Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jaśmin nagokwiatowy to wyjątkowa ozodba ogrodu. Jak go pielęgnować?

Niewiele jest tak wyjątkowych roślin jak jaśmin nagokwiatowy. Krzew często prowadzi się jako pnącze, a kwitnie zimą. Jeśli więc chcesz zapewnić sobie oryginalny widok za oknem – taki, który pozwoli ci cieszyć się żółtymi kwiatami na tle białego śniegu – zdecyduj się właśnie na tę odmianę. Poznaj ją bliżej!

Jaśmin nagokwiatowy  to wyjątkowa ozodba ogrodu. Jak go pielęgnować?
Jaśmin nagokwiatowy wymaga troskliwej pielęgnacji. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka jaśminu nagokwiatowego

Jaśmin nagokwiatowy należy do rodziny oliwkowatych (łac. Oleaceae). W warunkach naturalnych można go spotkać niezwykle rzadko. Miejsca, w których się pojawia to Belgia i Holandia. Pochodzi z Chin. W Polsce jest uprawiany sporadycznie ze względu na bardzo wysokie wymagania uprawowe, w szczególności dotyczące ciepła.

To duży krzew, który może dorastać nawet do 5 m wysokości. Ma długie, giętkie pędy, które często przywiązuje się do płotów i różnych ścian, w rezultacie prowadząc roślinę jako efektowne pnącze. Co ważne, nie ma on żadnych organów czepnych, dlatego nie będzie samodzielnie trzymać się żadnych elementów architektury ogrodowej.

W pierwszej kolejności na jego pędach pojawiają się żółte, bardzo liczne i atrakcyjne kwiaty. Ich termin kwitnienia przypada na grudzień i styczeń, chociaż może kwitnąć i w innych miesiącach roku. Zaraz po przekwitnięciu, czyli wczesną wiosną, na pędach pojawiają się drobne, potrójne listki. Cała roślina wydziela delikatny, charakterystyczny zapach.

jasmin nagietkowy Jaśmin nagirtkowy należy regularnie przycinć. Fot. 123RF/PICSEL

Jakie są wymagania uprawowe jaśminu nagokwiatowego?

Jaśmin nagokwiatowy to roślina wyjątkowo trudna do uprawy w Polsce, dlatego wciąż bardzo rzadko spotyka się go w naszych ogrodach. Wymaga słonecznego miejsca do uprawy, które będzie dodatkowo osłonięte od wiatru.

Ponadto warto zapewnić temu gatunkowi podporę i dużą przestrzeń do rozwoju, gdyż rozrasta się dosyć ekspansywnie. Co stanie się, jeżeli nie będzie miał płotu lub ścianki, do której przywiązywałbyś jego pędy, a w zamian pozostawisz go na ziemi? Zacznie tworzyć nawarstwiające się kopce, które na skarpach i pagórkach mogą prezentować się niezwykle efektownie.

Podłoże pod uprawę jaśminu nagokwiatowego musi być dobrze przygotowane. Ziemia musi być bardzo dobrej jakości, przepuszczalna, żyzna i próchniczna. Jej odczyn musi być zbliżony do obojętnego – ani kwaśny, ani zasadowy. Warto, aby przed posadzeniem krzewu przekopać miejsce z dużą ilością kompostu, a

potem tym samym kompostem ściółkować glebę wokół krzewu. Dzięki temu nie tylko uzyskasz wyjątkowo dużą ilość składników odżywczych, ale też zahamujesz wyrastanie uciążliwych chwastów.

Jak rozmnażać jaśmin nagokwiatowy?

Przy skomplikowanej uprawie i wysokich wymaganiach co do stanowiska, jaśmin nagokwiatowy wydaje się dosyć prostym okazem do rozmnażania. Można to zrobić na kilka sposobów.

  • Podział krzewu na mniejsze części można przeprowadzić wiosną. Należy wykopać roślinę i podzielić ją tak, aby w każdej części znalazły się zarówno pędy, jak i spora część korzeni. Pamiętaj, że po posadzeniu podzielonej rośliny należy ją przyciąć nawet o 2/3, aby miała energię do ukorzenienia się w miejscu docelowym.
  • Sadzonki wierzchołkowe warto pobierać w okolicy maja lub nieco później. Warto zamoczyć je w ukorzeniaczu i umieścić w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu.
  • Najprostszym sposobem jest uzyskiwanie nowych roślin poprzez odkłady. Giętkie pędy, które leżą na wilgotnej ziemi, zaczynają się w pewnym momencie ukorzeniać. Jeśli chcesz mieć w ten sposób więcej kontrolowanych sadzonek, po prostu przygnij kilka pędów i przysyp je wilgotną ziemią. Następnie odczekaj kilka tygodni i wykop młodą roślinę, aby posadzić w nowym, wybranym przez ciebie miejscu.

Pamiętaj, że młode rośliny są zawsze bardziej podatne na mróz. Dlatego późno pobrane sadzonki możesz przetrzymać zimą w chłodnym pomieszczeniu w domu. Jeśli nie chcesz tego robić, posadź je w gruncie, ale pamiętaj o szczelnym przykryciu białą, grubą agrowłókniną okrywową.

Jak pielęgnować jaśmin nagokwiatowy?

Jaśmin nagokwiatowy wymaga troskliwej pielęgnacji. Bardzo istotne jest podlewanie krzewu, które trzeba kontynuować przez cały rok, również zimą. Podczas kwitnienia roślina wymaga tego najbardziej. Oczywiście należy to robić w momencie, w którym gleba jest nieco rozmarznięta. Dlaczego? Kiedy słońce grzeje i odbija się od śniegu, gałęzie kwitnące jaśminu nagokwiatowego zaczynają się nagrzewać. Woda, odparowując, umyka z rośliny, która zaczyna pękać. Jeśli ją podlejesz, gałęzie nie będą aż tak pozbawione wilgoci, aby to robić.

Druga obowiązkowa czynność pielęgnacyjna to cięcie. Należy to robić dosyć regularnie, gdyż podcinanie starych gałęzi jest już obowiązkowe. Zbyt wiekowe elementy rośliny prezentują się bardzo źle. Są szare, matowe i nie kwitną, dlatego należy je wycinać od razu, gdy się je zauważy.

Jak chronić jaśmin nagokwiatowy przed zimą?

Jaśmin wymaga cięcia jeszcze z jednego powodu. Ze względu na mroźne zimy jego niektóre pędy mogą przemarzać. To lepsza wiadomość niż utrata całej rośliny. Jednakże oznacza to też, że należy to zrobić wiosną, kiedy tylko będzie można określić, które z pędów nie przetrwały minusowej temperatury.

Sposobem na ochronę krzewu przed przemarznięciem jest okrywanie go grubą, białą agrowłókniną. Niestety w takiej sytuacji musisz mieć na uwadze, że ominie cię jego okres kwitnienia. Jeżeli jednak będziesz czujny i okryjesz roślinę jedynie przed największymi mrozami, mogą ci się udać zarówno obserwacja pięknych, żółtych kwiatów, jak i ratunek przed przemarznięciem pędów. Jest to zadanie dla cierpliwych, jednakże zdecydowanie warte zachodu.

Przed zbyt niską temperaturą uchronisz jaśmin również wtedy, gdy posadzisz go w miejscu osłoniętym, zacisznym i najlepiej na ścianie południowej domu.

Choroby i szkodniki atakujące jaśmin nagokwiatowy

Jedynym problemem, który może dotknąć jaśmin nagokwiatowy, są mszyce, ale nie pojawiają się one na szczęście zbyt często. Aby zapobiec ich inwazji, obserwuj roślinę szczególnie w okresie, w którym wyrastają młode liście. Mszyce lubią się gromadzić na ich spodniej stronie. Wysysając sok, zostawiają drobne plamki. Kiedy jest ich dużo, powodują zahamowanie wzrostu rośliny. Bardzo często bytują na wielu roślinach ogrodowych, które rosną po sąsiedzku. Upodobały sobie wiele gatunków i odmian, ale jaśminy i róże wydają się być jednymi z ulubionych okazów, jakie atakują.

Gdzie najlepiej sadzić jaśmin nagokwiatowy?

Jak już wiesz, ze względu na swoje długie, elastyczne pędy jaśmin nagokwiatowy idealnie nadaje się do prowadzenia jako pnącze. Ponieważ zakwita zimą, a wiosną i latem pokrywają go jedynie drobne, zielone listki, warto sadzić go w towarzystwie innych interesujących kwiatów. Pięknie prezentuje się obok wcześnie zakwitających kwiatów wiosennych, takich jak przebiśniegi i krokusy. Doskonale czuje się też w towarzystwie trzmieliny, derenia i ozdobnej wiśni. Jeśli utniesz gałązkę i umieścisz ją w domu, w wazonie z wodą, powinna szybko zakwitnąć na swój nieziemski, intensywnie żółty kolor.

Jeżeli odpowiednio zajmiesz się swoim jaśminem i będziesz dbać o to, by otrzymał odpowiednią ilość światła, ciepła i składników pokarmowych, być może uda ci się go utrzymać podczas naszych mroźnych zim.

Jaśmin wytrzymuje mróz do około -16 do -17˚C, co oznacza, że niektórych polskich zim może zwyczajnie nie przetrwać. Nie na wszystko mas wpływ, możesz jednak posadzić go w miejscu, gdzie niska temperatura ma mniejsze szanse dotrzeć.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.