Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Obrywanie liści pomidorów krok po kroku. Po co usuwać pędy pomidora?

Obrywanie liści pomidorów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy go regularnie wykonywać podczas uprawy tych warzyw. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływa nie tylko na rozwój całej rośliny, ale także na jej podatność na choroby, a nawet na dojrzewanie owoców. Zastanawiasz się jednak, jak i kiedy obrywać liście pomidorów? Sprawdź te wskazówki!

Obrywanie liści pomidorów krok po kroku. Po co usuwać pędy pomidora?
Liście należy obrywać już od samego początku uprawiania pomidorów. Dlaczego? Fot.123RF.com

Spis treści:

Co daje obrywanie liści pomidorów?

Usuwanie liści pomidorów jest bardzo ważne i przynosi wiele korzyści. Wśród nich można wymienić:

 • zapobieganie chorobom grzybowym — obrywanie liści sprawia, że pomiędzy pędy dostaje się więcej powietrza i słońca. Dzięki temu woda, która gromadzi się często w zagłębieniach rośliny, szybko odparowuje. W rezultacie grzyby nie mają odpowiednich warunków do rozwoju i nie atakują owoców;

 • szybsze dojrzewanie pomidorów — to warzywo często tworzy bardzo rozłożyste liście, które zacieniają grona. Przez to owoce dojrzewają nierównomiernie lub bardzo długo. Usunięcie niepotrzebnych części roślin sprawia, że słońce dociera do pomidorów i równomiernie je ogrzewa z każdej strony. Dzięki temu szybciej dojrzewają i można prędzej cieszyć się pysznymi owocami.

Jeśli usuniesz liście, łatwiej ci będzie podlewać pomidory. Zdarza się, że te części roślin zasłaniają ziemię, przez co trudno jest nawodnić glebę bez ich polewania wodą. Po usunięciu części z nich będziesz mieć prostszy dostęp do podłoża podczas nawadniania.

Jest jeszcze jedna zaleta, ale jednocześnie wada, usuwania liści. Po ich oberwaniu pomidory kończą wegetację. Jest to zatem wskazane pod koniec września. Po pozbyciu się tych części roślin, owoce szybciej dojrzewają. Jednak jeśli usuniesz liście zbyt wcześnie, warzywa przestaną produkować nowe kwiaty i plony będą bardzo skromne!

Kiedy obrywać liście pomidorów?

Liście należy obrywać już od samego początku uprawiania pomidorów. Jednak, żeby nie zakłócić rozwoju rośliny, trzeba usuwać tylko:

 • żółknące części roślin,
 • stare liście, które dotykają ziemi,
 • pędy z objawami choroby grzybowej, np. z czarnymi plamami,
 • części roślin pod najniższym gronem.

W miarę wzrostu owoców można stopniowo usuwać liście z dolnych partii głównego pędu, które rosną nad gronami. Jednak pamiętaj, jeśli zależy Ci na tym, żeby warzywo nadal owocowało, nie usuwaj młodych przyrostów. Te liście służą roślinie do fotosyntezy! Jest to istotny proces, który wpływa na rozwój i zdrowie całych krzaków pomidorów.

Drastyczne cięcie liści można przeprowadzić dopiero pod koniec wegetacji, jeśli zbliżają się duże spadki temperatury, a owoce nie zdążyły dojrzeć.

Warto pamiętać, aby obrywać liście wyłącznie w ciepłe, słoneczne dni. Nie należy tego robić, gdy pada deszcz ani wieczorem. Wtedy jest dość wilgotno, co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które szybko przenikają do pędów przez powstałe „ranki”. Zatem jeśli nie chcesz, żeby pomidory chorowały, uważnie wybieraj dzień, w którym obrywasz liście.

Jak obrywać liście pomidorów — krok po kroku

Usuwanie niepotrzebnych pędów roślin jest bardzo proste i zajmie ci kilkanaście minut. Oto przepis jak obrywać liście pomidorów krok po kroku.

 • Przygotuj odpowiednie narzędzie

Liście można obrywać ręcznie lub za pomocą zaostrzonego sekatora. Bardzo ważne jest, aby narzędzia czy dłonie były czyste. Najlepiej, jeśli będziesz je myć między pracą nad kolejnymi krzakami. W ten sposób zmniejszysz np. ryzyko przeniesienia grzybów na poszczególne rośliny.

Do mycia sekatora możesz używać mydła potasowego. Zawiera składniki, które pomagają usuwać grzyby i bakterie.

 • Wybranie liści do usunięcia

Obejrzyj dokładnie roślinę i wybierz liście, które należy obciąć. Zacznij od dołu — najstarsze części zazwyczaj wymagają usunięcia.

Jednak zwróć uwagę także na górne partie. Jeśli uważasz, że w niektórych miejscach liści jest zbyt dużo, usuń część z nich.

 • Obetnij lub oderwij liść przy samym pędzie

Liść należy usunąć w całości. Nie zostawiaj nawet najmniejszej jego części, ponieważ stanie się on miejscem do rozwoju grzybów lub bakterii. Dlatego obcinaj liście tuż przy przewodniku.

Jeśli obrywasz je ręcznie, pamiętaj, żeby nie szarpać łodyżki w dół. Zdarza się, że wraz z liściem odrywa się fragment głównego pędu i powstaje długa rana, w której mogą zacząć rozwijać się patogeny. Dlatego zawsze pociągaj liście ku górze.

Usuwanie pędów pomidora, tzw. wilków — dlaczego to jest ważne?

Podczas uprawy pomidorów należy usuwać nie tylko zielone części roślin, a także tzw. wilki. To dodatkowe pędy, które wyrastają pomiędzy głównym przewodnikiem, a liściem. Na nich często pojawiają się kwiaty, z których powstają owoce. Zatem dlaczego trzeba się ich pozbyć? Jest bardzo wiele przyczyn.

Usuwanie bocznych pędów pomidora:

 • zapobiega nadmiernemu zagęszczaniu się krzaka — dzięki temu wszystkie owoce mają równomierny dostęp do światła i dojrzewają w podobnym terminie. Ponadto zabieg sprawia, że do środka rośliny dociera więcej powietrza. To zapobiega powstawaniu optymalnych warunków do rozwoju grzybów;

 • sprawia, że krzak skupia się na produkcji owoców, a nie na wytwarzaniu części zielonych — dzięki temu zbiory są bardziej obfite;

 • zapobiega łamaniu się głównego pędu — każde dodatkowe odgałęzienie, na którym wyrastają kolejne liście i grona, to dodatkowe obciążenie dla rośliny. Kiedy będzie ono zbyt duże, pęd może się złamać. Ponadto takie krzewy zajmują dużo miejsca na grządce. To może być uporczywe, jeśli uprawiasz wiele pomidorów w jednym miejscu. Dlatego lepiej jest usuwać dodatkowe gałązki i prowadzić krzak na jeden pęd.

Czy wiesz, że… Odłamane pędy pomidora bardzo łatwo się ukorzeniają? Wystarczy włożyć je do wody lub do doniczki z wilgotną ziemią, aby po kilku dniach sadzonki wypuściły korzenie! To prosty sposób pozwalający uzyskać dodatkowe krzaki.  Można je wsadzić, np. na puste miejsca po fasoli czy innych roślinach. Choć zbiory z nich nie będą zbyt duże, z pewnością dadzą sporo satysfakcji.

Przeczytaj również: Najlepsze naturalne nawozy do pomidorów. Stosuj regularnie, a krzaki będą uginać się od owoców

Usuwanie wilków pomidora — jak to zrobić?

Dodatkowe pędy pomidorów, czyli tzw. wilki, należy usuwać jak najszybciej. Im są młodsze, tym łatwiej jest się ich pozbyć. Ponadto nie zdążą „zabrać” roślinie zbyt dużo składników odżywczych.

Usuwanie tych części krzaka jest bardzo proste. Wystarczy złapać pęd i złamać go tuż przy głównym przewodniku. Można go także obciąć sekatorem.

Pamiętaj, że nowe wilki pojawiają się każdego dnia! Dlatego trzeba regularnie oglądać krzaki.

Uprawa pomidorów wymaga stałych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaniedbanie tej kwestii sprawi, że krzaki zbyt mocno się rozrosną, a zbiory będą dość małe. Dlatego pamiętaj o tym, żeby regularnie usuwać pędy, a będziesz cieszyć się dużą ilością pysznych owoców!

Przeczytaj również: Gnojówka z mniszka lekarskiego. Niezastąpiona do nawożenia porzeczki, truskawek, borówki amerykańskiej i pomidorów

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.