Dodatek osłonowy powstał dwa lata temu z myślą o najuboższych, którzy muszą radzić sobie w obliczu inflacji oraz rosnących rachunków za energię czy żywność. Już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane także w 2024 roku. Niestety na pomoc nie mogą liczyć wszyscy. Sprawdzamy, komu przysługuje finansowa pomoc oraz do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy.
Czytaj artykułParlament Europejski przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków, jednocześnie zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Stąd obowiązkowe remonty starych domów, szczególnie nieocieplonych, a tych w naszym kraju jest nawet 1,8 mln. Sprawdzamy, kiedy wejdzie w życie nowe unijne prawo, na czym dokładnie polega oraz ile domów będzie musiało zostać wyremontowanych.
Czytaj artykułPrzydomowy kompostownik to miejsce, do którego trafiają odpady organiczne. Specjalny pojemnik to świetny sposób na recykling. Dlatego też lokalne samorządy zachęcają mieszkańców, aby takie pojawiły się w gospodarstwach, zachęcając ich poprzez dofinansowania czy bezpośrednie użyczanie takich zasobników. Gdzie i kto może dostać darmowy kompostownik?
Czytaj artykułPopiół z kominka często jest traktowany jako zbędny produkt, z którym nie można nic zrobić. To jednak ogromny błąd, ponieważ ma wiele zalet i zastosowań, nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Popiół drzewny to mnogość składników mineralnych, ale także sposób na walkę ze szkodnikami. Do tego jest to świetny środek czyszczący. Sprawdzamy, jak wykorzystać popiół z kominka.
Czytaj artykułStroik świąteczny na cmentarz to piękny i symboliczny sposób uczczenia pamięci bliskich w okresie Bożego Narodzenia. Bardzo łatwo zrobić go samemu, oszczędzając jednocześnie sporą sumę pieniędzy, bo gotowa wiązanka to wydatek minimum kilkudziesięciu złotych. Podpowiadamy, z czego zrobić stroik świąteczny na grób oraz jak wygląda instrukcja jego wykonania krok po kroku.
Czytaj artykułPranie odzieży roboczej w pralce to dość powszechna praktyka. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. W pralce, pomimo najlepszych starań, po praniu roboczych ubrań mogą pozostać groźne bakterie. Warto więc uświadomić sobie, czy odzież roboczą można prać w domu, a jeśli tak, to w jaki sposób robić to z pożytkiem dla naszego bezpieczeństwa. Rozwiewamy te wątpliwości i sprawdzamy, kiedy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w domu.
Czytaj artykułTani sposób ogrzewania domu to obecnie stan nieosiągalny. Jeszcze w 2016 roku średnia cena metra sześciennego drzewa opałowego wynosiła 190 zł. Dziś za ten rodzaj opału trzeba zapłacić nawet 330 zł, co realnie przekłada się na koszty ciepła. Warto pamiętać, że te stanowią nawet trzy czwarte ogólnego rachunku prowadzenia gospodarstwa. Które ogrzewanie domu jednorodzinnego jest najtańsze? Sprawdzamy oraz porównujemy dostępne na rynku opcje.
Czytaj artykułRóżne rodzaje kotłów gazowych sprawiają, że wybór nie zawsze jest prosty. Kotły tradycyjne są mniej wydajne, natomiast droższe, kondensacyjne modele, choć bardziej ekonomiczne pod kątem rachunków, są znacznie droższe. Wybór kotła gazowego nie powinien jednak opierać się tylko na cenniku. Liczą się także powierzchnia domu, który wybrany model będzie ogrzewał czy stan izolacji budynku. Odpowiadamy, jak wybrać piec gazowy, na co zwrócić uwagę podczas kupowania oraz ile kosztuje piec gazowy w zależności od konstrukcji urządzenia.
Czytaj artykułCeny węgla w październiku są wyższe niż w ubiegłym miesiącu. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ każdy zbliżający się okres grzewczy to corocznie wzrost cen surowców na opał. Dobra informacja jest taka, że skoki nie są tak drastyczne, jak miało to miejsce w ubiegłym roku w czasie kryzysu energetycznego i niedoboru "czarnego złota". Ile kosztuje węgiel w październiku? Gdzie jest najtaniej, jak kupić dobry węgiel i czy obowiązują limity? Odpowiedź poniżej.
Czytaj artykułUkryć kable w domu warto przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Najlepiej zaplanować to jeszcze w trakcie projektowania wnętrza, co usprawni schowanie przewodów. Co jednak zrobić, kiedy takich otworów w domu nie ma, a ewentualne wkuwanie się w ścianę nie wchodzi w grę? Podpowiadamy, jak schować kable w domu bez kucia oraz bez dużych, dodatkowych wydatków.
Czytaj artykułWyburzenie ściany nośnej to ogromna ingerencja w konstrukcję całego budynku. Dlatego wymaga odpowiedniego planowania, aby prace nie zakończyły się budowlaną katastrofą. Sprawdzamy, czy można wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia oraz co grozi za samowolę budowlaną. Podpowiadamy również, jak zgodnie z literą budowlanego prawa, przejść przez cały proces wyburzania ściany nośnej.
Czytaj artykułPrzepisy budowlane czeka rewolucja, z jaką inwestorzy nie mieli do czynienia od ponad 20 lat. Regulacje mają zreformować proces planowania i zagospodarowania przestrzennego. Do życia powołany zostanie między innymi plan ogólny gminy, który z kolei wpłynie na uzyskiwanie warunków zabudowy. Na przygotowanie takiego planu gminy mają czas do 1 stycznia 2026 r. Co jeszcze się zmieni i jak będzie wyglądać planowanie budowy w przyszłości?
Czytaj artykułChcąc wyczyścić syfon w pralce nie potrzeba hydraulicznych umiejętności. Dlatego wyjaśniamy, jak w kilku prostych krokach zadbać o ten ważny element urządzenia. Wyjaśniamy również, co zrobić z zatkanym filtrem, aby nie doprowadzić do zalania łazienki. Sprawdzamy również, jak na przyszłość zapobiegać zatkaniu tych elementów, aby jak najrzadziej czyścić syfon w pralce.
Czytaj artykułNaprawić zepsuty grzejnik nie jest trudno, o ile wiemy, dlaczego grzejnik nie działa. W poradnikach hydraulików przewija się kilka stałych przyczyn zimnych grzejników. Część z nich można wyeliminować samemu, a niektóre mogą wymagać profesjonalnej, odpłatnej pomocy. Sprawdzamy więc, dlaczego grzejnik nie działa i jak naprawić zepsuty kaloryfer.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 9
- Następna