Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przypominają borówkę, ale są bardziej słodkie i soczyste. Co zrobić, żeby świdośliwa Lamarcka miała dużo owoców?

Świdośliwa Lamarcka to okazały krzew wytwarzający smaczne i zdrowe owoce podobne do borówki amerykańskiej, który stopniowo zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Sprawdźcie, jak uprawiać go w ogrodzie.

Przypominają borówkę, ale są bardziej słodkie i soczyste. Co zrobić, żeby świdośliwa Lamarcka miała dużo owoców?
Wyjaśniamy, jak uprawiać świdośliwę Lamarcką. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Świdośliwa Lamarcka — charakterystyka

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii) to gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Ze względu na wygląd owoców krzew nazywany jest też potocznie drzewkiem rodzynkowym lub gołębią jagodą. Choć przez wiele osób gatunek ten traktowany jest jako nowość, to jednak wzmianki o nim można znaleźć w zapiskach pochodzących z XVI wieku.

Świdośliwa Lamarcka znana jest zarówno w Polsce, jak i w licznych krajach Europy Zachodniej i Północnej. Na terenie naszego kraju występuje dziko zwykle w zaroślach i lasach położonych w pobliżu miast. Choć nie jest jeszcze powszechnie znana w Polsce, zdobywa coraz liczniejsze grono zwolenników. 

Roślina rośnie w formie rozłożystego krzewu o wzniesionym pokroju. Z biegiem lat może dorosnąć do pokaźnych rozmiarów — nawet 10 m wysokości i wyglądem przypominać okazałe drzewo. Liście świdośliwy są owalne i piłkowane. Początkowo są brązowe, potem przebarwiają się na zielono, a jesienią stają się złociste. Na przełomie kwietnia i maja świdośliwa rozkwita delikatnymi, białymi, miododajnymi kwiatami o zaokrąglonych płatkach. Kwiaty tworzą niewielkie grona o długości około 4 cm, składające się z 8–10 sztuk. 

Owoce świdośliwy Lamarcka pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Są okrągłe, purpurowo-czerwone, z długimi ogonkami. Rosną zebrane po kilka sztuk w baldachogronach. Pokrywa je też delikatny, woskowy nalot. Z wyglądu przypominają nieco borówkę amerykańską, w środku natomiast mają kilka pestek otoczonych miąższem. Są słodkie i soczyste, nadają się do spożywania na surowo i w formie przetworzonej.

Świdośliwa z czasem osiąga pokaźne rozmiary. Fot. 123RF.com

Świdośliwa Lamarcka — uprawa

Uprawa świdośliwy jest bardzo łatwa i poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący ogrodnik. Roślina bardzo łatwo przystosowuje się do warunków panujących w otoczeniu. Jest również w stanie przetrwać mrozy sięgające -30 stopni Celsjusza. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę, planując posadzić świdośliwę w swoim ogrodzie?

  • Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem do posadzenia świdośliwy będzie słoneczne lub lekko zacienione miejsce w ogrodzie. Warto mieć również na uwadze, że z biegiem lat krzew może bardzo się rozrosnąć, dlatego należy zapewnić mu dużo miejsca do swobodnego rozwoju. Bezpiecznie będzie posadzić świdośliwę w odległości około 3,5 m od pozostałych drzew.

  • Podłoże

Krzew najlepiej rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych umiarkowanie wilgotnych, o zróżnicowanym odczynie wynoszącym od 6,0 do 7,5 pH.

  • Sadzenie

Sadzonki świdośliwy w donicach można sadzić praktycznie przez cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. Natomiast sadzonki z gołym korzeniem najlepiej będzie sadzić jesienią. Należy też pamiętać o wysypaniu warstwy ściółki wokół bryły korzeniowej, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów i odparowywaniu wody z podłoża.

  • Podlewanie

Świdośliwa preferuje wilgotne podłoże, dlatego w okresach suszy warto ją podlewać. Jest to o tyle ważne,  ponieważ niedobór wody w okresie dojrzewania owoców oraz intensywnego wzrostu rośliny może spowodować mniejsze owocowanie.

  • Nawożenie

Zaleca się nawozić świdośliwę nawozem organicznym np. obornikiem. Dobrym rozwiązaniem będzie wysypanie na dnie dołka warstwy oborniku lub kompostu podczas sadzenia rośliny. Dzięki temu już na samym początku uprawy zapewnimy roślinie dawkę substancji odżywczych, która wzmocni jej rozwój. Nawożenie świdośliwy warto powtarzać wiosną i jesienią wykorzystując do tego nawozy wieloskładnikowe, azotowe lub mocznik. 

  • Owocowanie

Sadząc młodą świdośliwę w swoim ogrodzie, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jej owocowanie rozpoczyna się po ok. 3-4 latach od posadzenia, a pełnia owocowania następuje po 5-7 latach uprawy. Zwykle owoce świdośliwy dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Warto wiedzieć, że drzewko to może owocować aż przez 50 lat!

  • Przycinanie

Świdośliwa Lamarcka owocuje na pędach zeszłorocznych i starszych, dlatego musimy być bardzo ostrożni podczas przycinania. W przypadku starszych drzew należy usunąć uszkodzone i suche pędy oraz te, które się krzyżują i nadmiernie zagęszczają koronę. Dopiero po około 8-10 latach konieczne będzie silniejsze cięcie odmładzające. Przycinanie świdośliwy najlepiej wykonać w marcu, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Młode sadzonki świdośliwy, które zostały posadzone wiosną, mocno skracamy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią. Natomiast nowe okazy posadzone jesienią, przycinamy dopiero wiosną kolejnego roku, by przycięte pędy nie przemarzły w sezonie zimowym.

  • Rozmnażanie

Świdośliwę rozmnaża się poprzez odrosty korzeniowe, sadzonki zielne i półzdrewniałe, odkłady, a także nasiona. Ta ostatnia metoda jest jednak najbardziej czasochłonna i polecana głównie profesjonalistom.

  • Choroby i szkodniki

Świdośliwa jest rośliną bardzo odporną i wytrzymałą, dlatego rzadko bywa ofiarą szkodników. Natomiast problem w uprawie mogą powodować ptaki (gołębie, szpaki, kosy), które chętnie żywią się jej owocami. Aby je odstraszyć, konieczne może być założenie siatek ochronnych.

Owoce świdośliwy zaczynają dojrzewać w lipcu. Fot. 123RF.com

Świdośliwa Lamarcka — zastosowanie w ogrodzie

Roślina może być uprawiana w ogrodach w celach dekoracyjnych, ale również z przeznaczeniem na zbiór owoców. Krzew obficie kwitnie wiosną, z kolei latem rodzi wybarwione i smaczne owoce, a jesienią jego liście przebarwiają się na kolor żółto-czerwony, przez co ogród nabiera życia.

Świdośliwa dobrze komponuje się też z innymi drzewkami ozdobnymi. Krzew często spotyka się w ogrodach stylizowanych na wiejskie. Z uwagi na szybki wzrost, roślina wykorzystywana jest do tworzenia szpalerów czy żywopłotów. Często pełni funkcję tzw. żywego ogrodzenia i wyznacza granice działek lub posesji. 

Co można zrobić ze świdośliwy Lamarcka?

Owoce świdośliwy Lamarcka są bardzo aromatyczne, a ich smak jest zbliżony do owoców borówki amerykańskiej. Dodatkowo owoce świdośliwy posiadają właściwości prozdrowotne ze względu na wysoką zawartość witamin A, B oraz C. 100-gramowa porcja owoców świdośliwy zawiera aż 7 razy więcej wapnia, manganu i żelaza niż taka sama porcja borówek amerykańskich oraz 4 razy więcej białka i potasu.

Są także bogate we flawonoidy, które pozytywnie oddziałują na serce i naczynia krwionośne. Są również pomocne przy zwalczaniu grypy, przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych.

Owoce świdośliwy można jeść na surowo oraz wykorzystywać do różnego rodzaju przetworów np. dżemów, soków, powideł czy galaretek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je również suszyć czy mrozić. Są odporne na gnicie, dzięki czemu możliwy jest ich długie przechowywanie.  

Przeczytaj również: Najsmaczniejsze odmiany jagody kamczackiej. Sprawdź, zanim kupisz i posadzisz

Wyjaśniamy, jakie odmiany jagody kamczackiej będą najlepsze do uprawy amatorskiej. Fot. 123RF.com

Dżem z borówki amerykańskiej - szybki przepis na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.