Spis treści:
- Ochronna zupa na bazie drożdży: przepis
- Jak stosować zupę z drożdży do pomidorów?
- Gdzie stosować oprysk z drożdży?
Ochronna zupa na bazie drożdży: przepis
Własna uprawa pomidorów może być bardzo opłacalna i dawać wysoki, dobrej jakości plon. Aby tak się stało, trzeba jednak ograniczyć możliwość pojawienia się niekorzystnych dla rozwoju rośliny szkodników, grzybów czy patogenów. Najskuteczniejszym sposobem na to jest stosowanie oprysków na pomidory. Te najbardziej efektywne można zrobić samemu w domu. Nie jest tajemnicą, że do domowych mikstur używa się drożdży, które budują naturalną barierę chroniącą przed infekcjami chorób grzybowych i atakami niektórych szkodników i mikroorganizmów.
Jak zrobić naturalny oprysk na pomidory? Do zrobienia zupy ochronnej potrzebne będzie 100 gramów drożdży. Następnie:
- drożdże zasyp szklanką cukru;
- miksturę zostaw na dwie godziny, aby zaszła reakcja i aby drożdże się rozpuściły;
- po dwóch godzinach dodaj dwie łyżki miodu oraz letnią wodę, aby stworzyła się "zupa" (ok. 10 litrów);
- dodaj litr popiołu drzewnego;
- wszystko na końcu wymieszaj, aż cukier się rozpuści.
Następnie oprysk należy zastosować na pomidory. Można go stosować także wtedy, gdy warzywa słabo rosną lub są wyschnięte. Dzięki zawartemu popiołowi, który zawiera fosfor i wapń, roślina zostanie pobudzona do wzrostu. Mikstura może przybrać także formę ochrony dla innych roślin, nie tylko pomidorów.
Oprysk z drożdży trzeba stosować na pomidory w określonych porach. Fot. tonobalaguer/123RF.com
Jak stosować zupę z drożdży do pomidorów?
Oprysk na pomidory należy stosować o określonych porach dnia oraz w konkretnych warunkach atmosferycznych. Pomidory powinny być obficie opryskane w suchych momentach bez opadów. Ważne jest, aby liście warzywa były suche. Oczywiście, jak każdy oprysk, także ten, powinien odbywać się wieczorem, kiedy roślina wystygła. W innym przypadku można opryskiem poparzyć roślinę. Oprysk wykonany wieczorem to także pewność, że nie odstraszymy pożytecznych, ogrodowych zapylaczy, choć zupa z drożdży nie powinna stanowić dla małych owadów problemu.
Do opryskiwania pomidorów wystarczy opryskiwacz ręczny. Ze względu na niewielkie pojemności starczają do opryskiwania pojedynczych, niewielkich roślin uprawianych. Ważne jednak, aby oprysk równomiernie i dokładnie trafiał na pomidory.
Oprysk z drożdży należy stosować ostrożnie podczas bardzo suchych okresów. Gdy rośliny nie mają dostępu do wody, mogą zbyt intensywnie pobrać składniki na raz i w efekcie zwiędnąć. Dlatego oprysk na pomidory z drożdży należy w czasie susz wykonywać delikatnie, nawet dwa razy w tygodniu. Wraz z opryskami z drożdży, aby rośliny nie zwiędły, należy stosować obfite podlewanie wodą pomidorów. Wtedy zapewnisz im prawidłowe dokarmianie.
Zupę ochronną na bazie drożdży można też stosować do malin. Fot.Vladyslav Siaber/123RF.com
Gdzie stosować oprysk z drożdży?
Zupa z drożdży może z powodzeniem być stosowana także na inne rośliny. Jeżeli posiadamy maliny ogrodowe, również taka mikstura może okazać się pomocna, szczególnie wtedy, gdy zauważymy, że młode owoce się przebarwiają. Zupa sprawi, że maliny dostaną dodatkową ochronę przed chorobami grzybowymi. Te moga się pojawić, kiedy dochodzi do częstych opadów. Jeżeli maliny gęsto rosną, choroby grzybowe rozwiną się szczególnie w dolnej warstwie liści, dlatego tam warto zastosować obfity oprysk.
Oprysk z drożdży również można zastosować na seler. Warto go dokarmiać teraz, ponieważ czeka go obfity wzrost. Zupa z drożdży przydaje się wtedy, kiedy liście selera są jasnozielone. To znak, że brakują mu składników pokarmowych - fosforu, magnezu czy potasu. Co ważne, nie należy nawozić go azotem, ponieważ później warzywa podczas gotowania ciemnieją. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie oprysk z drożdży. Bez tego selery będą także pękać. Oprysk z drożdży może być stosowany także na sałatę i ogórki.
Źródło: Deccoria.pl/Kobieta z zachodu/YT
Przeczytaj również:
Niezawodne przepisy na opryski domowej roboty. Przepędzą mrówki, mszyce a nawet ślimaki
Domowy oprysk z mleka w proszku. Błyskawicznie niszczy mszyce i wciornastki
Oprysk na ogórki z sody oczyszczonej. Jak działa i kiedy stosować?