Spis treści:
- Dlaczego sadzonki pomidorów wybiegają?
- Co zrobić, żeby pomidory nie wybujały?
- Jak uratować wybiegnięte pomidory?
- Jak pikować wybujałe pomidory?
Dlaczego sadzonki pomidorów wybiegają?
Wybiegnięte pomidory charakteryzują się dość specyficznym wyglądem. Ich łodyga jest przede wszystkim zbyt długa, wiotka, a z czasem może przybrać żółty kolor. Przypomnijmy, że zdrowa łodyga powinna być gruba, stabilna i mieć ciemnozieloną barwę.
Warto uświadomić sobie, dlaczego sadzonki pomidorów stały się wybujałe. Przyczyn może być kilka:
- brak odpowiedniego oświetlenia - stojące na zacienionym parapecie pomidory będą szybko rosły w górę, aby poszukiwać światła. Przez taki gwałtowny wzrost staną się wiotkie, mało elastyczne;
- niedobór składników odżywczych w doniczce - pomidory potrzebują regularnego dokarmiania nawozami o wielu składnikach z licznymi mikroelementami. W przypadku niedoboru zostanie zaburzony ich wzrost, ucierpi także łodyga i liście;
- złe nawożenie - odradzamy nawożenie sadzonek pomidorów azotem, za to polecamy ziemię bio lub ziemię ogrodową. Zasilanie pomidorów nawozem należy rozpocząć od trzeciego tygodnia ich posadzenia i powtarzać najlepiej co dwa tygodnie;
- nieodpowiednie warunki do rozwoju - wybieganiu pomidorów sprzyja również wzrost wśród innych roślin na parapecie ze względu na niewystarczającą ilość miejsca.
Co zrobić, żeby pomidory nie wybujały?
Pomidory mogą być wybujałe od wyżej wymienionych czynników. W celu uniknięcia wybujania pomidorów zalecamy opiekę nad nowo posadzonymi roślinami. Niestety bardzo ważną rolę odgrywa czas, który należy poświęcić tym sadzonkom. Jak odpowiednio zadbać o sadzonki pomidorów? Oto kilka sposobów:
- zapewnijmy sadzonkom pomidorów odpowiednie naświetlenie - ulokujmy je na parapecie z dostępem do słońca lub zamontujmy specjalne lampy świetlne;
- nawadniajmy sadzonki pomidorów dwa razy w tygodniu – polecamy używanie systemu kropelkowego. W żadnym wypadku nie podlewajmy ich obficie, ponieważ możemy udusić ich korzenie;
- zadbajmy o ich składniki odżywcze za pomocą naturalnych nawozów np. nawóz z dżdżownic, które sprawią, że roślina będzie silna i zdrowa;
- pamiętajmy o przestrzeni dla sadzonek pomidorów - zapewnijmy im odpowiednią ilość miejsca na parapecie, oddalajmy je od innych roślin czy kwiatków.
Jak uratować wybiegnięte pomidory?
Najlepszym sposobem na odratowanie rośliny będzie po prostu ich odpowiednie przesadzenie.
Pomidory uwielbiają być przesadzane, dlatego roślina z pewnością odrodzi się na zdrową i silną. Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny tolerują zmianę miejsca. Dobrym przykładem są ogórki, których rozsady możemy przesadzać tylko na stałe miejsca. Z kolei większą część warzyw siejemy bezpośrednio do gruntu.
Sadzonki pomidorów możemy przesadzać zarówno do małych doniczek, jak i do ziemi. Warto poznać odpowiednie sposoby ich przesadzania. Wyciągnięte pomidory będą możliwe do odratowania.
Jak pikować wybujałe pomidory?
Pikowanie polega na rozdzieleniu razem rosnących siewek i przesadzeniu do większych, osobnych pojemników wtedy, gdy widoczne są liście właściwe. Zabieg ten pozwala na odpowiedni rozwój rośliny i wybór najsilniejszych egzemplarzy.
Przedstawiamy sposób pikowania pomidorów do doniczki:
- Napełniij doniczki drenażowe ziemią bio z kompostem lub ziemią ogrodową.
- Zrób duże wgłębienie wzdłuż całej doniczki.
- Delikatnie przysypuj i dociskaj podłoże.
- Podlaną sadzonkę umieść w odizolowanym, naświetlonym miejscu, najlepiej na parapecie.
Pikowanie bardzo małej sadzonki należy zrobić według poniższych zaleceń:
- W przypadku przesadzania do kwadratowej doniczki umieść bryłkę z ziemią w rogu i delikatnie zwiń łodyżkę na tzw. spiralkę.
- W przypadku przesadzania do prostokątnej doniczki wsadź sadzonkę poziomo i wystaw czubek pomidora.
- Przysyp bardzo delikatnie ziemią.
- Podlewaj sadzonkę z dołu tacki. Nie możemy podlewać z góry, ponieważ spowoduje to połamanie delikatnej, wiotkiej łodyżki.
Pikowanie sadzonek pomidorów bezpośrednio do ziemi w ogrodzie:
- Wykop ziemię na głębokość około 30 cm.
- Oberwij liście z dołu łodygi.
- Wbij w ziemię sadzonkę lub nawet połóż ją pionowo.
- Zasyp roślinę, jednak nie ubijaj ziemi.
- Usuwaj liście przy ziemi.
- Postaw podporę od strony północnej, aby nie zabierała roślinie światła.
- Przysyp roślinę słomą, aby zatrzymywała wodę.
- Podlej sadzonki.
Przeczytaj również:
Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu
Najlepsze odmiany pomidorów do szklarni – słodkie, soczyste, choroby je omijają
Wyjaśniamy, jakie zalety ma odmiana pomidorów Awizo F1. Fot. Pixabay/123RF.com