Porady ogrodnicze

Efektowne pnącze o ozdobnych, ale trujących owocach. Jak uprawiać winnik zmienny?

Winnik zmienny to roślina, która może urozmaicić twój ogród. Wykorzystaj ją jako roślinę dekoracyjną oraz aby zapełnić puste miejsce na działce. Potrafi rozrosnąć się do sporych rozmiarów i piąć się wysoko. Nie jest wymagająca, jednak trzeba wiedzieć, jak odpowiednio się nią zająć. Sprawdź, jak uprawiać winnik zmienny i jak go pielęgnować. 

Efektowne pnącze o ozdobnych, ale trujących owocach. Jak uprawiać winnik zmienny?
Owoce winnika zmiennego są podobne do winogrona. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Winnik zmienny — charakterystyka

Winnik zmienny (Ampelopsis glandulosa) to pnącze, które pochodzi z krajów Azji Wschodniej. Występuje na terenach górskich, porastając zbocza gór. W Polsce również można znaleźć tę roślinę, jednak nie jest ona zbyt popularna. Mimo to winnik jest bardzo atrakcyjny i potrafi wzbogacić ogród, najlepiej prezentuje się jesienią. Wyglądem bardzo przypomina winorośl. 

Ma trójklapowe lub pięcioklapowe liście w kolorze ciemnej zieleni, błyszczące o ząbkowanych brzegach. Utrzymują się one do marca, a nawet do późnej jesieni. W drugiej połowie listopada zaczynają się przebarwiać, po czym odpadają po dość silnych przymrozkach. Młode liście mogą przybierać barwę czerwono-fioletową. 

W lipcu można zauważyć już pojawiające się kwiatostany, które w sierpniu zaczynają owocować. Owoce są kuliste i osiągają średnicę od 6 do 8 mm. Winnik zmienny ma kilka charakterystycznych gatunków i odmian. Warto wymienić takie jak: 

  • Elegans – rośnie zaledwie do 2 m wysokości. Ma nie tylko barwne owoce, lecz także liście – białe, różowe i zielone. Nadaje się do okrywania niewielkich powierzchni, 
  • winnik tojadowaty – ma ciemnozielone, mocno powycinane liście. Może osiągnąć wysokość nawet do 4 metrów. Charakteryzuje się przebarwionymi liśćmi oraz żółto-pomarańczowymi owocami, 
  • winnik tojadowaty „Seattle” - rośnie nieco słabiej niż zwykły winnik tojadowaty. Ma dekoracyjne listki różowawe, które zmieniają barwę w zależności od etapu rozwoju. Atrakcyjne są również jego pędy. W okresie jesiennym często się przebarwiają, 
  • winnik wielkolistny – silne pnącze o dekoracyjnych liściach, które dochodzą nawet do pół metra długości. Nadaje się do obsadzania altanek. Jego owoce po dojrzeniu są bardzo ciemne i zebrane w grona,
  • winnik Bodiniera – ma zdecydowanie mniejsze przyrosty roczne niż winnik tojodowaty. Jednak zasługuje na dużo większą uwagę ze względu na swoje pojedyncze, lekko klapowane, błyszczące liście. 

Odmiany te z powodzeniem można znaleźć w szkółkach, sklepach ogrodniczych. Niewiele różnią się od siebie. Można wybrać roślinę, która osiąga wysokość mniejszą lub większą. Wszystko jest zależne od twoich potrzeb oraz od tego, jak dużo miejsca chcesz przeznaczyć na uprawianie tej rośliny. 

Liście winnika się przebarwiają. Fot. 123RF.com

Winnik zmienny – wymagania i uprawa 

Winnik może być uprawiany w miejscu nasłonecznionym, cieniu czy półcieniu. Jednak im więcej światła, tym roślina lepiej kwitnie oraz związuje więcej owoców. Potrzebuje żyznego, próchnicznego podłoża, lecz nie jest to warunek konieczny.   

Sadzenie roślinny powinno odbywać się na początku jesieni lub wiosną. Podłoże musi być lekkie i przepuszczalne, na dno warto usypać odrobinę kompostu. Gdy ma ograniczone miejsce, to lepiej kwitnie i owocuje. 

Młody winnik powinien być podlewany regularnie, co oznacza, że niedobór wody, może doprowadzić do gubienia przez niego liści. Należy jednak pamiętać, że nadmiar może wpływać negatywnie i powodować np. gnicie korzeni. Starsze winniki zdecydowanie lepiej znoszą suszę. Co pewien czas dopuszczalne jest nawożenie rośliny, pamiętając o nawozach organicznych. Wiosną warto zasilić ją nawozem mineralnym, wieloskładnikowym. 

Roślina wymaga również przeprowadzania ściółkowania, które pomaga w wyparowaniu wody z gleby i zapobiega zachwaszczaniu. Winnik nie lubi mrozu, dlatego należy go osłaniać sporą warstwą ściółki. W okolicach lutego i marca trzeba podciąć roślinę, skracając pędy nad trzecim lub czwartym oczkiem. Zabieg ten wpływa na lepsze krzewienie. 

Przeczytaj również: Piękne i niewymagające pnącze do ogrodu. Jak uprawiać powojnik kwitnący?

Winniki zmienny – zastosowanie 

Winnik zmienny to atrakcyjna roślina, dlatego służy przede wszystkim jako ozdoba w ogrodzie. Gdzie można ją uprawiać? Sprawdzi się np.: 

  • na elementach architektury, 
  • na kratownicach i trejażach, 
  • do osłaniania brzydkich miejsc w ogrodzie, 
  • do urozmaicenia stylu ogrodu. 

Winnik idealnie nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach, gdzie nie ma już miejsca na znacznie większe rośliny. Roślina pnie się za pomocą wąsów czepnych, dlatego najlepiej sadzić ją przy ażurowych podporach, konstrukcjach, które zostały stworzone specjalnie dla tego typu pnączy, aby mogły się swobodnie rozwijać. 

Musisz być jednak ostrożny, jeśli masz dzieci. Owoce winnika zmiennego są bardzo podobne do winogron, jednak w przeciwieństwie do nich mogą okazać się trujące!  

Winnik uważany jest za roślinę wielozadaniową. Nie tylko może wyglądać atrakcyjnie na specjalnych konstrukcjach ogrodowych, ale może osłonić ścianę garażu lub śmietnik. W upalne dni, posadzony w wielkiej donicy lub pojemniku na tarasie, może pełnić funkcję osłony przeciwsłonecznej. Pędy z owocami wykorzystuje się również w przeróżnych kompozycjach. Często stosowane są w bukieciarstwie z powodu niezwykłych i wielobarwnych owoców. 

Przeczytaj również: Kwitnące pnącza. Które najlepiej wybrać na balkon i taras?

Winnik pnie się po ścianach i podporach. Fot. 123rf.com

Winnik zmienny – rozmnażanie 

Winnik zmienny można rozmnażać na trzy sposoby, za pomocą: 

  • sadzonek zielnych, 
  • wysiewu nasion, 
  • okładów. 

Sadzonki pobiera się na przełomie czerwca i lipca. Powinny mieć jedną lub dwie pary liści. Sadzenie odbywa się za pomocą doniczki oraz mieszanki torfowej. Roślina w tak przygotowanym miejscu ukorzenia się przez całą zimę. Gdy sadzonki osiągną już 20 centymetrów wysokości, można je przenieść do miejsca, w którym będą już na stałe się rozrastać. Sadzenie przeprowadza się późną wiosną lub wczesnym latem. 

Jeżeli zdecydujesz się na wysiew nasion, zrób to jesienią. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu albo do doniczek. W przypadku, gdy postanowisz z tym jeszcze poczekać, możesz stratyfikować nasiona przez 6 tygodni i zasiać je wiosną. 

Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kiełkowanie nasion następuje bardzo wolno. Może to potrwać nawet 5 lub 6 miesięcy. Niekiedy kiełkowanie trwa nawet ponad rok. Zdarza się, że nasiona rośliny wysiewają się same, wówczas kiełkują w pobliżu rośliny matecznej. 

Gdy wybierzesz trzeci sposób na rozmnażanie – okłady – to pamiętaj, że musisz je przygotować już wiosną. Należy przygiąć pęd do ziemi i zasypać ziemią. Aby pęd się nie odgiął z powrotem, warto jeszcze położyć na niego kamień. Przez cały ten okres należy roślinę regularnie podlewać. Jesienią, gdy zauważysz korzenie, możesz winnika odciąć od rośliny matecznej i znaleźć dla niego nowe miejsce. 

Winnik zmienny – kwitnienie 

Winnik kwitnie latem, zaczynając już w lipcu, jednak wówczas jego kwiaty są jeszcze dość małe i delikatnie zielonkawe. Pod koniec lata możesz zauważyć już pierwsze owoce, które mają średnice od 5 do 8 milimetrów. Na początku są białe, później zielone i lekko żółte, a na samym końcu po dojrzeniu niebieskofioletowe lub nawet turkusowe. 

W zależności od odmiany mogą być również lekko różowe. Dla człowieka niestety owoce winnika są trujące. Pędy osiągają nawet do czterech metrów, a niekiedy nie przekraczają dwóch czy trzech metrów. 

Winnik zmienny jest rośliną, która nie ma zbyt wielu wymagań. Może być uprawiany nawet w każdej przeciętnej glebie, dlatego też polecany jest do ogrodów. Warto zapewnić mu miejsce, które będzie dobrze doświetlone i ciepłe, wówczas można spodziewać się wielu pędów i owoców oraz dobrego porostu. 

Nie ma potrzeby specjalnie przycinać winnika, gdy się rozrośnie. Można natomiast to zrobić na przedwiośniu lub latem, wtedy będzie bardziej rozkwitać. Roślina jest odporna na mrozy, jednak trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć na zimę. 

Winnik sprawdzi się dla każdego, kto lubi nietuzinkowe dekoracje roślinne. Będzie dobrze się prezentować zarówno na tarasach, jak i na balkonach, jednak zdecydowanie najlepiej będzie mu w ogrodzie. Jeżeli więc szukasz łatwej w uprawie, a zarazem urokliwej rośliny, postaw właśnie na winnik zmienny. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.