Porady ogrodnicze

Jak uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie?

Czczona w japońskim rytuale hanami, zachwycająca o każdej porze roku. Wiśnia piłkowana to cud natury w prawdziwie artystycznym wydaniu. 

Jak uprawiać wiśnię piłkowaną w ogrodzie?
W przydomowej uprawie wiśni piłkowanej pielęgnacja nie jest zbyt trudna. Fot.123RF.com

 Z artykułu dowiesz się:

Wiśnia piłkowana - charakterystyka

Wiśnia piłkowana (wiśnia japońska) to drzewo popularne w Japonii, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce gatunek typowy jest bliżej nieznany, a popularne odmiany uprawne (tzw. kultywary) rosną głównie w przydomowych ogrodach, natomiast rzadko występują w nasadzeniach miejskich. 

Drzewo rośnie w przeciętnym tempie i nie osiąga zbyt imponujących rozmiarów. Jeśli więc masz niewielki ogród, bez obaw możesz posadzić w nim właśnie wiśnię piłkowaną. Wysokość gatunku dochodzi do 10-12 metrów, natomiast popularniejsze u nas odmiany ozdobne są jeszcze niższe i często nie przekraczają 7-8 m. 

wisnia piłkowana Wiśnia piłkowana doskonale sprawdzi się w małych ogrodach. Fot.123RF.com

Jak wygląda wiśnia piłkowana?

Wizerunki wspaniałych, obficie kwitnących japońskich wiśni na stałe zapisały się w kulturze masowej. Zapewne znasz je z kinematografii, mediów społecznościowych czy artystycznych sesji zdjęciowych. A jak wygląda wiśnia piłkowana w rzeczywistości? To drzewo o mocnym, pojedynczym pniu, z dość nisko osadzonymi konarami. Początkowo korona jest kulista, ale z biegiem lat przebiera bardziej rozłożysty pokrój. 

Jeśli zdecydujesz się na posadzenie wiśni piłkowanej w ogrodzie, wiosną będziesz świadkiem widowiskowego kwitnienia. Gatunek kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Niezliczone ilości białych lub różowawych kwiatów pojawiają się jeszcze przed liśćmi, roztaczając wokół drzewa delikatny zapach. Roślina owocuje, wydając małe, ciemnoczerwone lub czarne owoce. 

Sadzonki wiśni piłkowanej warto nabyć nie tylko ze względu na kwiaty. Równie ciekawym elementem rośliny są duże liście (do 13 cm) z piłkowanymi brzegami, które jesienią pięknie się przebarwiają, przyjmując żółte, czerwone, pomarańczowe i purpurowe odcienie. 

WIŚNIA PIŁKOWANA KWIATY Fot.123RF.com

Wiśnia piłkowana - odmiany

W Polsce gatunek typowy występuje bardzo rzadko, za to liczne kultywary wiśni piłkowanej cieszą się dużym zainteresowaniem. Drzewa te wspaniale prezentują się w nasadzeniach pojedynczych (jako tzw. soliter), jak i w szpalerze czy jako element bogatych, wielowymiarowych aranżacji ogrodowych.  

Ciekawe odmiany ozdobne Prunus serrulata:

 • wiśnia piłkowana Amanogawa: o ciekawym, kolumnowym pokroju (4-7 m wys.);
 • wiśnia piłkowana Fugenzo: o rozłożystej koronie (5-8 m wys.);
 • wiśnia piłkowana Kanzan: o pięknych różowych kwiatach (5-6 m wys.);
 • wiśnia piłkowana Little Jeremy: karłowa, bardzo wolno rosnąca;
 • wiśnia piłkowana Pink Perfection: o kulistej koronie (4-6 m wys.);
 • wiśnia piłkowana Royal Burgundy: o silnie wzniesionym pokroju i purpurowych liściach (6-8 m wys.);
 • wiśnia piłkowana Taihaku: o bardzo dużych kwiatach (do 10 m wys.);
 • wiśnia piłkowana Ukon: zazwyczaj szczepiona na pniu (5-10 m wys.);
 • wiśnia piłkowana Gyoiko: o pięknych, ciekawie wybarwionych kwiatach (4-6 m wys.).

Wiśnia piłkowana - uprawa

 • Stanowisko i podłoże

W Polsce sadzonki wiśni piłkowanej powstają zwykle poprzez szczepienie czereśni ptasiej, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze stanowiska. Wiśnię piłkowaną zaleca się uprawiać w miejscach osłoniętych, ciepłych, wolnych od silnego wiatru.

Przed wkopaniem sadzonek do gruntu podłoże należy zdrenować i w razie potrzeby użyźnić. Wiśnia potrzebuje zasobnej i średnio wilgotnej gleby. Jeśli chcesz podziwiać największe atuty wiśni piłkowanej, sadzonki muszą mieć dobry dostęp do światła. Nasłonecznione stanowisko zapewni roślinie obfite kwitnienie i widowiskowe przebarwianie liści.

 • Nawożenie

Do dokarmiania najlepsze są nawozy organiczne. Wczesną wiosną można także podać z umiarem nawozy mineralne z azotem, latem nawozy potasowo-fosforowe.

 • Sadzenie wiśni piłkowanej

Drzewka najlepiej sadzić wiosną, ewentualnie na początku jesieni. Młode okazy powinno się regularnie podlewać. Zaleca się je palikować dla stabilizacji i ochrony przed wiatrem. 

 • Cięcie

Drzewka źle reagują na cięcie. Nie ma większego sensu korygować ich pokroju. Praktycznie wykonuje się jedynie konieczne cięcie sanitarne.

O czym powinien wiedzieć początkujący hodowca tego wyjątkowego drzewa? W przydomowej uprawie wiśni piłkowanej pielęgnacja nie jest zbyt trudna. Należy jedynie uważać na zaleganie wody na powierzchni gruntu w okresie przedwiosennym (tzw. zastoiska wodne). Wiśnia może wówczas cierpieć z powodu zjawiska suszy fizjologicznej, które zwiększa ryzyko chorób i przysychania rośliny. Ponadto wiśnia niezbyt dobrze znosi tęgie mrozy (poniżej -21st.C), dlatego lepiej się sprawdzi w cieplejszych regionach kraju.  

Przeczytaj również: Drzewa do małego ogrodu – jakie gatunki wybrać?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.