Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Andrzej Zasadni

Andrzej Zasadni

Dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy w radiu i telewizji, obecnie skupiony na tworzeniu unikalnych treści dla czytelników w Internecie. Miłośnik dobrych reportaży i muzyki, fanatyk Arsenalu oraz fan Premier League. Wypoczywa podczas biegania, przemierzania górskich szlaków oraz każdej sportowej aktywności od wspinaczki skalnej po narciarstwo. Swoją przygodę z profesjonalnym dziennikarstwem rozpoczął jeszcze przed ukończeniem studiów z filozofii.

Właściciele gruntów mają powody do zmartwień. Już teraz, w przypadku wzrostu wartości nieruchomości i przy ewentualnej sprzedaży działki, muszą płacić rentę planistyczną. Obecnie jej wysokość ustalana jest lokalnie, dlatego zdarza się, że jest to tylko niewielki procent. Tymczasem na horyzoncie pojawiła się zapowiedź ogromnych zmian i drastycznych podwyżek. W ubiegłym roku rząd informował o opłacie, która będzie obowiązkowa dla wszystkich właścicieli gruntów, których wartość wzrośnie, nawet gdy nie zostanie sprzedana. Do tego planowano wprowadzenie maksymalnej stawki, co wiązałoby się z daniną płaconą w tysiącach złotych. Sprawdzamy więc ile wynosi opłata planistyczna, zwana inaczej rentową oraz jakie ewentualne zmiany mogą czekać inwestorów i właścicieli.

Czytaj artykuł 

Początek marca w ogrodach to czas na wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Ta kluczowa dla rozwoju roślin praktyka pozwala im zdrowo kwitnąć i obficie owocować. Niestety, czasem bywa tak, że te dobre intencje mogą obrócić się przeciwko ogrodnikowi. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie krzewy oraz drzewa wymagają cięcia na początku roku. Podpowiadamy, które drzewa i krzewy nie potrzebują wiosennego przycinania. 

Czytaj artykuł 

Rośliny fitosanitarne to naturalna odpowiedź na nasilenie chorób, szkodników i chwastów. Te pojawiają się szczególnie tam, gdzie przez wiele lat prowadzona jest ta sama uprawa. W takiej sytuacji rośliny fitosanitarne nie tylko poradzą sobie z patogenami oraz niechcianymi szkodnikami, ale jednocześnie pozytywnie wpłyną na glebę, sąsiednie rośliny oraz warzywa. To jednak nie wszystkie ich możliwości. Wyjaśniamy, jak wykorzystać rośliny fitosanitarne w ogrodzie oraz podajemy przykłady najpopularniejszych z nich z konkretnym zastosowaniem. 

Czytaj artykuł 

Dodatek osłonowy powstał dwa lata temu z myślą o najuboższych, którzy muszą radzić sobie w obliczu inflacji oraz rosnących rachunków za energię czy żywność. Już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane także w 2024 roku. Niestety na pomoc nie mogą liczyć wszyscy. Sprawdzamy, komu przysługuje finansowa pomoc oraz do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy. 

Czytaj artykuł 

Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków, jednocześnie zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Stąd obowiązkowe remonty starych domów, szczególnie nieocieplonych, a tych w naszym kraju jest nawet 1,8 mln. Sprawdzamy, kiedy wejdzie w życie nowe unijne prawo, na czym dokładnie polega oraz ile domów będzie musiało zostać wyremontowanych.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Przydomowy kompostownik to miejsce, do którego trafiają odpady organiczne. Specjalny pojemnik to świetny sposób na recykling. Dlatego też lokalne samorządy zachęcają mieszkańców, aby takie pojawiły się w gospodarstwach, zachęcając ich poprzez dofinansowania czy bezpośrednie użyczanie takich zasobników. Gdzie i kto może dostać darmowy kompostownik?  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Popiół z kominka często jest traktowany jako zbędny produkt, z którym nie można nic zrobić. To jednak ogromny błąd, ponieważ ma wiele zalet i zastosowań, nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Popiół drzewny to mnogość składników mineralnych, ale także sposób na walkę ze szkodnikami. Do tego jest to świetny środek czyszczący. Sprawdzamy, jak wykorzystać popiół z kominka. 

Czytaj artykuł 

Stroik świąteczny na cmentarz to piękny i symboliczny sposób uczczenia pamięci bliskich w okresie Bożego Narodzenia. Bardzo łatwo zrobić go samemu, oszczędzając jednocześnie sporą sumę pieniędzy, bo gotowa wiązanka to wydatek minimum kilkudziesięciu złotych. Podpowiadamy, z czego zrobić stroik świąteczny na grób oraz jak wygląda instrukcja jego wykonania krok po kroku.

Czytaj artykuł 

Pranie odzieży roboczej w pralce to dość powszechna praktyka. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. W pralce, pomimo najlepszych starań, po praniu roboczych ubrań mogą pozostać groźne bakterie. Warto więc uświadomić sobie, czy odzież roboczą można prać w domu, a jeśli tak, to w jaki sposób robić to z pożytkiem dla naszego bezpieczeństwa. Rozwiewamy te wątpliwości i sprawdzamy, kiedy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w domu. 

Czytaj artykuł 

Tani sposób ogrzewania domu to obecnie stan nieosiągalny. Jeszcze w 2016 roku średnia cena metra sześciennego drzewa opałowego wynosiła 190 zł. Dziś za ten rodzaj opału trzeba zapłacić nawet 330 zł, co realnie przekłada się na koszty ciepła. Warto pamiętać, że te stanowią nawet trzy czwarte ogólnego rachunku prowadzenia gospodarstwa. Które ogrzewanie domu jednorodzinnego jest najtańsze? Sprawdzamy oraz porównujemy dostępne na rynku opcje. 

Czytaj artykuł 

Różne rodzaje kotłów gazowych sprawiają, że wybór nie zawsze jest prosty. Kotły tradycyjne są mniej wydajne, natomiast droższe, kondensacyjne modele, choć bardziej ekonomiczne pod kątem rachunków, są znacznie droższe. Wybór kotła gazowego nie powinien jednak opierać się tylko na cenniku. Liczą się także powierzchnia domu, który wybrany model będzie ogrzewał czy stan izolacji budynku. Odpowiadamy, jak wybrać piec gazowy, na co zwrócić uwagę podczas kupowania oraz ile kosztuje piec gazowy w zależności od konstrukcji urządzenia. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ceny węgla w październiku są wyższe niż w ubiegłym miesiącu. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ każdy zbliżający się okres grzewczy to corocznie wzrost cen surowców na opał. Dobra informacja jest taka, że skoki nie są tak drastyczne, jak miało to miejsce w ubiegłym roku w czasie kryzysu energetycznego i niedoboru "czarnego złota". Ile kosztuje węgiel w październiku? Gdzie jest najtaniej, jak kupić dobry węgiel i czy obowiązują limity? Odpowiedź poniżej. 

Czytaj artykuł 

Ukryć kable w domu warto przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Najlepiej zaplanować to jeszcze w trakcie projektowania wnętrza, co usprawni schowanie przewodów. Co jednak zrobić, kiedy takich otworów w domu nie ma, a ewentualne wkuwanie się w ścianę nie wchodzi w grę? Podpowiadamy, jak schować kable w domu bez kucia oraz bez dużych, dodatkowych wydatków. 

Czytaj artykuł 

Wyburzenie ściany nośnej to ogromna ingerencja w konstrukcję całego budynku. Dlatego wymaga odpowiedniego planowania, aby prace nie zakończyły się budowlaną katastrofą. Sprawdzamy, czy można wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia oraz co grozi za samowolę budowlaną. Podpowiadamy również, jak zgodnie z literą budowlanego prawa, przejść przez cały proces wyburzania ściany nośnej. 

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.