Spis treści:
Sposoby rozmnażania magnolii
Magnolie to wyjątkowo urodziwe drzewa lub krzewy, które zachwycają wiosną, bujnie i okazale kwitnąc. Większość ogrodników kupuje gotowe sadzonki tych roślin, tymczasem istnieje wiele metod ich rozmnażania. Z magnolii możemy pozyskać nasiona, odpowiednio przygotować je do wysiewu, zrobić z nich rozsadę i umieścić w gruncie. Sposób ten nie należy jednak do najłatwiejszych, jest też bardzo czasochłonny. Możliwe jest również rozmnożenie magnolii z sadzonek, które otrzymujemy poprzez odcięcie wierzchołków pędów. Jeśli chcemy, roślinę możemy również zaszczepić na podkładce w postaci magnolii japońskiej. Możemy zdecydować się także na rozmnażanie magnolii przez odkłady.
Przeczytaj również: Rozmnażanie magnolii z nasion i przez szczepienie. Jak i kiedy rozmnażać magnolie?
Kiedy rozmnażać magnolie?
Rozmnażanie magnolii możemy przeprowadzić na kilka sposobów i to od wybranej metody zależy, jaki moment w roku będzie najlepszy na wykonanie zabiegu. W przypadku wysiewu nasion warto zdecydować się na termin wiosenny. Szczepienie magnolii najlepiej zrealizować między lutym a marcem. Przygotowywanie sadzonek tej ozdobnej rośliny warto zaplanować na koniec lata. Natomiast na rozmnażanie magnolii przez odkłady najlepszy jest termin jesienny. Metodę tę możemy zastosować zarówno we wrześniu, jak i w październiku czy nawet listopadzie. Rozmnażanie magnolii jesienią przez odkłady uznawane jest za najłatwiejszy sposób pozyskania nowych roślin.
Rozmnażanie magnolii przez odkłady najlepiej zaplanować na jesień. Fot. CanvaPro
Jak rozmnożyć magnolię przez odkłady?
Rozmnażanie magnolii przez odkłady polega na nagięciu pędu rośliny matecznej w taki sposób, aby znajdował się on na powierzchni podłoża, a następnie przysypaniu go ziemią. Miejsce styku gałązki z podłożem stanie się punktem, z którego wyrosną korzenie nowej rośliny. Jak rozmnożyć magnolię przez gałązkę, czyli odkład poziomy? Oto instrukcja krok po kroku:
- Zaczynamy od przygotowania podłoża wokół magnolii. Powinniśmy lekko zruszyć je widłami, a następnie posypać nawozem organicznym, np. obornikiem lub kompostem.
- W kolejnym kroku wybieramy młody, elastyczny i zieloną gałązkę rośliny. Z usuwamy z niej liście oraz boczne pędy, po czym przyciągamy do samej ziemi.
- Korę gałązki delikatnie nacinamy za pomocą ostrego noża w miejscu, w którym styka się z podłożem. Pęd możemy zanurzyć w ukorzeniaczu, ale nie jest to konieczne.
- Gałązkę obciążamy kamieniem lub przywiązujemy do palika, a następnie przykrywamy warstwą gleby w odległości ok. 20 cm od wierzchołka pędu. Koniec gałązki powinien znajdować się nad powierzchnią podłoża.
- Odkład regularnie podlewamy. Gdy pęd się ukorzeni, możemy odciąć go od rośliny matecznej i posadzić na stałym miejscu w ogrodzie.
Tworzenie kopca z gleby nad odkładem zabezpiecza roślinę przed działaniem mrozu i umożliwia jej ukorzenienie się. Kopczykowanie młodej magnolii warto powtórzyć również w przyszłym roku przed wystąpieniem przymrozków, gdy przeniesiemy ją na nowe stanowisko w ogrodzie. Starych okazów nie trzeba dodatkowo zabezpieczać przed zimą.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody
W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.