Porady ogrodnicze

Kwiaty jesienne do ogrodu. Co i kiedy posadzić?

Jesień wielu osobom kojarzy się z herbatą z sokiem malinowym, ciepłymi swetrami i pysznymi daniami z dyni. Jednak to nie jedyne rzeczy, które "rządzą" o tej porze roku. W ogrodach zaczynają królować jesienne kwiaty, które zachwycają feerią barw oraz pięknie się komponują ze złocistymi i czerwonymi liśćmi drzew. 

Kwiaty jesienne do ogrodu. Co i kiedy posadzić?
Chcesz stworzyć piękną rabatę pod koniec sezonu? Dowiedz się, co na niej sadzić! Fot.123RF.com

Spis treści:

Kwiaty jesienne do ogrodu — kiedy sadzić?

Sadzonki kwiatów jesiennych można umieszczać na docelowym miejscu przez cały sezon wegetacyjny. Najlepiej robić to wiosną. Dzięki temu zdążą się rozrosnąć przed okresem kwitnienia i wydadzą niesamowite kwiaty w drugiej połowie roku. Jeśli uda ci się kupić sadzonki w doniczkach, od razu umieść je w gruncie. Po posadzeniu trzeba je regularnie podlewać, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.

Jednak wiosną jest dość ograniczony wybór sadzonek. Dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup jesienią. Nic dziwnego. Wraz z nadejściem tej pory roku w sklepach ogrodniczych można znaleźć prawdziwe morze sadzonek roślin kwitnących jesienią.

Zastanawiasz się, czy warto je kupić? Zdecydowanie tak! Kwiaty w drugiej połowie roku są w pełni rozwinięte, dzięki czemu dokładnie wiesz, co kupujesz i w jakim kolorze. To znacząco ułatwia tworzenie interesujących kompozycji, które z daleka przyciągają wzrok.

Najpiękniejsze kwiaty jesienne do ogrodu

Chcesz stworzyć rabatę, która będzie pięknie wyglądać o każdej porze roku? Aby jesienią ogród wspaniale wyglądał, postaw na poniższe kwiaty.

Astry

Astry to typowe jesienne kwiaty, które można spotkać w większości babcinych ogródków. Wyróżnia się gatunki jednoroczne (aster chiński), które trzeba wysiewać każdej wiosny na nowo. Jednak istnieją także astry wieloletnie, które co roku wytwarzają może delikatnych kwiatów i nie wymagają żadnej ingerencji. Wśród najpopularniejszych gatunków można wymienić:

  • astry krzaczaste — osiągają wysokość 15-50 cm. We wrześniu wytwarzają fioletowe lub różowe kwiaty. Niezbyt dobrze znoszą suszę, dlatego należy je systematycznie podlewać. Po kwitnieniu należy je ściąć;

  • astry wrzosolistne — są bardzo wysokie, mogą mieć nawet do 120 cm wysokości. Tworzą silne, rozgałęzione łodygi, które są skupione w dość nieregularnych kępach. Wytarzają drobne białe, fioletowe lub różowate kwiatki. Astry zawdzięczają swoją nazwę liściom, które przypominają te u wrzosów.

Gatunki astrów jesiennych są niezwykle różnorodne. Dzięki temu można stworzyć niesamowite barwne kompozycje, aby ogród zachwycał kolorami aż do przymrozków.

Astry są dość łatwe w uprawie. Wymagają słonecznego i przewiewnego stanowiska. Ziemia powinna być przepuszczalna o pH 5,5-6,5. Podczas sadzenia tych kwiatów trzeba zachować właściwą odległość między nimi. Wysokie odmiany powinny znajdować się od siebie w odległości 80 cm, a średniowysokie ok. 50 cm, a niskie — 20 cm.

Przeczytaj również: Zachwycają oryginalnymi kwiatami o szerokiej palecie barw. Astry to królowe jesiennych rabat

Wrzosy

Wrzosy to mrozoodporne, dość niskie bylinki, które zachwycają jesienią kolorami. Mogą występować w wielu różnych kolorach — niebieskim, fioletowym, białym, czerwonym i różowym. Pięknie rozświetlają ciemne zakątki pod drzewami iglastymi. Dlatego powinny znaleźć się w każdym ogrodzie.

Wrzosy lubią słoneczne, osłonięte stanowisko oraz ziemię o lekko kwaśnym pH (3,5-5,5). Aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, warto usunąć wierzchnią warstwę podłoża i wymienić ją na glebę przeznaczoną do roślin wrzosowatych. Wrzosy preferują ziemię przepuszczalną i lekką. Jeśli w miejscu sadzenia roślin będzie gromadzić się woda, istnieje ryzyko, że zgniją.

Wrzosy należy sadzić co ok. 20-30 cm. Wokół nich warto wyściółkować glebę korą, igłami lub szyszkami. Te rośliny wymagają przycinania w kwietniu, aby tworzyły zwarte, gęste kępy.

Przeczytaj również: Wsyp garść do ziemi, wrzosy to uwielbiają. Jak pielęgnować wrzosy, by kwitły jak najdłużej?

Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna to wyjątkowa, jednoroczna roślina, która przyciąga wzrok i wyróżnia się na tle pozostałych roślin na rabacie. Ma niesamowity pokrój. Tworzy gęstą kępę mocno pofalowanych, dwukolorowych liści. Zdobi rabatę, nawet gdy na zewnątrz zaczną się przymrozki. Może znieść spadki temperatury nawet do -15°C.

Aby kapusta ozdobna wyglądała zachwycająco, należy ją sadzić w przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Dobrze rośnie w donicach, gdzie urozmaica jesienne kompozycje. Lubi słoneczne stanowiska.

Przeczytaj również: Jesienne kompozycje na balkon i taras - kapusta ozdobna

Starzec popielny

Starzec popielny jest często spotykany pod nazwą mrozy. To określenie nawiązuje do jego niesamowitego srebrzystego koloru i struktury, która przypomina nieco filc. Ta roślina wspaniale komponuje się z fioletowymi i różowymi kwiatami. Podkreśla ich kolory oraz rozjaśnia ciemne zakątki ogrodu.

Starzec popielny kwitnie w czerwcu i w lipcu. Jednak najbardziej dekoracyjne są jego liście, które wytrzymują na krzewie nawet przez całą zimę (roślina utrzymuje liście nawet w temperaturze do 12-15°C). Roślina jest uznawana za jednoroczną. Mimo że dobrze wygląda w mrozie, nie znaczy, że jest w stanie go przetrwać. Jeśli chcesz cieszyć się tym okazem w przyszłym roku, wykop go z ziemi i przechowaj przez zimę w chłodnym pomieszczeniu.

Przeczytaj również: To najlepszy moment na ukorzenienie starca popielnego. Latem młode sadzonki ozdobią rabaty

Zimowit jesienny

Zimowit jesienny to roślina cebulowa, która – w przeciwieństwie do pozostałych kwiatów tego typu, kwitnie jesienią. Można ją posadzić w sierpniu, aby swoimi kwiatami zaszczyciła już we wrześniu lub w październiku. To sprawia, że doskonale nadaje się do donic, ale także do wypełnienia pustych miejsc na rabatach.

Zimowit tworzy kwiaty białe, różowe, fioletowe czy purpurowe. Są lejkowate i składają się z 6 listków o długości do 6 cm. Mogą przypominać nieco wiosenne krokusy.

Te rośliny należy sadzić w dołkach o głębokości trzykrotności cebuli. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Ziemia musi być przepuszczalna, ponieważ w glinie zgniją. Nie może być jednak zbyt sucha, gdyż cebulki całkowicie wyschną i nie będą się rozwijać. Zimowity należy sadzić w odległości maksymalnie 20 cm od siebie. Dzięki temu powstanie gęsta kępa imponujących kwiatów, które z daleka będą przyciągać wzrok.

Przeczytaj również: Uważaj, nie pomyl jego liści ze znanym ziołem. Uprawa zimowita jesiennego w ogrodzie

Krokus jesienny

Krokusy jesienne są mało popularne, jednak warto na nie zwrócić uwagę. Tworzą kwiaty podobne do tych, które kwitną wiosną. Są półokrągłe, mają jasnoniebieski lub niebiesko purpurowy kolor. Mogą osiągać nawet do 7 cm średnicy. Na środku są wyraźne słupki kwiatowe, które mają intensywny żółty lub czerwony kolor.

Krokusy jesienne nie są wysokie. Zazwyczaj osiągają 10-15 cm, a zatem sprawdzają się głównie jako ozdoba na przód rabaty. Warto je sadzić także w donicach, np. w towarzystwie starca popielnego lub wrzosów. Podczas umieszczania cebulek w gruncie, należy wykopać dołek o głębokości do 15 cm. Dzięki temu roślina będzie chroniona przed intensywnymi promieniami słonecznymi i nie wyschnie przed wypuszczeniem pędów.

Krokusy jesienne należy sadzić na słonecznym stanowisku, gdzie jest przepuszczalna, lekka gleba. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie przelana, ponieważ cebulki mogą zacząć gnić. Cebule po przekwitnięciu można pozostawić w gruncie. Jednak niektóre odmiany mogą przemarzać. Dlatego warto pomyśleć o osłonie np. z gałązek iglastych, suchych liści lub z kompostu. Ta materia organiczna pomoże utrzymać ciepło.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.