Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz pospolity to roślina długowieczna z rodziny araliowatych. Może on dożyć nawet 500 lat. Co warto wiedzieć o uprawie bluszczu pospolitego?

Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz pospolity to długowieczne i zimozielone pnącze, które jest chętnie sadzone w ogrodach. Fot.123RF.com

Bluszcz pospolity: występowanie i wygląd rośliny

Bluszcz pospolity naturalnie rośnie w Europie, Azji i w Afryce Północnej. Z czasem pojawił się również w Ameryce Północnej. Chętnie porasta lasy liściaste i mieszane, skały, parki, ogrody i mury, w środowisku synantropijnym (silnie przetworzonym przez człowieka). Często spotykana jest na cmentarzach. W Polsce bluszcz pospolity jest spotykany na zachodzie i południu kraju.

Roślina osiąga do 15 m wysokości. Wspina się po murach i podporach za pomocą korzeni czepnych. Pędy są gęsto pokryte ciemnozielonymi liśćmi o różnych kształtach. Liście rosnące na pędach z kwiatami są jajowate i mają brzegi bez wcięć. Inne młode liście mają trzy lub pięć klap. Wszystkie są unerwione na biało. Kwiaty bluszczu pospolitego są zebrane w półkoliste baldachy. Roślina kwitnie dopiero po 7-10 latach, wyłącznie w sprzyjających warunkach środowiskowych. Owoc bluszczu pospolitego jest kulisty, mięsisty i ma niebiesko-czarny kolor. Wewnątrz posiada pestkę.

Wymagania i uprawa bluszczu pospolitego

Uprawa bluszczu pospolitego jest bardzo prosta. Roślina lubi stanowiska zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Chętnie rośnie w umiarkowanie chłodnych i przeciętnie ciepłych miejscach. Najlepiej rozwija się na glebach zasadowych i wapiennych, żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Nie przepada za przesuszeniem. Lubi podłoże mineralno-próchnicze oraz zasobne w humus.

Pnącze silnie się rozrasta, dlatego wymaga przycinania. Najlepiej robić to latem. Bluszcz pospolity jest odporny na mróz. Zimą pozostaje zielony. Roślina wymaga podlewania średnią ilością wody. Latem podlewamy ją co 3-4 dni, zimą wystarczy co 7-10 dni. Liście bluszczu lubią też częste zraszanie wodą. Jeśli roślina jest zbyt obficie podlewana, jej liście zżółkną lub sczernieją. Wysychające i opadające liście sygnalizują niedobór wody. Jeśli hodujemy bluszcz pospolity w doniczce, należy odpowiednio dopasować jej rozmiar. Zbyt duża doniczka może hamować wzrost rośliny.

Zastosowanie bluszczu pospolitego

Bluszcz pospolity stosowany jest jako roślina okrywowa i zadarniająca. Co ciekawe, wyciąg z liści i pędów rośliny stosowany jest w leczeniu chorób układu oddechowego. Bluszcz pospolity może wywoływać zatrucie. W liściach i owocach znajdują się substancje drażniące błony śluzowe przewodu pokarmowego. Zjedzenie kilku owoców wywołuje problemy żołądkowo-jelitowe.

Choroby i szkodniki bluszczu pospolitego 

Bluszcz pospolity bywa atakowany przez bakteryjną plamistość liści, która objawia się ciemnymi, nieregularnymi plamami na liściach. Z czasem zlewają się one ze sobą i zajmują całą powierzchnię. Choroba ta prowadzi do zamierania liści i pędów. Bluszcz pospolity może też paść ofiarą antraknozy, której sprzyja duża wilgotność powietrza. Objawia się ona owalnymi, brązowymi plamami na liściach, czasem z wyraźnymi pierścieniami. Jeśli chodzi o szkodniki, zagrożenie dla rośliny stanowią m.in. mszyce bluszczowe, przędziorki chmielowce i tarczniki.    

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 15-20m

Pokrój: Pnącze

Termin kwitnienia: Wrzesień, październik

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Bluszcz pospolity (Hedera helix)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.