Porady ogrodnicze

Jak zrobić lazanię cebulową w donicy? Piętrowe nasadzenia w donicy

Jesień to najlepszy czas na planowanie wiosennych rabat w donicach, które za kilka miesięcy będą dekorować nasze działki, balkony i tarasy. Jednym z najciekawszych sposobów obsadzania pojemników jest... lazania cebulowa. Zaskakująca nazwa tej metody sporo zdradza co nieco na temat tego, jak przygotowuje się tego typu kwiatową kompozycję. Chcesz poznać szczegóły i dowiedzieć się, jak zrobić lazanię cebulową w donicy krok po kroku? Oto krótka instrukcja.

Jak zrobić lazanię cebulową w donicy? Piętrowe nasadzenia w donicy
Kwiatowa rabata na wiosnę inspirowana... włoskim daniem? Dlaczego nie! Fot. CanvaPro

Spis treści:

Lazania cebulowa w donicy – co to jest?

O przyszłorocznej wiośnie warto pomyśleć już teraz. Zakładając barwne rabaty jesienią, już w lutym, marcu, kwietniu i maju będziemy mogli cieszyć oczy mnóstwem zjawiskowo kwitnących roślin. Każdy ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rośliny cebulowe najlepiej prezentują się w grupach. Jeśli chcemy uzyskać doprawdy piorunujący efekt tej wiosny, zdecydujmy się na rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników – lazanię cebulową. Intrygująca nazwa tej techniki obsadzania donic może sugerować jej związek z kuchnią. Słusznie – składniki smakowitego włoskiego dania przekładane są warstwowo, podobnie jak cebulki poszczególnych gatunków roślin w pojemniku.

Przygotowanie lazanii cebulowej polega na posadzeniu głęboko w podłożu tych odmian i gatunków roślin, które zakwitają późno. Nad nimi sadzone są rośliny cebulowe kwitnące wcześnie. Warstwowe sadzenie roślin cebulowych w donicy pozwala na uzyskanie niezwykle dekoracyjnego efektu, który utrzymuje się przez długie tygodnie. Kwitnącą lazanię cebulową w pojemniku możemy wystawić na balkon bądź taras, a także umieścić w wybranym zakątku ogrodu. Niektórzy decydują się na wykorzystanie tej interesującej techniki bezpośrednio w gruncie, sadząc cebule gęsto, jedną przy drugiej. Podczas przygotowywania rabaty w ogrodzie, należy pilnować, aby odmiany kwitnące wcześniej znajdowały się nad tymi, które cieszą nas kwiatami nieco później.

 Warstwowe sadzenie roślin cebulowych w donicy pozwala na uzyskanie niezwykle dekoracyjnego efektu.  Warstwowe sadzenie roślin cebulowych w donicy pozwala na uzyskanie niezwykle dekoracyjnego efektu. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Jakie wybrać, kiedy i jak sadzić?

Jak zrobić lazanię cebulową w donicy?

Podobnie jak w przypadku popularnego dania ze słonecznej Italii, do przygotowania lazanii w donicy potrzebne są nam składniki. Stanowić je mogą w zasadzie wszystkie rośliny cebulowe, które zakwitają wiosną. Sadząc rozmaite gatunki i odmiany, możemy uzyskać ciekawe efekty – zarówno jednokolorowe kompozycje, jak i wielobarwne rabaty. Mamy do wyboru takie gatunki jak:

  • hiacynt (Hyacinthus),

  • przebiśnieg (Galanthus),

  • śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum),

  • krokus (Crocus),

  • cebulica syberyjska (Scilla sibirica),

  • zawilec grecki (Anemone blanda),

  • szafirek (Muscari),

  • rannik (Eranthis),

  • zawilec (Anemone),

  • irys (Iris),

  • narcyz (Narcissus),

  • szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris),

  • tulipan (Tulipa).

Jak sadzić rośliny techniką lazanii cebulowej? To bardzo proste. W pierwszym kroku na dno donicy z otworem odpływowym wsypujemy drenaż oraz nieco podłoża (warstwa o grubości ok. 10 cm), w którym sadzimy obok siebie cebule roślin kwitnących najpóźniej (np. tulipanów, hiacyntów czy narcyzów). Zasypujemy je kilkucentymetrową warstwą gleby, po czym sadzimy rośliny kwitnące wcześniej (np. szafirki oraz krokusy). Przykrywamy je glebą, w której sadzimy najwcześniej kwitnące rośliny cebulowe (m.in. przebiśniegi, ranniki i śnieżyce wiosenne). Całość obficie podlewamy.

Gotową donicę w czasie zimy przechowujemy na zewnątrz. Przed nadejściem mrozów warto ustawić ją na styropianie i zabezpieczyć agrowłókniną. Ochrony pozbywamy się dopiero wiosną. Dzięki zastosowanej technice lazanii cebulki będą stopniowo zakwitać, od przedwiośnia aż do końca maja.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zwartnica – uprawa w doniczce. Jak i kiedy sadzić Hippeastrum, by zakwitło na Boże Narodzenie?

Jak głęboko sadzić tulipany do gruntu? Sposoby na sadzenie tulipanów

Sadzenie hiacyntów do gruntu. Jak wybrać dobre cebule hiacyntów, kiedy i jak je posadzić?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.