Spis treści:
Jak rozmnażać porzeczki?
Porzeczki są cenione nie tylko ze względu na smakowite i wartościowe owoce, ale również stosunkową łatwość uprawy. Aby mieć ich jeszcze więcej, wcale nie musisz wydawać pieniędzy na nowe okazy, gdyż możesz pozyskać je we własnym zakresie, i to całkowicie za darmo. Rozmnażanie porzeczek nie jest trudne, wystarczy tylko trochę wiedzy i wysiłku. Kiedy najlepiej to zrobić? Dokładny termin jest uzależniony od wybranej metody. Krzewy te najczęściej rozmnaża się przez odkłady i sadzonki pędowe. Najlepiej zrobić to jesienią lub na przedwiośniu, czyli w okresie spoczynku roślin. Natomiast wielu ogrodników rozmnaża porzeczki również latem.
Ciekawe sposoby rozmnażania porzeczki
Chcesz mieć jeszcze więcej porzeczek w swoim ogrodzie? Ciekawą metodą na pozyskanie nowych roślin jest rozmnażanie przez odkłady poziome, które polega na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Wówczas zdrowe pędy, które najbardziej się pokładają, przyginamy do podłoża i przysypujemy ziemią. Po około 3-4 tygodniach powinny się ukorzenić. Wiosną odcinamy je od krzewu i przesadzamy na nowe miejsce.
Porzeczki można rozmnażać m.in. przez odkłady oraz sadzonki pędowe. Fot.IImar Idiyatullin/CanvaPro
Kolejnym ciekawym sposobem jest rozmnażanie porzeczek przez sadzonki pędowe. Choć jest on nieco bardziej czasochłonny, krzewy odwdzięczą nam się smacznymi owocami pełnymi witamin i minerałów. Jak zrobić sadzonki porzeczki? W pierwszej kolejności należy wybrać zdrowe, proste i jednoroczne pędy (są one jasne). Następnie tniemy je na mniejsze kawałki (o długości około 20 cm). U góry dobrze jest wykonać cięcie skośne, a u dołu proste. Dzięki temu woda będzie lepiej spływać, a sadzonki nie będą gnić lub chorować (pozwoli to też ustalić, gdzie jest góra i dół). Ważne jest, aby miały one co najmniej 3-4 oczka. Z sadzonek należy usunąć wszystkie liście (możemy jedynie zostawić jeden liść na górze), co pozwoli ograniczyć utratę wody przez parowanie.
Przygotowane sadzonki porzeczki umieszczamy w odpowiednim podłożu – najlepiej sprawdzi się mieszanka żwiru i piasku. Sadzimy je tak, by jedno oczko wystawało nad powierzchnią ziemi (możemy je umieścić na otwartej przestrzeni lub w pojemnikach). Z kolei odległość między sadzonkami powinna wynosić 3-4 cm. Na koniec sadzonki obficie podlewamy. Najlepiej zapewnić im zaciszne i jasne stanowisko o rozproszonym świetle słonecznym. Dzięki temu w następnym sezonie będziesz mieć jeszcze więcej porzeczek, które nawet bez niewielkich nakładów pracy obrodzą smacznymi i zdrowymi owocami.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przycinać owocujące krzewy porzeczki czarnej i czerwonej? Za rok zbiory będą jeszcze większe
Dlaczego owoce winorośli pękają? Możesz zapobiec pękaniu winogron
Z jakich krzaczków truskawek pobierać sadzonki? Lipiec to dobry czas na ich sadzenie