Rośliny domowe

Gardenia, jaśmin i stefanotis. Pachnące kwiaty doniczkowe

Mają efektowny wygląd, świetnie prezentują się na domowym parapecie, a przy tym zniewalająco pachną – takie są gardenia, jaśmin i stefanotis, czyli kwiaty o wyjątkowych walorach zapachowych. Te rośliny doniczkowe wypełniają pomieszczenie przyjemną i lekko egzotyczną wonią. Dowiedz się, jak uprawiać te zjawiskowe, domowe kwiaty pachnące!

Gardenia, jaśmin i stefanotis. Pachnące kwiaty doniczkowe
Gardenia to roślina o przepięknym zapachu. Fot. 123RF/PICSEL

Gardenia – pachnąca roślina doniczkowa

Charakterystyka

Gardenia (łac. gardenia ellis) to roślina pochodząca z Chin. Mimo że w Europie znana jest raczej jej odmiana doniczkowa, to w Afryce i Azji występuje ona jako duży, liściasty krzew. Jej uprawa nie należy do najłatwiejszych, jednak często pojawia się ona na parapetach w domach i mieszkaniach.

Gardenia doniczkowa osiąga zwykle wysokość od 30 cm do 50 cm. Jej liście są podłużne, skórzaste, szerokolancetowate i błyszczące. Natomiast kwitnienie tej rośliny przypada na okres od kwietnia do września. Wtedy na jej łodydze pojawiają się charakterystyczne, pełne, białe lub kremowe kwiaty przypominające rozetę. Wydzielają one intensywną woń podobną do zapachu jaśminu. Wyjątkiem jest odmiana gardenii Veitchii – kwitnie ona w okresie zimowym, na przełomie stycznia i lutego.

Jak uprawiać tę roślinę?

Gardenia to wymagająca roślina doniczkowa, a błędy w jej pielęgnacji mogą skończyć się opadaniem liści i zahamowaniem kwitnienia. Dlatego decydując się na jej uprawę, zadbaj o:

  • dostęp do światła i właściwą temperaturę

Gardenia nie lubi przebywać w zbyt ciepłych pomieszczeniach. Fot. 123RF/PICSEL

Gardenia to kwiat światłolubny. Doniczkę z rośliną ustaw w pobliżu okna – na podłodze lub na parapecie. Jednak zatroszcz się również o to, aby nie stała w zbyt ciepłym miejscu. Gardenie najlepiej rozwijają się w temperaturze 18-20 °C – kiedy latem w pomieszczeniu będzie gorąco, postaw doniczkę w ogrodzie lub na balkonie. Wybierz takie miejsce, gdzie będzie miała ona dostęp do światła, ale nie będą na nią wprost padać promienie słoneczne.

Natomiast wtedy, gdy pojawią się na niej małe pąki, temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować wokół 15–18 °C.

  • właściwe podłoże

Na dnie doniczki, w której uprawiana będzie gardenia, musi znaleźć się drenaż stworzony np. z warstwy kamyków.

Roślina ta najlepiej rośnie na podłożu będącym mieszanką ziemi kompostowej, darniowej lub piasku i torfu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie substratu torfowego z domieszką ziemi kompostowej.

Niezależnie od tego, z czego zostanie stworzone takie podłoże, duże znaczenie ma jego odpowiednia kwasowość. Odczyn ziemi powinien oscylować w granicach pH 5,5-6. Aby utrzymać go na takim poziomie, warto co kilka dni podlewać roślinę wodą, która wcześniej była wykorzystana do parzenia mielonej kawy.

Przeczytaj też: Jak dbać o rośliny doniczkowe - podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

Pielęgnując gardenię, należy zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w doniczce. Fot. 123RF/PICSEL

Na co zwrócić uwagę, aby gardenia dobrze rosła?

Gardenia to prawdziwa ozdoba pomieszczenia. Aby efektownie kwitła i zniewalająco pachniała, należy przestrzegać zasad jej uprawy:

  • kiedy roślina kwitnie, trzeba intensywnie ją podlewać (3 razy w tygodniu). Wykorzystywana do tego woda powinna być pozbawiona chloru. Natomiast, kiedy gardenia jest w okresie spoczynku, należy ograniczyć częstotliwość podlewania do jednego razu w tygodniu
  • roślina ta wymaga dosyć wysokiego poziomu wilgoci. Dlatego warto zraszać ją przy pomocy spryskiwacza. Należy jednak uważać, aby białe kwiaty, które pachną, nie miały kontaktu z wodą – grozi to powstaniem na ich powierzchni brązowych plam
  • aby zagęścić pędy gardenii, można przyciąć wierzchołki roślin zaraz po okresie kwitnienia
  • do nawożenia tej rośliny wykorzystuje się tylko nawozy organiczne pozbawione wapnia

Jaśmin – co powinieneś o nim wiedzieć?

Charakterystyka jaśminu

Jaśmin kwiecisty, tak jak inne pachnące kwiaty doniczkowe, nie lubi niskich temperatur. Dlatego zimą i jesienią może być uprawiany tylko w domu. Ojczyzną tej rośliny są ciepłe, południowo-zachodnie Chiny.

Jaśmin w swoim środowisku naturalnym dorasta do wysokości nawet 6 m. Jednak roślina doniczkowa jest zwykle nie wyższa niż 50 cm. W czasie kwitnienia, czyli od lutego do sierpnia, na łodydze pojawiają się różowe pąki, z których następnie rozwijają się kwiaty o słodkim, bardzo intensywnym zapachu. Mają one kształt niewielkich gwiazdek, a ich średnica nie przekracza 2,5 cm.

Jaśmin uprawiany w doniczce posiada niewielkie kwiaty, które wydzielają słodki zapach. Fot. 123RF/PICSEL

Jaśmin – wymagania

Roślina ta wymaga widnego, dość jasnego miejsca, jednak padające na nią światło powinno być rozproszone – jaśmin źle znosi bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne. Wiąże się to z tym, że ten pachnący kwiat nie lubi także wysokich temperatur.

W pomieszczeniu, gdzie będzie uprawiany jaśmin, nie może być cieplej niż 24 °C. Jednak chcąc stworzyć idealne warunki dla rośliny, należy postarać się, aby panująca tam temperatura oscylowała w okolicy 20 °C. Natomiast po okresie kwitnienia doniczkę należy przenieść w chłodne miejsce – nie może być tam cieplej niż 10 °C.

Podłoże do uprawy jaśminu powinno składać się z dwóch warstw. Pierwszą z nich musi być 5-centymetrowy drenaż, który można zrobić ze żwirku, keramzytu lub kamieni. Natomiast ziemię powinien wyróżniać lekko kwaśny lub neutralny odczyn. Może znajdować się w niej także domieszka wermikulitu lub piasku.

Przeczytaj także: Szkodniki roślin doniczkowych. Jak z nimi walczyć?

Jak uprawiać jaśmin w domu – wskazówki

Uprawa jaśminu wymaga starannej, regularnej pielęgnacji rośliny. Ten pachnący kwiat doniczkowy wymaga, aby:

  • podlewać go regularnie, ale niewielkimi porcjami wody – należy robić to jedynie wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie
  • zapewnić mu wysoki poziom wilgoci – i to zarówno jeśli chodzi o ziemię, jak i powietrze
  • nawozić go preparatami z niewielką ilością azotu w okresie jej intensywnego wzrostu aż do końca kwitnienia.

Jaśmin wymaga regularnego podlewania. Fot. 123RF/PICSEL

Stefanotis, czyli intensywnie pachnące pnącze

Stefanotis – charakterystyka gatunku

Setfanotis bukietowy (łac. Stephanotis floribunda) to roślina doniczkowa, która w warunkach domowych może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Dlatego jego uprawa wymaga niekiedy umieszczenia w doniczce solidnego stelażu.

Ta pachnąca roślina pochodząca z Madagaskaru ma podłużne, skórzaste liście i gładkie pędy. Stefanotis kwitnie od wiosny do lata – jego kwiaty są białe, niewielkie i mają delikatny, woskowy połysk.

Stefanotis formowany jest na stelażu. Fot. 123RF/PICSEL

Stefanotis – jak go uprawiać?

Kwiat źle znosi wahania temperatury, przelane i przesuszone podłoże oraz przenoszenie do innego pomieszczenia. Dlatego decydując się na uprawę, należy znaleźć jej stałe miejsce i zbyt często nie zmieniać położenia doniczki.

W pomieszczeniu, w którym będzie znajdował się stefanotis, powinno być około 20 °C. Należy też pilnować, aby kwiat ten nie był narażony na przeciągi, które mu szkodzą. Roślinę należy podlewać z taką częstotliwości, aby ziemia w doniczce zawsze była lekko wilgotna. Natomiast pędy, które straciły liście, muszą być przycinane na wiosnę.

Jak wybrać pachnące kwiaty do domu?

Które kwiaty pachną? I które z nich najlepiej uprawiać na domowym parapecie? Zarówno gardenia, jak i jaśmin oraz stefanotis są dość wymagającymi roślinami wydzielającymi bardzo przyjemny zapach. Jednak, aby ich uprawa była jak najmniej problematyczna i aby mogły one zakwitnąć, warto wybrać domowe kwiaty pachnące, które:

  • mają średnio dojrzałe pąki – dzięki temu już wkrótce będziesz cieszył się zapachem i widokiem dojrzałych kwiatów
  • mają zielone liście
  • są zdrowe – bez oznak inwazji szkodników i grzybów

Rośliny doniczkowe to świetny pomysł na akcent dekoracyjny. Gardenia, jaśmin i stefanotis mają szlachetny wygląd, urocze białe kwiaty, a przy tym wprowadzają do pomieszczenia naturalną, odświeżającą woń, która z powodzeniem może zastąpić odświeżacze powietrza ze sklepów.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.