Spis treści:
Czy dereń jadalny nadaje się na żywopłot?
Dereń jadalny jest znany od stuleci. Z powodu swoich walorów dekoracyjnych jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Wczesną wiosną kwitnie drobnymi żółtymi kwiatami i zdobi ogród aż do kwietnia. Z kolei jesienią jego ciemnozielone liście przebarwiają się na pomarańczowo-czerwone, tworząc ogrodowy spektakl kolorów. Dereń jadalny nie tylko pięknie zdobi ogród, ale również wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Jego owoce charakteryzują się nie tylko wysoką zawartością witaminy C, ale i innych, cennych dla zdrowia minerałów. Można je spożywać na surowo lub przetwarzać na dżemy, konfitury, soki czy nalewki.
Dereń jadalny jest rośliną wysoką, gdyż osiąga wysokość nawet do 7 m. Ze względu na duże rozmiary oraz gęste ulistnienie idealnie nadaje się na żywopłot. Co więcej, dereń jadalny nie ma dużych wymagań uprawowych – dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Jest też rośliną tolerancyjną pod względem pH gleby, znosi dłuższe susze, a nawet zanieczyszczone powietrze, dlatego doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Poza tym dereń jadalny jest zaadaptowany do warunków panujących w Polsce, gdyż jest mrozoodporny i nie wymaga specjalnych osłon na zimę.
@ogrodnikdoskonaly #zywoplot #żywopłot #ogrod #ogrody #poradnikogrodniczy #pomyslnaogrod #inspiracjeogrodowe #inspiracjeogrodnicze #ogrodnik #deren #derenjadalny #owoce #krzewy ♬ original sound - darcy stokes
Jak sadzić dereń jadalny na żywopłot?
Sadzenie derenie jadalnego na żywopłot zależy od rodzaju sadzonek. Te z gołym korzeniem sadzi się wczesną wiosną lub jesienią, przycinając korzenie i pędy na długość około 15 cm. Sadzonki w pojemnikach z kolei można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Choć dereń jadalny nie ma wygórowanych wymagań glebowych, najlepiej będzie radził sobie na glebach wapiennych, żyznych i przepuszczalnych. Warto przy tym pamiętać, że niezbyt dobrze znosi podmokłe tereny.
Sadząc derenia jadalnego, należy zadbać, aby odległość między sadzonkami wynosiła około 0,5-1 m. Po umieszczeniu roślin w miejscu docelowym warto je delikatnie podlać. Pamiętaj, że nadmiar wody nie wpływa pozytywnie na rozwój młodych okazów. Należy też usunąć dojrzałe owoce. Aby uformować żywopłot z derenia jadalnego, musimy pamiętać o przeprowadzeniu cięcia już w pierwszym roku po posadzeniu. Ogrodnicy zalecają, aby główne cięcie przeprowadzać pod koniec zimy lub na przedwiośniu. Z kolei w okresie wegetacji najlepiej ograniczyć się do cięć korekcyjnych. Krawędzie boczne żywopłotu z derenia jadalnego powinny tworzyć trapez, aby dolne części roślin będą miały odpowiedni dostęp do promieni słonecznych. Dzięki temu będą dobrze rosnąć i prawidłowo się rozwijać.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.