Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie hiacyntów do gruntu. Jak wybrać dobre cebule hiacyntów, kiedy i jak je posadzić?

Hiacynty to popularne rośliny ozdobne, które zachwycają swoim wyglądem i intensywnym zapachem. Ich kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, ale też żółty, niebieski czy pomarańczowy. Sadzenie hiacyntów nie jest skomplikowane, ale trzeba to robić w odpowiednim terminie i we właściwy sposób, trzymając się zalecanej odległości oraz głębokości. Kiedy i jak sadzić hiacynty? Jak o nie zadbać po posadzeniu? Podpowiadamy.

Sadzenie hiacyntów do gruntu. Jak wybrać dobre cebule hiacyntów, kiedy i jak je posadzić?
Sposób na sadzenie hiacyntów do gruntu. Przetrwają zimę, a wiosną bujnie zakwitną. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wybrać cebulki hiacyntów do sadzenia?

Hiacynty to rośliny z rodziny szparagowatych, które wyróżniają się pięknymi kwiatami i intensywnym zapachem. Należą do roślin cebulowych. W uprawach spotykamy głównie odmiany hiacynta wschodniego, znanego także jako hiacynt orientalny. To roślina dorastająca do 30 cm wysokości, o dużej cebuli okrytej łuskami i kwiatostanie groniastym. W uprawach w Europie Środkowej hiacynty wschodnie kwitną od kwietnia do maja.

Jak powinno wyglądać sadzenie hiacyntów? Jakie cebulki wybrać do tego celu? Nadają się do tego wyłącznie cebulki nieuszkodzone. Dobrze jest także zwrócić uwagę na ich wielkość – im będą większe, tym dorodniejsze staną się w przyszłości ich kwiatostany. Jeśli więc zależy nam na bujnych kwiatach, lepiej zdecydować się na większą cebulę.

Przeczytaj również: Kwiaty jesienne do ogrodu. Co i kiedy posadzić?

Kiedy sadzić hiacynty do ziemi?

Druga połowa września i pierwsza dekada października to najlepsze terminy do sadzenia hiacyntów. W zasadzie można je zresztą sadzić do ziemi przez cały wrzesień. Warto przestrzegać tych terminów – trzymanie się ich pozwoli hiacyntom dobrze ukorzenić się przed zimą. W efekcie będą więc zdrowsze i mocniejsze, a także będą bujniej kwitły. Wrzesień i październik to miesiące, kiedy pogoda zwykle jeszcze dopisuje. Rośliny mają więc doskonałe warunki, by przygotować się do zimy.

Jak sadzić hiacynty – najważniejsze zasady

Hiacynty to rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Preferują próchnicze, przepuszczalne i żyzne podłoże o obojętnym odczynie pH. Idealne będzie dla nich stanowisko słoneczne lub półcieniste. Warto zatem rozważnie wybrać dla nich miejsce w ogrodzie – takie, w którym rośliny będą osłonięte od wiatru i nie będą im zagrażały duże mrozy.

Jak sadzić hiacynty do ziemi? Oto kilka zasad, których należy przestrzegać:

  • Przed sadzeniem warto zaprawić cebule środkiem grzybobójczym.

  • Przed posadzeniem hiacyntów do ziemi należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinniśmy je przekopać i odchwaścić. Najlepiej też zasilić ziemię kompostem, a jeśli nie ma takiej możliwości, do każdego dołka pod cebulkę wrzucić garść żyznej ziemi czy kompostu.

  • Rozstawa i głębokość sadzenia cebul zależy w dużej mierze od ich wielkości. Prawidłowa głębokość to zwykle 3-krotna wysokość cebulki, czyli około 10-15 cm. Jeśli ziemia jest piaszczysta, lepiej sadzić je głębiej, a jeśli ciężka, sadzenie powinno być płytsze. Optymalna odległość między kolejnymi cebulami to 15-20 cm, przy czym mniejsze cebulki można sadzić nawet co około 5 cm.

  • Po wsadzeniu cebulek do ziemi trzeba je przykryć żyzną, dobrze spulchnioną glebą.

  • Cebule hiacyntów można sadzić w ażurowych koszyczkach, dzięki czemu będą lepiej chronione przed podziemnymi szkodnikami i będzie je łatwiej znaleźć po przekwitnięciu.

Hiacynty doskonale wyglądają w grupach, ale mogą być też uprawiane obok innych roślin (na przykład tulipanów) lub rosnąć pojedynczo.

Przeczytaj również: Co zrobić z tulipanami, kiedy przekwitną? Pamiętaj o jednym, kluczowym zabiegu

Czy cebulki hiacyntów trzeba okrywać na zimę?

Po posadzeniu cebulek hiacyntów w ziemi należy wykonać ich ściółkowanie. Pomoże to roślinom bezpiecznie przezimować w glebie, nawet gdy będzie bardzo zimno. Konsekwencją braku ściółki jest głębsze przemarzanie gleby, co może skończyć się zamieraniem hiacyntów. Ściółka sprawia zaś, że są lepiej chronione i łatwiej się ukorzeniają.

Czym ściółkować ziemię po posadzeniu hiacyntów? Najlepiej sprawdzi się torf, kora, kompost lub zrębki. Odfpowiednie będzie też igliwie lub liście. Ściółkę można usunąć w marcu lub w kwietniu, tym samym ułatwiając hiacyntom spokojny wzrost.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: Kalendarz ogrodnika 2023. Lista prac w ogrodzie od stycznia do grudnia

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.