Porady ogrodnicze

To najsilniej pachnący kwiat świata. Możesz uprawiać go w domu i ogrodzie

Tuberoza to kwitnąca i efektowna roślina cebulowa posiadająca wyjątkową cechę - jej kwiaty wydzielają bardzo intensywny słodki zapach! Podpowiadamy, jak uprawiać tuberozę w domu i ogrodzie.

To najsilniej pachnący kwiat świata. Możesz uprawiać go w domu i ogrodzie
Tuberoza wykorzystywana jest do produkcji perfum. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Tuberoza — podstawowe informacje

Tuberoza wonna, nazywana również bulwiastą (nazwa naukowa: Polianthes Tuberosa) to roślina wieloletnia należąca do rodziny agawowatych. Jej część podziemna składa się z dużej bulwy przypominającej cebulę. Z bulwy tej wyrastają wąskie mieczykowate liście i gruby pęd o długości około 50-60 cm, zakończony kłosem, z którego wyrasta kilkanaście kwiatów. Najczęściej są one białe i kremowe, ale zdarzają się również odmiany różowe i fioletowe. Dla niewtajemniczonych kwiaty tuberozy mogą przypominać znane wszystkim hiacynty.

Po rozkwitnięciu kwiaty tuberozy bardzo intensywnie pachną. Ich zapach nawiązuje do aromatu kwiatów cytrusowych, konwalii czy jaśminu.

Tuberoza pochodzi z Meksyku, a do Europy i Azji dotarła dopiero w XVI wieku. Obecnie roślina uprawiana jest głównie w Indiach, skąd eksportowana jest w formie kwiatów ciętych do pozostałych zakątków świata.

Możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych i rozpoznawalnych odmian tuberozy. Są to:

  • Sensation - odmiana cechuje się delikatnymi różowymi kwiatami
  • Yellow Baby - ma intensywne żółte kwiaty
  • Cinderella - posiada kwiaty biało-fioletowe
  • Golden Harvest - ma kwiaty w kolorze delikatnej żółci
  • Saphier - odmiana o kwiatach w kolorze intensywnego fioletu i różu

Wszystkie wymienionej wyżej odmiany przepięknie i długo pachną.

Przeczytaj również: Gardenia, jaśmin i stefanotis. Pachnące kwiaty doniczkowe

Zobacz więcej zdjęć

Tuberoza — ciekawostki i zastosowanie

Kwiaty tuberozy są uznawane za najsilniej pachnące kwiaty świata. Ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Roślina najintensywniej pachnie wieczorem, dlatego też w Azji określa się ją mianem "królowej nocy".

Co ciekawe, tuberoza nie zawsze cieszyła się dobrą sławą. Według przekazów, jej zapach wzbudzał tak silne erotyczne doznania, że zabraniano młodym dziewczynom spacerów w tuberozowych ogrodach oraz spryskiwania się perfumami tworzonymi na bazie jej kwiatów. Kobiety wówczas miały uchodzić za uosobienie cnót, pachnieć skromnie i subtelnie, co kłóciło się z intensywną i trwałą wonią tuberozy, nazywaną również "primadonną" wśród kwiatów.

Tuberoza wykorzystywana jest także do produkcji olejków eterycznych, które stosowne są w aromaterapii w celu łagodzenia stresu.

Tuberoza — uprawa i wymagania

Tuberoza nie jest trudna w uprawie, można ją sadzić w rabatach ogrodowych i w pojemnikach. Wymaga jednak jasnego i ciepłego stanowiska oraz przepuszczalnego podłoża.

  • Podłoże

Tuberoza najlepiej rośnie w ziemi żyznej i próchniczej. Podłoże, w którym sadzone są rośliny, powinno być przepuszczalne, co zapobiegnie tworzeniu się zastojów wody i gniciu korzeni. Jeśli rabata, w której chcemy wysadzić nasze sadzonki tuberozy ma gliniaste i zbite podłoże, warto spulchnić je dodając do niego odrobinę piasku, żwiru i kory.

  • Stanowisko

Tuberoza preferuje słoneczne i osłonięte przed wiatrem stanowiska. Warto posadzić tuberozę w miejscu, które nie jest także narażone na bezpośrednią i trwałą ekspozycję na słońce.

  • Podlewanie

Rośliny posadzone w donicach należy podlewać regularnie, starając się utrzymywać stale wilgotne podłoże. Natomiast sadzonki rosnące w gruncie nie wymagają dodatkowego podlewania, wystarczy im woda deszczowa. Jeśli jednak pojawi się susza i zauważymy, że rośliny zaczynają więdnąć - podlejmy je najlepiej rano.

  • Nawożenie

Tuberozę można zacząć nawozić w momencie, w którym zauważymy pojawienie się pierwszych pąków kwiatowych. Nawóz wzmocni rośliny i zwiększy kwitnienie. Warto posłużyć się nawozem do kwiatów kwitnących.

  • Choroby i szkodniki

Tuberoza stosunkowo rzadko atakowana jest przez choroby i szkodniki. Jej wrogami są jednak gąsienice, ślimaki i mszyce. Szkodniki tuberozy można zwalczyć stosując domowe metody, które pozwolą pozbyć się insektów.

Przeczytaj również: Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz

Fot. Tuberoza wymaga jasnego i osłoniętego stanowiska. Fot. 123RF/PICSEL

Tuberoza — kiedy i jak sadzić

Tuberozę można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach na parapecie w domu, na balkonie czy tarasie. Do posadzenia tuberozy potrzebne nam będą zdrowe i dorodne cebule tych roślin. W sklepach ogrodniczych zawsze warto wybierać bulwy pojedyncze i zdrowe. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że z bulwy wyrośnie piękny kwiat, a nie tylko liście.

Najlepszy termin do wysadzania tuberozy do donic to marzec. Bulwy sadzimy do pojemnika wypełnionego ziemią kwiatową oraz warstwą drenażową i przykrywamy kilkucentymetrową warstwą ziemi. Cebul nie należy sadzić zbyt głęboko, ponieważ kiełkują one dosyć długo i mogłyby mieć problem z wybiciem się z ziemi.

Przeczytaj również: Te rośliny koniecznie posadź w marcu. Wiosną zakwitną bujne i zdrowe

Po wysadzeniu bulw, doniczki ustawiamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Nasze sadzonki podlewamy regularnie, ale małymi dawkami wody, starając się ich nie przesuszyć, ani nie przelać.

Do gruntu najlepiej przenieść tuberozę, gdy z ziemi zaczną wychodzić już liście. Warto zrobić to jednak dopiero pod koniec maja, gdy maleje ryzyko wystąpienia przymrozków.

Jesienią cebulki tuberozy trzeba wykopać oraz przechować przez zimę w suchym torfie i chłodnym pomieszczeniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ze względu na nasz klimat w kolejnym sezonie przechowywane przez nas zeszłoroczne cebulki mogą nie zdążyć zakwitnąć. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że tuberoza wyda piękne i pachnące kwiaty, lepiej co roku kupować nowe bulwy u zaufanego sprzedawcy.

Dlaczego kwiaty mają różne kolory? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.