Porady ogrodnicze

Łyse placki i dziury w trawniku? Podpowiadamy, co zrobić, aby cieszyć się gęstą murawą

Marzysz o pięknej i gęstej trawie przed domem? Nie wiesz, jak sobie poradzić z dziurami w trawniku, które niespodziewanie mogą pojawić się o każdej porze roku? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem! Dowiesz się z niego, skąd się biorą dziury w trawniku oraz co zrobić, aby skutecznie się ich pozbyć!

Łyse placki i dziury w trawniku? Podpowiadamy, co zrobić, aby cieszyć się gęstą murawą
Dość częstym problemem, na który uskarżają się właściciele przydomowych trawników, są charakterystyczne, nieestetyczne dziury w trawniku. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Skąd się biorą dziury w trawniku?

Gęsty i idealnie skoszony trawnik to zarówno wizytówka każdego domu, jak i powód do dumy dla jego właścicieli. Niestety, kilka wysuszonych kępek trawy potrafi skutecznie zepsuć efekt kilkumiesięcznej pielęgnacji. Skąd się biorą dziury w trawniku?

  • Pleśń śniegowa

Powody mogą być różne. Bardzo często problem z pustymi plackami pojawia się wczesną wiosną, gdy stopnieje śnieg. W takim przypadku za dziury w trawniku może być odpowiedzialna pleśń śniegowa. Poznasz ją po tym, że na trawie zaczyna pojawiać się nalot. Może być on biały albo różowy. Jeśli w porę nie zareagujesz, trawa obumrze, a trawnik przed twoim domem będzie przypominał szachownicę – obok kępek wciąż zielonej trawy powstaną brunatne dziury, których średnica może dochodzić nawet do kilkunastu centymetrów. 

pleśń śniegowa na trawniku W efekcie działania pleśni śniegowej trawa bardzo szybko staje się brunatna, a potem na trawniku pojawiają się dziury. Fot.123RF.com

  • Inne choroby powodujące usychanie traw i dziury w trawniku

Pleśń śniegowa to nie jedyna choroba traw, która prowadzi do ich obumarcia. Szare plamy na trawniku mogą okazać się także efektem działania pałecznicy traw (poznasz ją po czerwonych plamkach pojawiających się na źdźbłach) albo żółtej plamistości trawników. Jeśli dziury w trawniku pojawiają się późnym latem lub jesienią, to ich powodem może być zgorzel podstawy źdźbła.

  • Gryzonie i inne szkodniki

Kolejna kwestia to szkodniki. Nieproszeni goście w bardzo krótkim czasie mogą wyrządzić niemałe szkody w twoim idealnie zadbanym trawniku. Najwięcej problemów stwarzają gryzonie, w tym nornice czy polne myszy. Możesz też spotkać się z mniejszymi szkodnikami, takimi jak np. pędraki oraz opuchlaki. Żywią się one korzeniami roślin, doprowadzając do ich obumarcia.

  • Za dziury w trawniku może być odpowiedzialny twój pupil!

Nie tylko dzikie gryzonie i robaki są przyczyną bladych placków na trawniku. Te nieestetyczne plamy po obeschniętej trawie mogą powstawać także w sytuacji, gdy twój psiak upatrzy sobie konkretne miejsce w ogrodzie, gdzie stale załatwia potrzeby fizjologiczne. Mocznik zawarty w moczu psa może powodować wysychanie trawy.

dziury w trawniku Kiedy pies załatwi się na trawniku, trzeba to miejsce obficie spłukać wodą. Fot.123RF.com

  • Nieodpowiednie warunki

Jeśli marzysz o pięknym trawniku, zapewnij trawie odpowiednie warunku do wzrostu. Problematyczna może okazać się zarówno zakwaszona gleba, jak i miejsca mocno zacienione. Takie warunki powodują nie tylko powolniejszy wzrost traw, lecz także sprzyjają występowaniu mchu.

Jaka trawa wypełni dziury w trawniku?

Zastanawiasz się, jaka trawa wypełni dziury w trawniku? Który produkt wybrać, aby uzyskać optymalny efekt? Możesz skorzystać albo ze zwykłych nasion, albo ze specjalnej trawy samozagęszczającej. Jeśli chcesz uzupełnić ubytki w trawniku przed jesienią, to dobrym rozwiązaniem będzie mieszanka traw regeneracyjnych. Rosną stosunkowo szybko, dzięki czemu pożądany efekt uzyskasz w krótkim czasie.

Nie załamuj się, jeśli w twoim trawniku pojawią się dziury. Sięgnij po odpowiednią mieszankę nasion i sprawdź, jak uzyskać szybki efekt dosiewki. Na puste, wysuszone miejsca wysiej wspomnianą wcześniej trawę samozagęszczającą. Jej nasiona nie tylko szybko kiełkują w niższych temperaturach, lecz także mają zdolność do rozrostu w różnych kierunkach. Ponadto jest odporna zarówno na deptanie, jak i na przesuszenie gleby. To rozwiązanie, które powinny rozważyć osoby, które chcą zagęścić trawnik w miejscach zacienionych.

Jak pielęgnować trawnik, by nie było dziur?

Wiesz już, jaka trawa wypełni dziury w trawniku. Jeśli jednak chcesz cieszyć się gęstą, zieloną trawą przed domem, musisz pamiętać o kilku kwestiach związanych z jej uprawą. Jak pielęgnować trawnik, by nie było dziur? Nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. Owszem, na niektóre kwestie związane np. z nagłymi zjawiskami atmosferycznymi nie masz wpływu, jednak wciąż wiele zależy od ciebie i twojej troski o trawnik.

Przeczytaj również: Trawnik jak gęsty, zielony dywan. Tak odmłodzisz i pobudzisz trawę do lepszego wzrostu

trawnik pielęgnacja Czym są aeracja i wertykulacja trawnika? Fot. 123RF/PICSEL

Pleśń śniegowa – jak z nią walczyć?

W poprzednim roku miałeś problem z pleśnią śniegową, która szybko rozprzestrzeniała się na całą darń? Już jesienią zadbaj o to, aby odpowiednio przygotować trawę na zimowe miesiące. Możesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się pleśni, modyfikując nieco sposób nawożenia trawnika.

Gdy zbliża się jesień, ogranicz nawozy z dużą zawartością azotu. Nie zapomnij też o tym, aby dokładnie skosić trawnik (trawa powinna być króciutka, ok. 4 cm) i zgrabić liście. Zalegające kopki liści w ogrodzie zgniją przez zimę i stworzą idealne warunki do rozwoju szkodliwych patogenów.

Jeśli mimo wszystko na wiosnę zobaczysz biały nalot na źdźbłach trawy, zacznij działać jak najszybciej. W przeciwnym razie grzyb może błyskawicznie rozprzestrzenić się na cały trawnik. Zacznij od tego, aby starannie wygrabić trawę. Spryskaj też trawnik specjalnym preparatem zwalczającym grzyby. Prewencyjnie możesz pozbyć się zainfekowanych kępek wraz z kilkucentymetrową warstwą ziemi, a w ich miejsce wysiać nową trawę.

Jak zapobiegać innym chorobom traw?

Systematyczna pielęgnacja trawnika przyczyni się do lepszej kondycji trawy. Pamiętaj nie tylko o regularnym koszeniu (nie koś jednak trawnika zbyt nisko, wówczas może pojawić się żółta plamistość traw), lecz także o podlewaniu, szczególnie w okresach długiej suszy.

Brunatna plamistość traw może pojawić się zwłaszcza tam, gdzie występuje duże zacienie trawnika. Jeśli chcesz zapobiec wystąpieniu tej choroby, zapewnij trawie lepsze nasłonecznienie albo skorzystaj z mieszanki traw lepiej tolerującej cień.

Z kolei z czerwoną nitkowatością traw możesz walczyć, regularnie nawożąc trawę mieszanką odżywczą zawierającą azot. Dzięki właściwemu nawożeniu zapobiegniesz także niedoborom potasu i fosforu, które są przyczyną antraknozy traw.

dziury w trawniku Żółta plamistość trawników. To również choroba grzybowa, której efektem są płytkie dziury w trawniku. Fot.123RF.com

Jak walczyć z gryzoniami i innymi szkodnikami w ogrodzie?

Jeśli w twoim ogrodzie pojawią się nieproszeni goście, którzy metr po metrze będą niszczyć starannie wypielęgnowany trawnik, reaguj natychmiast i stanowczo. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się preparat biologiczny, który pomoże wytępić pędraki. Z kolei, gdy twoim problemem są gryzonie, zadbaj o to, aby w ogródku znalazły się rośliny takie jak np. czosnek czy wilczomlecz. Wydzielają one intensywny zapach odstraszający gryzonie. Możesz też wypróbować odstraszacz solarny.

Pies w ogrodzie – jak uchronić trawnik?

Czy możesz jednocześnie wypuszczać psa do ogrodu i cieszyć się soczystą zielenią trawy? Jak najbardziej! Jeśli twój pupil często przebywa przed domem i załatwia w ogródku potrzeby fizjologiczne, to o swój trawnik zadbaj już na etapie wyboru nasion trawy. Są dostępne specjalne mieszanki, które cechuje większa odporność na psi mocz. Możesz też miejsca, w których pies załatwia swoje sprawy, oblewać wodą, która rozcieńczy mocznik.

Przeczytaj również: Jak zakładać trawnik z rolki? O tym musisz pamiętać

trawnik z rolki Ile faktycznie kosztuje trawnik z rolki? To rozwiązanie nie dla każdego. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

batatkaczka

ciekawy artykuł :)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Łyse placki i dziury w trawniku? Podpowiadamy, co zrobić, aby cieszyć się gęstą murawą"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.