Spis treści:
- Pnącza na wspólnym płocie. Jak rozwiązać sąsiedzki problem?
- Czy można sadzić pnącza przy wspólnym płocie?
- Najlepsze pnącza na wspólny płot. Co wybrać?
Pnącza na wspólnym płocie. Jak rozwiązać sąsiedzki problem?
Sadzenie pnączy na płocie dzielonym z sąsiadem musi zostać przemyślane. Jak niemal ze wszystkim, gdzie miejsce ma wspólna własność, także tutaj prawo reguluje możliwości oraz wprowadza ograniczenia. Co ciekawe, pnącza na wspólnym płocie zostało określone w Kodeksie cywilnym. Jego 144 artykuł wskazuje na zakaz immisji. Co to oznacza? Warto dokładnie zacytować prawo, aby nie mieć wątpliwości co do pnączy na wspólnym płocie:
"Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych" - czytamy w Kodeksie cywilnym.
REKLAMA
Mówiąc wprost — posadzenie pnącza wymaga przemyślenia. Roślina nie może w żaden sposób ingerować w "przestrzenny spokój" naszego sąsiada. Jednak, czy sąsiad może żądać usunięcia pnączy ze wspólnego płotu? W praktyce jest to możliwe. Jeżeli nasze pnącze w jakiś sposób na przykład powoduje szkody i utrudnia sąsiadowi korzystanie z własnej nieruchomości, sprawa może trafić nawet do sądu. Ten zdecyduje, po czyjej stronie płotu jest racja i ostatecznie sąd może zmusić nas do usunięcia pnącza.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na inny problem. Mianowicie sąsiad ma prawo usunąć korzenie przechodzące na jego stronę i je zachować dla siebie. Zanim to zrobi, powinien wcześniej poinformować właściciela roślin o zamiarze ich usunięcia. Tak wynika ze 150. artykułu Kodeksu cywilnego. To niemal bliźniaczy przykład sytuacji, kiedy gałęzie z drzewa sąsiada weszły na naszą działkę. Tu jednak należy wyznaczyć sąsiadowi termin do usunięcia gałęzi.
Czy sąsiad może żądać usunięcia pnączy ze wspólnego płotu? Fot. rnax/123RF.com
Czy można sadzić pnącza przy wspólnym płocie?
Skoro rozwialiśmy wątpliwości, czy sąsiad może zmusić nas do usunięcia pnącza, nie sposób zadać innego pytania. Sporo wątpliwości pojawia się bowiem podczas sadzenia pnączy przy wspólnym płocie. Tu Kodeks cywilny jest bardziej przyjazny dla ogrodnika. Nie ma bowiem zakazu sadzenia roślin przy płocie. Pnącza możemy sadzić nawet przy płocie na granicy posesji. W żaden sposób nie złamiemy prawa.
Warto jednak pamiętać o wspomnianym 150. artykule Kodeksu cywilnego. Nie można bowiem "wepchać" się na działkę sąsiada. Ten usunie korzenie i wszystkie pędy przerastające na jego stronę, do czego będzie miał pełne prawo. Warto więc dokładnie przemyśleć wybór posadzenia rośliny.
Przeczytaj również: W jakiej odległości od płotu mogą rosnąć tuje? Kiedy najlepiej posadzić tuje
Najlepsze pnącza na wspólny płot. Co wybrać?
Sąsiedzkich konfliktów z powodu pnącza na płocie można łatwo uniknąć. Wystarczy dobrze przemyśleć wybór rośliny, która trafi na wspólny, sąsiedzki płot. Na sam początek warto zapomnieć o popularnym bluszczu. Ten jest inwazyjny i rośnie stosunkowo szybko, dlatego nim się obejrzymy, może zabierać przestrzenie sąsiada. Jakie są najlepsze pnącza na wspólny płot? Oto kilka propozycji:
- Powojnik
To pnącze bylinowe, którego kwiaty są przepiękne i różnorodne. Mienią się niemal wszystkimi kolorami tęczy. Poza kwiatami ich atut stanowią urodziwe owocostany. Powojnik sprawdzi się na wspólnym płocie z sąsiadem, ponieważ rośnie pionowo i nie dominuje wspólnej przestrzeni.
- Winobluszcz
Inaczej określany jako dzikie wino. Choć określa się je jako silnie rosnące pnącze, to nie rozrasta się w sposób trudny do opanowania. Winobluszcz to świetna alternatywa dla bluszczu. Najefektowniej wygląda jesienią. Wtedy jego liście przebarwiają się na czerwono-żółty kolor. Chcąc osiągnąć taki efekt, warto sadzić go przy murze od strony południowej lub zachodniej.
Wiciokrzew to roślina polecana na wspólny płot - łatwo go przycinać i kształtować. Fot. narcisa/123RF.com
- Wiciokrzew
Kolejne polecane pnącze na wspólny płot ze względu na łatwe przycinanie i kształtowanie. Wiciokrzew nie przedostaje się na stronę sąsiada, a do tego wyróżnia się kilka ważnymi cechami. Szczególną uwagę przyciągają jego kwiaty. Te są miododajne i roztaczają wokół siebie również przyjemny, słodki zapach, który przyciąga pszczoły i inne owady.
Najlepsze pnącza na wspólny płot to niestety krótka lista roślin, które nie będą źródłem sąsiedzkich waśni. Z pozostałych można zastanowić się nad różą pnącą. Ta gwarantuje klasyczne piękno ogrodu, intensywny zapach oraz obfite kwitnienie. Z drugiej jednak strony pnącze na wspólny płot z róży wymaga prowadzenia i podpór. W przeciwieństwie do innych popularnych roślin nie czepia się samodzielnie.
Źródło: Deccoria.pl/Interia Zielona
Przeczytaj również:
Zdobią i oczyszczają powietrze. Najpiękniejsze pnącza do domu, wymagania i pielęgnacja
Szybko rosnące pnącza zapewniające prywatność. Kwitną długo i obficie
Najpiękniejsze i funkcjonalne pnącza do ogrodu. Tych gatunków możesz nie znać