Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak dbać o rośliny doniczkowe - podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

W dzisiejszym artykule z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” będzie mowa o pielęgnacji domowych roślin doniczkowych w marcu. O czym musimy pamiętać w tym miesiącu?

Jak dbać o rośliny doniczkowe - podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

fot. 123RF/PICSEL

Większość naszych okazów budzi się już z zimowego snu. Zaczynamy więc podlewać je nieco intensywniej. Wraz z wydłużającym się dniem będą potrzebować więcej wody. Obfitość i częstotliwość podlewania zależą też od gatunku. Zazwyczaj rośliny o dużych liściach potrzebują więcej wody, a rośliny o małych, zredukowanych bądź grubych liściach – mniej. Najwięcej wody potrzebują rośliny w czasie kwitnienia. Ponadto te, które uprawiamy w glinianych doniczkach o porowatych ścianach, wymagają częstszego nawadniania niż te uprawiane w doniczkach plastikowych. Stopniowo zaczynamy podlewać też kaktusy i jeżeli zimowały w chłodniejszym pomieszczeniu, ustawiamy je już w cieplejszym i jak najjaśniejszym miejscu. Jeżeli dobrze przeszły okres spoczynku, niektóre powinny teraz zakwitnąć.

Przeczytaj: Najważniejsze zasady podlewania storczyków

Przesadzanie i rozmnażanie roślin

Marcowym zabiegiem, o którym musimy pamiętać, jest przesadzanie. Mniejsze okazy przesadzamy do większych doniczek, a dużym i starszym wymieniamy wierzchnią warstwę gleby. O podstawowych zasadach przesadzania roślin już mówiliśmy w tym artykule. Przy okazji przesadzania, można o tej porze wybrane okazy rozmnożyć. Niektóre gatunki rozmnażamy przez podział, dotyczy to m.in. paproci, zamiokulkasa czy sansewierii. Po wyjęciu z doniczki dzielimy roślinę na dwie lub jeżeli to możliwe więcej części i dzięki temu mamy szansę uzyskać ich kilka. Innym sposobem rozmnażania roślin jest pobieranie sadzonek pędowych lub wierzchołkowych. Korzystając z tego, że wiosna to dogodna pora roku i że mamy podłoże świeże podłoże używane do przesadzania możemy odciąć sadzonki roślin, których chcemy mieć więcej. W taki sposób rozmnażamy np. dracenę, fikusy czy bluszcz.

Przeczytaj: Kiedy i jak przesadzić rośliny doniczkowe?

Jeszcze inne rośliny jak np. sępolie, czyli fiołki afrykańskie czy begonie można rozmnożyć poprzez sadzonki liściowe. W przypadku sępolii wystarczy odciąć liść ze zdrowej rośliny. Czy liść jest zdrowy, poznamy po tym, że jest ciemnozielony z wierzchu, zmiana barwy świadczy o błędach w uprawie. Warto wybrać taki, który ma długi, co najmniej 3-centymetrowy ogonek. Sadzimy go ukośnie do mieszaniny torfu i drobno-ziarnistego piasku. Dobrze sprawdza się tu podłoże do kaktusów i sukulentów. Zagłębiamy ogonek w podłożu aż do blaszki liściowej. Podlewamy i ustawiamy w ciepłym, nienasłonecznionym miejscu. Wystarczy posadzić w doniczce jeden liść, ponieważ z niego wyrośnie kilka sadzonek. Taki liść możemy też na początku zanurzyć w wodzie i poczekać aż wypuści korzenie, dopiero potem umieścić go w doniczce z podłożem.

Zobacz film eksperta:

src: Rośliny domowe w marcu. Jak dbać o rośliny doniczkowe - przegląd kwiatów w domu, Youtube.com kanał: Ogrod na co dzień

W marcu wznawiamy też nawożenie. Rośliny doniczkowe szybko wyczerpują składniki odżywcze zawarte w stosunkowo niedużej ilości podłoża, dlatego trzeba je zasilać w okresie wzrostu. Częstotliwość nawożenia i rodzaj nawozu zależy od wymagań danego gatunku. Pamiętajmy też, że po przesadzeniu często wstrzymujemy się z nawożeniem przez 2 do 6 tygodni w zależności od podłoża. Często jest w nim startowa dawka nawozu, więc dodatkowe odżywianie mogłoby wpłynąć niekorzystnie na roślinę.

Zimą wielu z nas przenosiło rośliny bliżej okien, aby w czasie krótkich i pochmurnych dni do roślin docierało więcej światła. Teraz możemy odstawić już rośliny na swoje miejsce, kierując się ich wymaganiami świetlnymi. W słonecznym miejscu mogą pozostać np. kaktusy i cytrusy. Przy oknie północnym mogą stanąć rośliny cieniolubne, np. bluszcz. Wiele z uprawianych przez nas domowych roślin doniczkowych najlepiej będzie się czuła przy oknie od strony wschodniej lub zachodniej.

Przeczytaj: Żonkile - kompozycje na balkony i tarasy

Marzec to czas, kiedy sklepy ogrodnicze i kwiaciarnie pełne są roślin kwitnących zwiastujących wiosnę. Pod wpływem impulsu często je kupujemy. Są to m.in. pierwiosnki, miniaturowe żółte narcyzy, hiacynty, szafirki i inne rośliny cebulowe. Możemy z nich tworzyć wspaniałe, wesołe, kolorowe kompozycje. Niestety, w cieple naszych mieszkań szybko się one rozwijają i przekwitają. Na dodatek, niejednokrotnie wysoka temperatura i niedobór światła powodują, że pędy stają się nadmiernie wydłużone.

Aby dłużej cieszyć się ich widokiem, rośliny te stawiamy w jasnym, ale chłodnym miejscu, aby dłużej kwitły. Jeżeli nie ma mrozu, możemy wystawić je na zewnątrz. Najlepiej sprawdzą się więc jako balkonowa czy tarasowa roślinna dekoracja. Gdy przekwitną, usuwamy suche kwiaty i podlewamy jeszcze przez kilka tygodni same liście. Kiedy ziemia rozmarznie na dobre, możemy posadzić je w ogrodzie. Wiele z nich powtarza kwitnienie w przyszłym roku.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.