Porady ogrodnicze

Dlaczego jabłonie i inne drzewa owocują co drugi rok? Co zrobić, żeby owoce były co roku

Niektóre jabłonie, śliwy czy inne drzewa nie wydają owoców co sezon, mimo odpowiedniej pielęgnacji i zapewnienia im właściwych ku temu warunków. Dlaczego drzewa owocują co drugi rok i jak tę sytuację zmienić? Czym jest przemienność owocowania? Wyjaśniamy.

Dlaczego jabłonie i inne drzewa owocują co drugi rok? Co zrobić, żeby owoce były co roku
Jak skłonić jabłoń do owocowania co sezon? Sprawdź. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Przemienność owocowania

Przemienność owocowania jest z jednej strony naturalna dla roślin, które potrzebują odpoczynku po owocowaniu, a z drugiej problematyczna dla ogrodników, którzy mogą liczyć na nieregularne plony. Tendencja do naprzemiennego owocowania może być spowodowana nadmiarem owoców w danym roku, ale też wynikać z uwarunkowań konkretnej odmiany owoców. W tym drugim przypadku, niestety, trudniej będzie skłonić drzewo do owocowania co sezon. Warto więc jeszcze przed zakupem sprawdzić, jakie odmiany owocują co roku, a jakie mają tendencję do owocowania przemiennego, czy też jest to nawet jedna z ich charakterystycznych cech.

Przeczytaj również: Dlaczego jabłonie słabo owocują? Co zrobić, żeby mieć duże zbiory?

Dlaczego drzewa owocują co drugi rok?

Jakie drzewa mają tendencję do owocowania naprzemiennego? Mogą to być różne gatunki drzew owocowych, w tym na przykład śliwy czy grusze. Najczęściej jednak z problemem przemienności owocowania borykają się właściciele jabłoni. Wiele odmian jabłoni ma tendencję do owocowania co drugi rok. To na przykład:

  • Gala,
  • Jonagold,
  • Ligol,
  • Lobo,
  • Gloster.

Z kolei typowo przemiennie owocuje między innymi odmiana Elstar, Kosztela czy Antonówka Zwykła. Corocznie owocuje zaś na przykład Szampion czy Cortland. Jeśli więc chcemy w każdym sezonie cieszyć się pysznymi jabłkami, powinniśmy posadzić w ogrodzie właśnie jabłonie tej odmiany.

Niewłaściwe przycinanie jabłoni może być przyczyną nieregularnego owocowania. Niewłaściwe przycinanie jabłoni może być przyczyną jej nieregularnego owocowania. Fot. CanvaPro


Dlaczego jabłonie owocują co drugi rok?
Jeśli jesteśmy właścicielami odpowiedniej odmiany, powody przemiennego owocowania mogą być inne:

  • nieodpowiednie cięcie,
  • ataki szkodników i chorób,
  • nieodpowiednie nawożenie – zbyt małe lub zbyt intensywne,
  • niesprzyjające warunki atmosferyczne (na przykład wiosenne, silne przymrozki zniszczyły zawiązki pąków owocowych).

Zwykle jednak jabłonie owocują co drugi rok po prostu z powodu przemęczenia. Jeśli w jakimś sezonie owoców było szczególnie dużo, drzewa zużyły wiele sił, aby je wytworzyć i utrzymać. Potrzebują więc odpoczynku, aby wrócić do pełni sił.

Co zrobić, żeby drzewa owocowały co roku?

Drzewa będą zdrowo wzrastać i owocować, jeśli zapewnimy im ku temu odpowiednie warunki. Trzeba więc zwracać uwagę na ich potrzeby i preferencje, dopasowując do nich sposób pielęgnacji roślin. Regularne podlewanie w okresie suszy, systematyczne nawożenie i zwalczanie chorób czy szkodników, jeśli się pojawią, to podstawa dbałości o zdrowie drzew.

Jeśli mamy w ogrodzie drzewa z tendencją do naprzemiennego owocowania, warto jednak zrobić więcej – najlepszą metodą skłonienia drzew do corocznego owocowania jest przerzedzanie zawiązków owocowych. Dzięki takiemu działaniu drzewo włoży mniej wysiłku w wytworzenie owoców i jego regeneracja krócej potrwa. Zabieg polega na usunięciu z każdego pęczka najsłabszych, zdeformowanych czy chorych zawiązków owocowych. Pozostawia się te najsilniejsze – najlepiej ułożone centralnie i odległe od siebie o około 15-20 cm. Przerzedzanie zawiązków owocowych powinno być wykonane na przełomie maja i czerwca.

Sposobem na pobudzenie drzew do corocznego owocowania jest też regularne ich przycinanie – wykonywanie cięcia prześwietlającego i odmładzającego. Prześwietlanie drzewa umożliwia dotarcie większej ilości światła do jego wnętrza. Cięcie odmładzające polega z kolei na corocznym usuwaniu najstarszych gałęzi, by zapobiec obfitemu owocowaniu, które może wymęczyć drzewo.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zimowe cięcie gruszy. Kiedy i jak przycinać grusze zimą?

Cięcie śliwy. Kiedy i jak prawidłowo przycinać śliwy, by obficie owocowały?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.