Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mszyce na różach ogrodowych. Kompleksowy poradnik, jak walczyć z mszycami

Mszyce na różach to częsty problem w ogrodach. W dodatku szkodniki lubią co roku wracać w miejsca, które sobie upodobały. Jak sobie z tym poradzić? Jak zwalczyć mszyce na różach? Podpowiadamy w kompleksowym poradniku!

Mszyce na różach ogrodowych. Kompleksowy poradnik, jak walczyć z mszycami
Zapobieganie szkodliwemu działaniu mszyc zaczyna się już w momencie zakupu róż. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym są i jak wyglądają mszyce na różach?

Mszyce są owadami z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, z rodziny mszycowatych. Mają delikatne ciała, nie dłuższe niż 8 mm. Mogą być uskrzydlone lub bezskrzydłe, a także różnić się wielkością oraz kolorem, przez co trzeba poświęcić chwilę, by zidentyfikować gatunek.

Występują w kolorze zielonym, białym, czarnym, kremowym lub przezroczystym. Ciało mszycy łatwo rozpoznać, bo zakończone jest ogonkiem, a po bokach znajdują się tzw. syfony, które służą do wydzielania spadzi.

Dlaczego mszyce atakują róże?

Mszyce atakują róże, ponieważ chcą wyssać z nich soki. Wykorzystują do tego aparat gębowy gryząco-ssący w formie kłujki, którą nakłuwają liście. Co ciekawe, w dwie godziny mogą pobrać tyle pokarmu, ile same ważą.

Mszyce zawsze występują licznie. Pojawiają się wczesną wiosną i żerują na wierzchołkach rozwijających się pędów, a potem na młodych liściach, szczytowych częściach rośliny, kwiatostanach oraz pąkach.

Mszyce na różach – szkodliwość

Zastanawiając się nad tym, dlaczego mszyce atakują róże, warto zwrócić uwagę na to, dlaczego ich ssanie jest tak szkodliwe. To dlatego, że mszyce, przy okazji nakłuwania tkanki miękiszowej rośliny, wprowadzają do niej ślinę. W ten sposób zaburzają przewodzenie asymilatów i wody, a to prowadzi do zahamowania wzrostu.

Ponadto podczas żerowania mszyce wydzielają rosę miodową, która pokrywa roślinę. To pożywka dla grzybów sadzawkowych, które ograniczają powierzchnię asymilacyjną, co powoduje osłabienie wzrostu rośliny. Może też rozwijać się szara pleśń – choroba roślin bardzo trudna do pokonania.

Wielkość szkód zależy np. od pogody, liczby nieprzyjaciół w ogrodzie, czasu i miejsca przebywania oraz czasu zalegania spadzi na zasiedlonych roślinach.

Jak widać, gdy pojawią się mszyce na różach, szkodliwość ich działania jest niemal pewna. Możesz temu zapobiec, jeśli wystarczająco szybko zareagujesz na ich obecność.

Gdy wiesz już, dlaczego mszyce atakują róże, przeczytaj o najczęściej występujących gatunkach mszyc.

Mszyce na różach – gatunki. Co musisz o nich wiedzieć?

Na różach najczęściej pojawiają się trzy gatunki mszyc.

  • Różano-szczeciowe są matowo-zielone lub różowo-brunatne. Mają długie czułki i nogi. Gatunek atakuje róże najczęściej w okresie wiosennym, latem zasiedla inne rośliny zielne, a jesienią powraca do róż. W kontakcie z nimi uszkodzeniu ulegają głównie pędy wierzchołkowe oraz młode  liście.

  • Różano-rutewkowe jasnozielone lub żółtawe, pojawiają się na liściach i łodygach. Można je rozpoznać dzięki widocznej rosie miodowej. Owady widoczne są pod spodem liści – to właśnie tam żerują. Mszyce atakują róże pomarszczone lub inne róże dziko rosnące.

  • Różano-trawowe mają od 2 do 3 mm długości. Są jasnozielone z ciemnozielonym pasem na środku grzbietu. Mają czułki długości prawie całego ciała, dzięki czemu są łatwe do rozpoznania. Latem zasiedlają liście traw, zbóż i kukurydzy, a jesienią preferuje róże, na których składają zimujące jaja.

Nieco rzadziej można spotkać inne mszyce na różach. Gatunki te to mszyce smugowe w kolorze zielonym i miodownica różana w kolorze brunatnym.

Znane ci są już gatunki, na które musisz szczególnie uważać. Wiesz też, jak wyglądają mszyce na różach i jakie kolory nieprzyjaciół powinny zwrócić twoją uwagę. Teraz sprawdźmy, jak zwalczyć te owady.

Jak zwalczyć mszyce na różach?

Zapobieganie szkodliwemu działaniu mszyc zaczyna się już w momencie zakupu róż. Wybieraj tylko zdrowe, silne rośliny o dobrze rozwiniętej bryle korzeniowej. Jeśli kupujesz róże o odsłoniętych korzeniach, zwróć uwagę na to, czy korzenie są dobrze rozwinięte, a łodygi nieuszkodzone. Szybki wzrost to bardzo pozytywne zjawisko w walce ze szkodnikami.

Zwiększysz szansę na ochronę roślin przed mszycami także wtedy, gdy zestawisz je z innymi roślinami, np. lawendą. Pamiętaj także, że nadmierne ilości nawozu z azotem oraz brak wody sprzyjają atakowi szkodników.

A jak zwalczyć mszyce na różach, gdy szkodniki już się pojawiły?

  • Niewielkie grupy mszyc są łatwe do zwalczenia, jednak im dłużej zwlekasz, tym szybciej się rozmnażają. Pierwszą rzeczą, o jaką musisz zadbać, jest regularna obserwacja.
  • Jeśli plaga nie jest duża, zbierz mszyce ręcznie lub spłucz strumieniem wody (powtórz kilkakrotnie).
  • Jeśli mszyc jest dużo, usuń uszkodzone części róży.
  • Jeśli nie zadziała usunięcie zajętych części rośliny, użyj biopreparatów zawierających substancje owadobójcze roślinnego pochodzenia.
  • Zadbaj o obecność naturalnych wrogów mszyc w ogrodzie, np. biedronek czy larw. To owady, które nie lubią chemicznych preparatów, dlatego unikaj tego typu środków.

Co jeszcze można zrobić? Spróbuj użyć ekologicznych preparatów. Są łatwe do samodzielnego wykonania w domowym zaciszu!

Domowe sposoby na zwalczanie mszyc na różach

Poznaj dwa najpopularniejsze domowe sposoby na zwalczanie mszyc na różach!

Wykorzystaj szare mydło, aby wykonać oprysk o stężeniu około 3%, czyli 30 g mydła na litr wody. Mydło rozdrobnij, aby przyśpieszyć jego rozpuszczanie. Użyj ciepłej i miękkiej wody. Jeśli wybierasz wodę kranową, dodaj kilka kropli alkoholu. Co ważne, roztwór można stosować zaraz po przygotowaniu.

Jeśli w twoim ogrodzie mszyce są szczególnie uciążliwe, możesz zastosować mieszankę z czosnkiem. Około 10-15 g ząbków tego warzywa rozdrobnij i zalej wodą. Zostaw na trzy dni w słoiku, a po tym czasie do wywaru dodaj 1 l wody z rozpuszczonym szarym mydłem (około 10 g). Wymieszaj, przecedź przez gęste sitko lub gazę i zastosuj!

Domowe sposoby na zwalczanie mszyc na różach bardzo spodobają się ogrodnikom, którzy w swoim ogrodzie mają pokrzywę. To roślina bardzo wartościowa, w której liściach znajdują się potas, magnez, fosfor, wapń oraz liczne witaminy.

Gnojówkę z pokrzywy przygotowuje się w plastikowych wiadrach (metalowych należy unikać). Świeża pokrzywa powinna być zerwana przed kwitnieniem. Należy pociąć ją sekatorem, a potem zalać 10 l odstanej wody deszczowej.

Mieszankę należy przykryć i odstawić w ustronne miejsce. Gnojówkę mieszamy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dlaczego? Ma to na celu napowietrzenie mieszanki.

Fermentacja kończy się po około 30 dniach, czasem nieco wcześniej. Jak rozpoznać, że wywar jest gotowy? Przestaje się pienić.

Gnojówkę stosuj w rozcieńczeniu 1 do 20. Rośliny należy pryskać co około trzy dni, aż efekty będą zauważalne.

Jeśli szukasz łatwiejszego sposobu, zalej 1 kg świeżych lub suchych roślin pokrzywy 10 l wody na około 24 godziny. Następnie spryskaj rośliny. Konieczne jest dokładnie naniesienie wywaru na obydwie strony liści.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – niezastąpiony nawóz wzmacniający plonowanie i kwitnienie. Jak ją zrobić krok po kroku?

Mszyce na różach – podsumowanie

Dzięki artykułowi wiesz już, jak wyglądają mszyce na różach, jakie gatunki są najpopularniejsze i jak sobie z nimi radzić.

Warto pamiętać, że w ostateczności można zastosować oprysk środkami chemicznymi, jednak nie jest to rozwiązanie ekologiczne ani dobre dla pozostałych roślin w ogrodzie. Warto wziąć pod uwagę tę opcję dopiero wtedy, gdy inne sposoby okażą się niewystarczające.

Opracowanie: Barbara Machalska - Cyran

Przeczytaj również: Domowy zasilacz do begonii. Wykorzystaj go na dwa sposoby, kwiatów będzie mnóstwo

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.