Rośliny domowe

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe w domu? Zadbaj o najlepsze miejsca dla swoich roślin

Kochasz zieleń i pragniesz wypełnić wnętrze swojego mieszkania kwiatami doniczkowymi? Zanim wybierzesz się do sklepu po nowy okaz do swojej kolekcji, zaplanuj, gdzie go postawisz. Na oknie w kuchni, półce w łazience, a może zacienionym zakątku salonu? Stanowisko ma ogromne znaczenie dla zdrowia roślin, dlatego warto dowiedzieć się, gdzie stawiać kwiaty doniczkowe w domu.

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe w domu? Zadbaj o najlepsze miejsca dla swoich roślin
W zacienionym kącie czy może na słonecznym parapecie? Dowiedz się, gdzie stawiać kwiaty doniczkowe w domu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Ustawienie kwiatów doniczkowych w domu a kierunek świata

Podczas zakupu kwiatów doniczkowych nie zawsze zastanawiamy się, gdzie je postawimy. Często działamy pod wpływem impulsu, zachwycając się urodą danego okazu i przewidując, jak będzie wyglądał w naszym domu. Nie zawsze z wyprzedzeniem planujemy, czy znajdziemy dla danej rośliny odpowiednie miejsce. Tymczasem to stanowisko ma ogromny wpływ na to, czy domowa uprawa będzie miała szansę powodzenia. Spełnienie wymagań dla konkretnego gatunku jest kluczowe dla jego dobrej kondycji. Dlatego kupując kwiaty doniczkowe, zapoznajmy się z informacjami na temat optymalnych warunków wzrostu i przeanalizujmy, czy jesteśmy w stanie je zagwarantować.

Stanowisko dla roślin ma duży wpływ na to, czy uprawa się powiedzie. Stanowisko dla roślin w doniczkach ma duży wpływ na to, czy uprawa się powiedzie. Fot. CanvaPro

Rośliny doniczkowe na ogół stawiamy w miejscach, w których będą dobrze wyeksponowane. Pod miejsce uprawy idealnie nadają się parapety, które mogą wychodzić na różne strony świata. Zanim postawimy dany okaz w oknie, zorientujmy się, na jakim parapecie będą czuły się najlepiej – południowym, wschodnim, a może północnym? Aspekt ten ma istotne znaczenie, ponieważ w zależności od kierunku świata parapet jest mniej lub bardziej doświetlony. Niektóre gatunki czują się lepiej, gdy padają na nie promienie słoneczne, inne natomiast w takich warunkach marnieją. Chcesz, aby twój kwiat doniczkowy bujnie się rozrastał? Sprawdź, na jakim parapecie go ustawić:

  • Okno wychodzące na wschód – na parapetach skierowanych na wschodnią stronę świata przez kilka godzin panuje słońce, a przez resztę dnia światło rozproszone. Stwarza to idealne warunki dla wielu gatunków roślin. Na wschodnim oknie dobrze będzie się czuła zielistka Sternberga, szeflera, bluszcz, dracena, hoja, monstera, anturium oraz skrzydłokwiat. Takie stanowisko będzie odpowiadało również figowcowi sprężystemu, begonii, poinsecji, sansewierii, storczykowi i zygokaktusowi. Pamiętajmy jednak, że jesienią i zimą oświetlenie w takim miejscu może okazać się niewystarczające dla niektórych gatunków kwiatów domowych. Obserwujmy swoje rośliny – jeśli zauważymy, że ich liście żółkną, okazy przestawmy na np. lepiej nasłonecznione okno południowe.

  • Okno wychodzące na zachód – wystawa zachodnia zapewnia dostęp do światła słonecznego po południu i wczesnym wieczorem. Stanowisko to jest cieplejsze niż w przypadku wschodnich parapetów. Takie warunki są optymalne dla krotonów, kliwii, fiołków alpejskich, azalii, figowców, cyklamenów oraz kalanchoe. Podobnie jak na wschodnim oknie możemy postawić tutaj też dracenę, hoję, sansewierę i anturium.

Okno o wystawie północnej jest słabo nasłonecznione. Okno o wystawie północnej jest słabo nasłonecznione. Fot. CanvaPro

  • Okno wychodzące na południe – na parapecie zorientowanym na południe zdecydowanie trudniej jest uprawiać rośliny doniczkowe. Dlaczego? Panujące w takim miejscu warunki, czyli silne i bezpośrednie nasłonecznienie, nie sprzyjają większości gatunków roślin. Skutkami uprawy na parapecie wychodzącym na południe często są poparzenia liści, przesuszenie podłoża czy nawet więdnięcie okazu. Nie każda roślina będzie czuła się dobrze na takim stanowisku, ale dla niektórych gatunków są to wprost wymarzone warunki. Na południowym parapecie postawmy kaktusy, wilczomlecze, kalanchoe, aloes, grubosza i agawę. Będzie to również świetne stanowisko dla miniaturowego drzewka oliwkowego w donicy.

  • Okno wychodzące na północ – parapet skierowany na północną stronę świata, podobnie jak na południową, stwarza trudne warunku do uprawy roślin doniczkowych. Przez cały dzień panuje tutaj światło rozproszone, które jest niewystarczające dla wielu roślin, zwłaszcza tych o barwnych liściach. Brak bezpośredniego nasłonecznienia nie sprzyja także roślinom kwitnącym. Z tego powodu na oknie o wystawie północnej można uprawiać okazy o ciemnozielonych liściach, które preferują zacienione stanowiska. W takim miejscu dobrze będą się czuły paprocie, bluszcz, zamiokulkas i niektóre gatunki monstery (Monstera deliciosa, Monstera adansonii). Niektórzy stawiają na północnym parapecie skrzydłokwiaty i fuksje.

Przeczytaj również: Jak nawozić rośliny domowe zimą – poznaj złote zasady. Na jakie domowe odżywki uważać?

Gdzie stawiać kwiaty doniczkowe w domu? Ważny jest dostęp do światła

Zastanawiając się, gdzie ustawić kwiaty doniczkowe w domu, musimy wziąć pod uwagę również konkretne pomieszczenia i warunki, jakie w nich panują. Oczywiste jest to, że dla zdrowia roślin kluczowy jest dostęp do światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Jego natężenie różni się w zależności od pomieszczenia. W poszczególnych wnętrzach panuje także odmienna wilgotność, co również warto rozważyć, szukając miejsca dla swojej rośliny w doniczce. Jakie kwiaty postawić w kuchni, a które będą najlepiej rozwijały się w łazience czy sypialni? Podpowiadamy poniżej:

  • Kuchnia – część roślin najlepiej czuje się na parapecie kuchennym. To właśnie w tym miejscu panuje wysoka wilgotność powietrza. Okno w tym pomieszczeniu jest często otwierane, dlatego możemy zdecydować się na te gatunki, które dobrze znoszą wahania temperatury oraz przeciąg. Takie warunki nie zaszkodzą dracenie, sukulentom, nolinie, epipremnum czy hoi. Jeśli w kuchni jest dość ciemno, ponieważ okno wychodzi na północ, na parapecie postawmy sansewierię lub zamiokulkas. Pamiętajmy jednak, aby rośliny umieścić z dala od źródeł ciepła, np. kuchenki gazowej.

  • Łazienka – kwiaty doniczkowe mogą pięknie wyglądać w tym pomieszczeniu. Musimy jednak pamiętać, że panująca łazience duża wilgotność oraz wysoka temperatura sprzyja wielu gatunkom roślin, ale nie wszystkim. Świetnie będą czuły się w tym miejscu paprocie, maranty, oplątwy, skrzydłokwiaty oraz palmy. Nie możemy zapominać, że uprawa w łazience bez okna nie ma szans powodzenia, ponieważ rośliny potrzebują dostępu do światła.

Wysoka wilgotność w łazience stwarza idealne warunki dla wielu roślin doniczkowych. Wysoka wilgotność w łazience stwarza idealne warunki dla wielu roślin doniczkowych. Fot. CanvaPro

  • Sypialnia lub salon – panujące w tych pomieszczeniach warunki są optymalne dla większości roślin, w zależności od dostępu do światła. Wybierając gatunki do sypialni lub salonu, warto się zastanowić, które z nich oczyszczają i nawilżają powietrze. W słonecznym pokoju możemy postawić dendrobium, aloes i fikus sprężysty. W pomieszczeniu, w którym jest światło rozproszone, dobrze będzie czuła się dracena wonna, skrzydłokwiat lub bluszcz pospolity. Do zacienionej sypialni bądź salonu wnieśmy szeflerę drzewkowatą lub paprotkę z rodzaju Nephrolepis.

Przestawianie kwiatów doniczkowych w inne miejsce – czy warto robić to zimą?

Podczas uprawy roślin doniczkowych często mamy ochotę przestawić kwiatek w inne miejsce. Warto się jednak zastanowić, czy zima to dobry moment na zmianę stanowiska rośliny. Niektóre gatunki roślin źle znoszą przenoszenie, szczególnie wtedy, gdy panują niekorzystne dla nich warunki. Właśnie takie dominują w okresie jesienno-zimowym. To szczególnie trudny czas dla kwiatów doniczkowych. W chłodnych miesiącach w roku muszą się zmagać z niedostatkiem światła słonecznego, wysuszonym powietrzem, a także wysoką temperaturą w pomieszczeniu wskutek ogrzewania.

Z tego powodu zmiana miejsca rośliny doniczkowej zimą nie jest najlepszym pomysłem. Warto się na to zdecydować tylko wtedy, gdy widzimy, że dany okaz źle czuje się w danym miejscu, np. usycha lub gubi liście. Po przeniesieniu dajmy mu odpowiednio dużo czasu na to, by zdążył przyzwyczaić się do nowego stanowiska. Nie możemy oczekiwać poprawy z dnia na dzień i próbować przestawiać kwiatek z miejsca na miejsce. Pamiętajmy również, że nie warto przenosić roślin doniczkowych, jeśli bujnie i zdrowo wzrastają na obecnym stanowisku. Najwyraźniej doskonale czują się w tym miejscu, w którym aktualnie stoją.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Specjalna kąpiel dla roślin doniczkowych – na wzmocnienie i przeciw szkodnikom. Jesienią i zimą to obowiązek

Woda utleniona do kwiatów doniczkowych – jak działa? Do jakich roślin można stosować?

Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać ten storczyk, by regularnie kwitł?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.