Porady ogrodnicze

Jak uprawiać pomidorki koktajlowe? Trzymaj się tych wskazówek

Pomidorki koktajlowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zdrowe, soczyste, aromatyczne i niezwykle łatwe w uprawie, potrafią stworzyć namiastkę ogrodu warzywnego nawet na najmniejszym tarasie. Ta niewielka i apetyczna odmiana jest wprost idealna do łasuchowania! Dowiedz się, jak je uprawiać, by móc w pełni cieszyć się ich walorami.

Jak uprawiać pomidorki koktajlowe? Trzymaj się tych wskazówek
Pomidory koktajlowe to drobnoowocowa odmiana pomidorów Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Pomidory koktajlowe — charakterystyka 

Choć pomidor pod względem kulinarnym uważany jest za warzywo, to jego owoc botanicznie zalicza się do jagód. Dziki przodek pomidora pochodzi z Ameryki Północnej i został udomowiony m.in. przez Azteków. Do Europy przybył wraz z Hiszpanami. Co ciekawe, początkowo uznawano go wyłącznie za roślinę ozdobną i leczniczą. Do Polski dotarł w XIX w., ale dopiero w XX w. uznano go za roślinę jadalną i zaczęto wykorzystywać w kuchni. Pomidory należą do jednych z najbardziej cenionych warzyw. W ich wnętrzu znajduje się prawdziwe bogactwo soli mineralnych i witamin, m.in. witaminy C.  

Drobnoowocowa odmiana (Lycopersicon esculentum var. cerasiforme) obejmuje pomidory koktajlowe, pomidory cherry oraz cherry plum. Choć nie do końca poprawnie, zazwyczaj wszystkie te typy nazywane są koktajlowymi. Wśród pomidorów koktajlowych znajdują się rośliny o wiotkich pędach (wymagające podpory), sztywnołodygowe, karłowe. Mogą być uprawiane zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach na tarasach lub balkonach. Ich owoce osiągają maksymalnie 3-4 cm średnicy i cechują się intensywną, apetyczną barwą, nie tylko czerwoną.  

W zależności od odmiany mogą mieć kolor pomarańczowy, ciemnobrązowy, żółty (‘Orange Bourgoin’) lub zielony (‘Green en Grappe’). Mogą być okrągłe, w kształcie wiśni (pomidorki cherry) bądź śliwek (jak u odmiany cherry plum). Istnieją także odmiany posiadające owoce w kształcie gruszek (np. ‘Yellow Pearshaped’). Z tego względu pomidory drobnoowocowe wykorzystywane są nie tylko jako przekąski, ale również jako dekoracja różnego rodzaju potraw, ogrodów i tarasów. 

Duże walory małych pomidorków 

Smak pomidorów zależy w głównej mierze od ilości cukrów. Pomidor koktajlowy jest małym  
i okrągłym odpowiednikiem odmiany wielkoowocowej, w związku z tym posiada więcej suchej masy oraz cukrów. Cukry mogą stanowić nawet 8% jego masy, czyli 2 razy więcej niż u “zwykłego” pomidora! Stąd bierze się ich bardziej wyrazisty i słodki smak. Z kolei aromat pomidorów uwarunkowany jest liczbą związków lotnych, na którą oddziałuje sposób uprawy, środowisko, moment zbiorów i sposób przechowywania.  

Uprawa pomidorów koktajlowych 

Pomidory koktajlowe lubią słoneczne, ciepłe i dość zaciszne stanowiska. W ogrodach dobrze czują się na wystawie południowej. Mogą być uprawiane w szklarniach, na otwartych grządkach lub pod foliowym tunelem. Natomiast w przypadku tarasów bądź balkonów zalecane są dla nich te skierowane na zachód lub południowy wschód. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, lekka i bogata w składniki pokarmowe. Jej pH powinno wynosić pomiędzy 5,5 a 6,5. Do ich uprawy możesz użyć gotowych, dedykowanych podłoży. Możesz również wymieszać torf z ziemią ogrodową, piaskiem i kompostem. Optymalna temperatura dla ich wzrostu wynosi najczęściej powyżej 20ºC. 

Pomidor koktajlowy — sadzonki czy nasiona? 

Uprawę miniaturowych pomidorów zwykle rozpoczyna się od wysiania nasion do skrzynek z ziemią torfową. Powinno się to odbyć pomiędzy początkiem marca a końcem kwietnia. Skrzynki z nasionami dobrze jest przechowywać je w ciepłym i jasnym pomieszczeniu o dość dużej wilgotności (w mieszkaniu lub szklarni). Należy je również regularnie podlewać. Kiełki można 2-3 razy pikować. Kiedy sadzonki mają uformowane liście, trzeba przesadzić je do większych donic. Wystawienie pomidorków na balkon lub wysadzenie do gruntu może odbyć się najwcześniej w drugiej połowie maja. Alternatywą dla tego dość długiego procesu jest zakup gotowych sadzonek w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. 

Pomidory koktajlowe w doniczce należy często podlewać Fot. 123RF/PICSEL 

Pomidorki koktajlowe w doniczce 

Uprawa balkonowa wymaga nieco więcej wysiłku niż gruntowa. Pomidor koktajlowy w doniczce wymaga częstszego podlewania (nawet codziennie) i regularnego zasilania nawozami, najlepiej organicznymi bądź mineralnymi. Dobrze jest wybrać dla niego pojemniki w jasnych kolorach, gdyż ciemne bardzo szybko się nagrzewają. Zadbaj też o to, aby donice miały minimum 40 cm długości, 20-25 cm głębokości oraz otwory odpływowe na dnie. W sklepach dostępne są także dedykowane donice do uprawy pomidorów. Pamiętaj, że w standardowej wielkości donicach zmieści się 1-2 rośliny. Jeśli masz już przygotowaną doniczkę z sadzonkami, przydadzą Ci się także podpory do pomidorów, zwłaszcza w przypadku odmian wiotkich, takich jak na przykład ‘Koralik’. Możesz do nich przywiązywać rosnącą roślinę i tym samym uchronić ją przed złamaniem. 

Polecane odmiany do uprawy na balkonie to m.in.:

 • 'Venus'
 • 'Pinokio'
 • 'Koralik'
 • 'Balconi Red'
 • 'Awizo F2'
 • ‘Cerise Czereśniowy’

Pomidorki koktajlowe w ogrodzie 

Zanim przystąpisz do umieszczenia sadzonek w ogrodzie, należy dobrze przygotować przeznaczone dla nich miejsce już jesienią (tj. przekopać). Pamiętaj, aby nie sadzić ich w tych samych miejscach częściej niż co 3-4 lata! Podłoże dobrze jest wymieszać z nawozem organicznym. Pomidorki koktajlowe powinny być wysadzane w rzędach co 40-60 cm. Będą dobrze rosnąć w sąsiedztwie nasturcji, aksamitka, czosnku, cebuli lub sałaty. 

W ogrodzie sprawdzą się takie odmiany jak:

 • 'Mirabell'
 • 'Gartenperle'
 • 'Radana'
 • ‘Cherola’
 • ‘Sweetbaby’
 • 'Sungold'

Czas na zbiory 

Nie możesz doczekać się już swoich małych pyszności? W przypadku pomidorów koktajlowych, niezależnie od tego, czy uprawiasz je na balkonie, czy w ogrodzie, zbiory prowadzone są w okresie pomiędzy lipcem a wrześniem. Jeśli nie zjesz ich od razu, twarde pomidory możesz przechowywać w nawet do 2 tygodni. 

Pielęgnacja pomidorków koktajlowych — podlewanie, formowanie i nawożenie 

Pomidorki koktajlowe nie znoszą suszy, ale nie lubią też nadmiernego zalewania. Podlewaj je wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie, rano lub wieczorem — najlepiej co drugi dzień. Musisz uważać, aby nie zamoczyć owoców i liści, ponieważ mogą zgnić. Jeśli chodzi o nawożenie, dobrze jest zasilać je nawozami specjalistycznymi lub naturalnymi co około 2 tygodnie. W przypadku niedoborów można zastosować także nawożenie dolistne. Ważną czynnością w przypadku pomidorów jest również ich formowanie. Pomidorów koktajlowych, w przeciwieństwie do wielkoowocowych odmian, nie trzeba jednak przycinać. Wystarczy systematycznie uszczykiwać pędy boczne i usuwać dolne liście. 

Choroby i szkodniki 

Pomidory mogą zostać porażone:

 • zarazą ziemniaczaną,
 • wirusami mozaiki pomidorów,
 • mozaiki ogórków,
 • bakteryjną plamistością liści
 • bakteriami rakowymi pomidora

Niebezpieczne są dla nich również szkodniki, takie jak mączlik szklarniowy, mątwik ziemniaczany, mątwik pomidorowy oraz mszyce. Pomidory koktajlowe uprawiane są zazwyczaj w niewielkiej ilości, dlatego warto stosować ekologiczne metody walki ze szkodnikami. Pomocne mogą okazać się preparaty ze skrzypu czy pokrzywy. Jeśli jednak zawiodą, możesz użyć środków chemicznych, oczywiście zachowując okres ochrony. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Moja znajoma mieszka sama i niema nikogo bliskiego choruję na schizofrenię.wyslij SMS o treści pomoc 7094 pod numer 75165 . Koszty to 6.15. Fundacja Avalon.a sytuacja osób chorujących psychicznie jest fatalna.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać pomidorki koktajlowe? Trzymaj się tych wskazówek"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.