Porady ogrodnicze

Jesienne kompozycje na balkon i taras - kapusta ozdobna

Odmiany kapusty ozdobnej, dzięki swym wspaniałym liściom mają niezwykłą wartość dekoracyjną. Jesienią wewnętrzne liście przebarwiają się na intensywne odcienie różnych barw. Mogą być białe, żółtawe, fioletowe, różowe lub czerwone.

Jesienne kompozycje na balkon i taras - kapusta ozdobna
REKLAMA

Fot123RF.com

Teoretycznie kapusta ozdobna jest rośliną jadalną, ale jeżeli kupiliśmy ją w sklepie jako roślinę ozdobną lepiej jej nie spożywać, ze względu na sposób uprawy i możliwe opryski. Roślina ta ma nieco gorzki smak, więc jeżeli uprawiamy ją sami i planujemy ją zjeść, warto odpowiednio ją doprawić.

Kapusta ozdobna jest łatwa w uprawie, posadzona w donicy będzie ozdobą przez długi czas. W słońcu jej liście pięknie się wybarwią, dlatego unikajmy sadzenia jej w cieniu.

Zobacz filmik naszego eksperta:

W skrzynkach balkonowych kapusta ozdobna może rosnąć w otoczeniu wrzosów. Jeżeli nasz balkon jest osłonięty i słoneczny lub kiedy zima oszczędzi nam siarczystych mrozów, kapusta ta może przetrwać aż do wiosny.

Wystarczy umieścić ją w koszyczku lub dekoracyjnej osłonce, by w otoczeniu owoców lub dyń ozdobnych była śliczną dekoracją jesiennego stołu na balkonie, tarasie czy w domu. Kapusta ozdobna może być też częścią innych jesiennych kompozycji. Na przykład w towarzystwie papryczek ozdobnych, o żółtych, stożkowatych owocach, które u wielu odmian są jadalne, ale zazwyczaj ostre oraz w towarzystwie żurawki o liściach, których barwa również jest w odcieniach zieleni i żółci. Biało zielona kapusta ozdobna będzie tu pasowała doskonale.

Zobacz więcej zdjęć

Możemy też stworzyć kompozycję z trawą ozdobną, np. kostrzewą sino-niebieską, która tworzy niskie i zwarte kępy. Ciekawą rośliną jesienną jest kalocefalus browna, o igiełkowatych, srebrzystych pędach, który jak najbardziej sprawdzi się w nasadzeniach doniczkowych. Do tego dosadzamy naszą kapustę ozdobną, na nieco wyższej łodydze, żeby górowała nad resztą roślin. Podczas patrzenia z góry, będzie przyciągała naszą uwagę.

Uprawa roślin i tworzenie kompozycji to zabawa. Warto czasem pobawić się trochę i w towarzystwie kapusty posadzić też inne warzywa, zarówno ozdobne, jak i jadalne. W ten sposób powstanie kompozycja nie tylko do oglądania, ale również do pojadania.

Bo warzywa to często rośliny niezwykle ozdobne. Dekoracyjne mogą być liście jak w przypadku buraków czy sałaty lub owoce jak w przypadku papryczek, czy dyń. Kapusta ozdobna wygląda niczym kwiat, zachwyca oryginalnością i staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna.

Zobacz więcej zdjęć

Tak samo, jak w przypadku innych roślin uprawianych w pojemnikach, musimy pamiętać o nawadnianiu. Pierwsze obfite podlanie musi nastąpić zaraz po posadzeniu, żeby podłoże dobrze się ułożyło i dostało się między korzenie. Później podlewamy według potrzeb. Jeżeli jesień jest ciepła i słoneczna, musimy podlewać częściej. Jeżeli jest deszczowo, sprawdzajmy, czy należy już sięgnąć po wąż lub konewkę. Kapusta ozdobna, papryczka, wrzosy czy żurawki lubią wilgotne podłoże, pamiętajmy jednak, że nie może być one przelane.

Zobacz więcej zdjęć

Jesienią kapustę ozdobną możemy kupić w sklepach ogrodniczych i w kwiaciarniach. Możemy też wyhodować ją sami. Ale o jej uprawie musimy pomyśleć już wczesną wiosną - w marcu wysiewamy kapustę ozdobną na rozsady. Potem pikujemy ją do większych doniczek i w drugiej połowie maja sadzimy w ogrodach lub w pojemnikach na balkonach i tarasach. Liście wybarwiają się, gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, dlatego tak pięknie wygląda jesienią. Kapusta ozdobna doskonale nadaje się także na kwiat cięty, więc często jesienią spotykamy ją w kompozycjach florystycznych. Zazwyczaj uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesienne kompozycje na balkon i taras - kapusta ozdobna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.