie ogórków wodą z cukrem. Dlaczego ogórki potrzebują słodkiej wody?
Stosowany z umiarem cukier sprawdzi się do podlewania ogórków. Fot.123RF.com

Spis treści:

Cukier – właściwości i zastosowanie w ogrodzie 

Cukier jest szkodliwy dla człowieka, ale nie w ogrodzie. Rośliny czerpią energię z procesu fotosyntezy, w której cukier jest bardzo pomocny. Reakcja fotosyntezy polega na wiązaniu dwutlenku węgla z węglowodanami, a cukier jest węglowodanem prostym. Dzięki niemu rośliny mogą wyprodukować dla siebie więcej energii.  

Innym zastosowaniem cukru w ogrodzie jest walka ze szkodnikami. Nicienie często atakują rośliny i wtedy warto sięgnąć po cukier. Rozsypany po ziemi da pole do rozwoju bakteriom, które zlikwidują nicienie.  

Spodeczek z wodą z cukrem można wystawić w ogrodzie w celu zwabienia pszczół. Kiedy przylecą, przy okazji zapylą kwiaty. Zwłaszcza w czasie upałów woda z cukrem dla pszczół jest zbawieniem. Pozwoli im nabrać sił i wrócić do ula.  

Cukier przedłuży też trwałość kwiatów ciętych. Wystarczy łyżeczkę cukru rozpuścić w wazonie z wodą i wstawić do niej kwiaty. Postoją dużo dłużej, czerpiąc energię z cukru.  

Przeczytaj również: Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki

ogórki Podlewaj ogórki tą naturalną odżywką, a plony będą obfite i dorodne. Fot.123RF.com

Podlewanie ogórków wodą z cukrem – zalety i wady  

Ogórki potrzebują obfitego nawadniania, ponieważ ich korzenie są powierzchniowe. Nie są w stanie skorzystać z wód i wilgoci gruntowej. Dodanie cukru do wody wspomoże roślinę zwłaszcza w okresie kwitnienia. Dzięki temu ogórki wytworzą dużo więcej kwiatów, a tym samym plony będą większe.  

Podlewanie ogórków wodą z cukrem ma nie tylko zalety, ale i wady. Cukier przyciąga mrówki, które podkopują rośliny, powodując ich wysychanie. Po podlaniu ogórków wodą z cukrem trzeba je uważnie obserwować. Nie ma co przesadzać z dostarczaniem cukru roślinom. Stosowany w zbyt dużych ilościach może stać się pożywką dla grzybów i spowodować na przykład gnicie korzeni.  

Jak często podlewać ogórki wodą z cukrem? 

Ogórki najlepiej podlewać wodą z cukrem w czasie ich wzrostu i kwitnienia. To zwiększy ilość kwiatów i zdecyduje o ilości owoców. Aby nie zaszkodzić roślinie, najlepiej robić to raz w miesiącu. Trzeba też trzymać się odpowiednich proporcji. Do pół litra ciepłej wody wsyp łyżkę cukru i dokładnie wymieszaj tak, aby cukier się rozpuścił. Po ostygnięciu możesz podlewać ogórki. Najlepiej na jedną roślinę wylej niecałą szklankę wody (200 ml). To pozwoli uniknąć ryzyka rozwoju chorób grzybowych.  

Źródła: balconygardenweb.com, opracowanie własne

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.