Porady ogrodnicze

Żywopłot z bukszpanu - sadzenie, rozstaw, pielęgnacja, przycinanie

Bukszpany to bardzo popularny wybór na żywopłot. Są intensywnie wybarwione i bardzo gęste, dlatego idealnie nadają się do tego celu. Żywopłot z bukszpanu jest zielony, wytrzymały, odporny na zanieczyszczenia i zimozielony. To najlepsza ozdoba ogrodu. Podpowiadamy, jak sadzić i pielęgnować bukszpan na żywopłot.

REKLAMA

Bukszpany w ogrodzie – jaka gleba i stanowisko?

Bukszpany nadają się do uprawy nawet w ogrodzie zacienionym i niezbyt żyznym podłożu. Są mało wymagające i w zasadzie można uprawiać je wszędzie. Tak samo rozwijają się w słońcu i półcieniu. Z tego względu są idealne na żywopłoty i obwódki.

Jaka gleba do bukszpanu sprawdzi się najlepiej? Najbujniejszego wzrostu możesz się spodziewać, jeśli ziemia będzie żyzna i lekko wilgotna. Te krzewy ozdobne niezbyt dobrze reagują na bardzo mokre i ciężkie podłoże. Ziemia powinna być jednak lekko wilgotna. Bukszpany lepiej czują się w zasadowym podłożu. Jeśli zacznie kwaśnieć, rośliny żółkną i marnieją.

Jeśli interesuje cię uprawa tego krzewu, sprawdź więcej porad i informacji na temat bukszpanu.


Fot.123rf.com

Żywopłot z bukszpanu – terminy sadzenia

Na zrobienie żywopłotu okalającego cały ogród będziesz potrzebować naprawdę dużo sadzonek. Chociaż bukszpan nie kosztuje zbyt wiele, w tej sytuacji może okazać się, że założenie żywopłotu będzie ogromnym kosztem. Dlatego warto samodzielnie rozmnożyć rośliny i pobrać zdrewniałe pędy od innych krzewów. Bukszpan rozmnaża się stosunkowo dobrze, a zdrewniałe, wsadzone do mokrego podłoża lub wody gałązki szybko wypuszczają korzonki.

Sadzenie przeprowadza się w zasadzie przez cały sezon. Sadzonki doniczkowe można sadzić od marca aż do września, także latem. Jeśli masz sadzonki samodzielnie rozmnażane lub zakupione w szkółce, ale z nagim korzeniem, lepiej zrobić to w maju. Dzięki temu lepiej przyjmą się w nowym miejscu i zdążą się dostatecznie rozwinąć przed nadejściem zimy.


Fot.123rf.com

Jak sadzić żywopłot – technika i gęstość sadzenia

Sadzonki umieszcza się we wcześniej wykopanych, niewielkich dołkach. Należy zrobić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić rośliny. Wgłębienia robi się w równych odstępach, w dwóch rzędach. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem warto wcześniej wstawić je do wody – dzięki temu szybciej się przyjmą.

By stworzyć gęsty i naprawdę atrakcyjny żywopłot z bukszpanu, należy zaplanować odpowiedni rozstaw roślin. Gęstość sadzenia jest zależna od gatunku rośliny i twoich preferencji. Jeśli chcesz stworzyć niski żywopłot, który nie przekroczy 1,2 m, wybierz bukszpan drobnolistny. Aby zielony murek był gęsty, musisz posadzić krzewy co 10-12 cm. Na wyższe żywopłoty konieczny będzie bukszpan wieczniezielony. W jego wypadku rozstaw między roślinami wynosi już 15-20 cm.


Fot.123rf.com

Te krzewy ozdobne sadzi się bardzo blisko siebie z tego względu, że są mało konkurencyjne i bardzo powoli się rozwijają. Im bliżej będą rosły, tym szybciej się połączą i szybciej będziesz mógł cieszyć się gęstym żywopłotem. Żeby przyspieszyć ich rozwój i jeszcze mocniej zagęścić rośliny, od razu po zasadzeniu mocno przytnij roślinę – możesz skrócić pędy o 2/3 długości. Nie obawiaj się tego zrobić – bukszpan dobrze znosi cięcie i błyskawicznie się odrodzi.Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

Ola59

Niestety część moich bukszpanów zniszczyła ćma.Mam jeszcze kilka żywopłocików [z własnej rozsady] ale już nie są priorytetem

Ola59

Nie

Isis

Bukszpany są teraz atakowane przez ćmę bukszpanową, więc nie radzę ich sadzić. Ciągłe opryski, zatruwanie środowiska, walka z wiatrakami. Sąsiad nie opryska i ćma i tak zaatakuje nasze rośliny. I tak w kółko...

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Żywopłot z bukszpanu - sadzenie, rozstaw, pielęgnacja, przycinanie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.