Spis treści:
Dlaczego ziemniaki kiełkują i usychają?
Ziemniaki od dawna królują na polskich stołach. Nic w tym dziwnego, ponieważ można je wykorzystać na wiele sposobów, a dodatkowo zawierają wiele cennych witamin i mikroelementów. Jeśli masz zapas ziemniaków, możesz przechować je na zimę. Należy jednak zrobić to w sposób odpowiedni, inaczej warzywa zaczną szybko gnić lub kwitnąć. Dlaczego ziemniaki kiełkują i usychają?
Na początek warto zaznaczyć, że nie wszystkie odmiany ziemniaków można przechowywać na zimę. Do tego celu lepiej wybierać odmiany późno dojrzewające. Jeśli chcemy, by ziemniaki przetrwały długo, należy wybrać bulwy twarde, jędrne, bez uszkodzeń i śladów pleśni. Uszkodzone, zgniłe oraz kiełkujące odrzucamy od razu, ponieważ bardzo szybko się zepsują. Ziemniaki należy przechowywać w miejscu suchym i zaciemnionym (ale dobrze wentylowanym), w temperaturze 5-7 stopni Celsjusza. Z kolei ciepłe temperatury, nasłonecznione miejsce i podwyższona wilgotność sprzyjają kiełkowaniu oraz usychaniu bulw.
Najważniejsza zasada mówi, aby ziemniaki były przechowywane w ciemnym i suchym miejscu. Fot.123RF.com
Jak przechowywać ziemniaki, żeby były twarde?
Ziemniaki najlepiej przechowywać w piwnicach lub spiżarniach – ważne, aby nie docierało do nich słońce. Warto je trzymać w specjalnych pojemnikach lub skrzyniach z otworami umożliwiającymi dostęp powietrza do bulw. Z kolei foliowe worki czy zwykle reklamówki nie są dobrym pomysłem, wówczas ziemniaki szybciej kiełkują i gniją. Do warzyw można też dodać zebrane jesienią kasztany i żołędzie. Jest to stary, ale sprawdzony sposób na przechowywanie ziemniaków. Żołędzie zabezpieczą przed utratą wilgoci, z kolei kasztany zatrzymają rozwój kiełków. Dzięki temu warzywa zachowają świeżość i będą jędrne przez całą zimę.
Jeśli nie mamy piwnicy, możliwe jest przechowywanie warzyw w kopcach na terenie ogrodu. W tym celu wykopuje się w ziemi dół o głębokości ok. 1 m i 40-50 cm szerokości. Na spodzie kopca dobrze jest ułożyć siatkę ochronną lub warstwę gałęzi, aby zabezpieczyć warzywa przed gryzoniami. Następnie dajemy grubą warstwę słomy i na takiej izolacji można układać ziemniaki. Na ułożone warzywa układamy warstwę słomy, a na koniec przysypujemy ziemią, aby powstał kopiec. Tak przechowywane ziemniaki na długo zachowają zarówno swoje wartości odżywcze, jak i smakowe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wykopywanie porów na zimę. Jak przechowywać pory, żeby nie wiotczały i zachowywały witaminy?
Kiedy wykopywać seler na zimę? Obserwuj, bo warzywo daje znać, że czas na zbiór
Jak przechowywać kapustę na zimę? Będzie twarda, liście nie zwiędną