Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego cukinia zrzuca owoce? Ogrodniczy patent na dobre plonowanie cukinii

Najlepsze owoce cukinii zbierała zawsze moja babcia, były kształtne, lekko wydłużone, miały błyszczącą skórkę i pachnący świeżością miąższ. Chciałam mieć takie same, ale pod ogromnymi liśćmi zauważyłam wielką... dysproporcję. Niektóre cukinie przerosły inne 3 razy, a mniejsze przestały dojrzewać, a nawet odpadły. Zapytałam ogrodnika, dlaczego cukinia zrzuca owoce. Jego wyjaśnienie sprawiło, że biegiem wróciłam do warzywnika, by jak najszybciej wykonać tych kilka zabiegów. Owoce zaczęły znowu rosnąć, odzyskałam szansę na świetny plon.

Dlaczego cukinia zrzuca owoce? Ogrodniczy patent na dobre plonowanie cukinii
Licząc na dobre plony, przeżywasz wielki zawód, gdy cukinia zrzuca owoce - dlaczego tak się dzieje? Oto najczęstsze przyczyny. Fot. catherinelprod/123rf.com

Spis treści:

Dlaczego cukinia zrzuca owoce?

Lato to czas zbiorów wielu gatunków warzyw w ogrodach. W sierpniu gotowe do zrywania są m.in. warzywa dyniowate, a wśród nich dorodne cukinie. Jednak, gdy chcemy zabrać się za długo oczekiwane zbiory, może czekać nas w warzywniku niemiła niespodzianka. Tak też było w moim przypadku, kiedy zajrzałam pod rozłożyste liście cukinii.

Okazało się, że wiele jej owoców, na których tak bardzo mi zależało, nie wyrosło, co gorsza, część odpadła od krzaka. Zupełnie nie rozumiałam, dlaczego cukinia zrzuca owoce, dopóki nie wyjaśnił mi tego znajomy ogrodnik. Okazało się, że przeoczyłam pewien ważny moment w uprawie i to z tego powodu plon nie spełnia oczekiwań.

cukinia Krótkie, niewykształcone w pełni owoce na cukinii to efekt przetrzymania gigantów rosnących tuż obok. Gdy owocom brakuje energii, bo ta kierowana jest gdzieś indziej, wówczas przestają rosnąć. Fot. romiri/CanvaPro

Moment, w którym należy zebrać cukinie, nazywa się dojrzałością zbiorczą  to faza, w której warzywa mają już dostatecznie wykształcone walory smakowe, najlepiej nadają się do spożycia, a także transportu, bezpiecznego przechowywania i przetwarzania. W przypadku tego gatunku dyniowatych czas dojrzałości przypada wtedy, gdy owoce na krzakach mierzą około kilkunastu centymetrów. Ogrodnicy podają za optymalną wielkość wartość 14 cm, czyli mniej niż dotychczas mi się wydawało.

Istotny jest również wygląd skórki owocu, powinna być miękka i błyszcząca. Co więcej, gdybyś w tym czasie sięgnął po nóż i rozkroił zerwaną cukinię na połowy, nie zobaczyłbyś w niej zawiązanych nasion, ani nawet dobrze wykształconego gniazda nasiennego. Te pojawiają się w tzw. fazie fizjologicznej. Wykształcone cukinie osiągające określoną wielkość łatwo odchodzą od pędu owoconośnego, wystarczy delikatnie za nie pociągnąć.

Ten moment przeoczyłam, pozostawiając je na krzaku, a że pogoda sprzyjała intensywnemu wzrostowi, niektóre owoce czekające na mnie pod liśćmi były po prostu gigantyczne. To one odebrały pozostałym możliwość dalszego rozwijania się i dojrzewania, zatrzymując energię w gigantach, w celu wytworzenia jak największej liczby nasion. Ogrodnik podpowiedział mi, abym jak najszybciej zerwała największe owoce, bo miniaturowe cukinie, które nie odpadły od krzaka, mają jeszcze szansę zdrowo się rozwinąć.

Przeczytaj również: Dlaczego końcówki cukinii gniją. Jak temu zaradzić?

Co zrobić, żeby cukinia dobrze plonowała?

Jeśli cukinia nie była zerwana o czasie i urosła ogromna, to ona przejmuje większość energii wytwarzanej przez roślinę. Tym samym nie trafia do pozostałych owoców, ich procesy wzrostu i dojrzewania zostają zahamowane, a priorytetem staje się wsparcie gigantów w wytwarzaniu jak największej liczby nasion.

cukinia Zerwanie olbrzymich cukinii pozwala roślinie uruchomić na nowo procesy wzrostu i dojrzewania niewykształconych jeszcze w pełni owoców. Fot. andr52/123rf.com

Usunęłam wielkie cukinie w nadziei, że zdołam jeszcze zachęcić małe owoce zachowane na łodygach do dalszego rozwoju. Jednak konieczne okazało się pobudzenie rośliny do działania. Znajomy ogrodnik poradził, co zrobić, żeby cukinia dobrze plonowała.

  • Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie cukinii.

W okresie rozwijania się i dojrzewania owoców warzywa dyniowate potrzebują sporo wody. Jeśli w ostatnim czasie nie padało lub opady były gwałtowne, ale nieefektywne, należy uzupełnić zasoby wody w podłożu, stosując metodę głębokiego podlania. Chodzi o to, by nie przelać krzaka, ale sprawić, że wilgoć dostanie się do każdego krańca bryły korzeniowej, żeby roślina mogła pobierać wodę samodzielnie w odpowiedniej ilości przez dłuższy czas.

Polewanie podłoża po powierzchni skutkuje wyłącznie zwiększonym parowaniem, a warzywa wciąż walczą z niedoborami. Pamiętaj, że cukinie mają naprawdę dużą powierzchnię liści, co dodatkowo zwiększa utratę wody.

  • Trzeba uzupełnić powstałe niedobory składników odżywczych.

W okresie intensywnego wzrostu owoców, w ogóle w czasie kwitnienia i owocowania cukinia jest niezwykle żarłocznym warzywem. Ma wysokie wymagania pod względem nawożenia, dlatego zaleca się jej dokarmianie od czerwca, gdy pojawiają się zawiązki pierwszych owoców aż do końca sierpnia.

Najwięcej substancji odżywczych cukinia potrzebuje w lipcu, a idealne proporcje związków aktywnych w nawozach dla tego warzywa to dwa razy więcej potasu w stosunku do azotu i fosforu. W odżywianiu cukinii sprawdzają się też naturalne gnojówki np. z żywokostu lub skrzypu, podawane mniej więcej raz na 7 dni.

Małych owocom przyda się solidny zastrzyk dodatkowych składników odżywczych i energii do rozpoczęcia wzrostu po dłuższym zastoju. Dzięki niemu mają szansę wyrównać swoje rozmiary i uzupełnić niewielki plon.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty cukinii męskie i żeńskie – jak rozróżnić. Co zrobić, gdy cukinia ma same męskie kwiaty?

Plamy na liściach cukinii - to nie zawsze oznaka choroby. Odmiany cukinii o liściach w plamy

Dlaczego ogórki kwitną, ale nie owocują? Problem z zawiązywaniem ogórków

Specjalna technika obrywania liści pomidorów. Ogrodnik stosuje zamiast oprysków

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.