Porady ogrodnicze

Co zamiast drewnianego tarasu. Sprawdzamy, z czego można zrobić taras

Jesteś na etapie budowania tarasu i zastanawiasz się, co wybrać? Dla wielu osób najlepszy materiał to drewno – jest naturalne, ekologiczne i ładnie wygląda. Jednocześnie jest ono jednak mało trwałe i szybko może ulec zniszczeniu. Jaka jest alternatywa dla drewnianego tarasu? Sprawdź, co wybrać!  

Co zamiast drewnianego tarasu. Sprawdzamy, z czego można zrobić taras
Szukasz alternatywy dla drewnianego tarasu? Sprawdź deski kompozytowe! Fot.123RF.com

Spis treści:

Wady i zalety drewnianego tarasu 

Drewniany taras ma tylu zwolenników, co przeciwników. Jest jednak bardzo lubiany głównie ze względu na swój atrakcyjny wygląd, który bardzo ładnie komponuje się z domem i sprawia wrażenie eleganckiej przytulności.  

Największe wady drewnianego tarasu: 

  • stosunkowo niewielka trwałość – to najmniej wytrzymały materiał do budowania tarasów, pod wpływem czynników zewnętrznych może pękać, ścierać się itp., 
  • szybka zmiana koloru pod wpływem promieni UV – drewno płowieje, 
  • konieczność częstej impregnacji, 
  • problemy w trakcie czyszczenia – w drewno wnika brud, 
  • konieczność zadaszenia tarasu – w przeciwnym razie będzie jeszcze krócej ci służył. 

Największe zalety drewnianego tarasu: 

  • wygląd – który jest elegancki i atrakcyjny wizualnie, 
  • naturalność materiału – drewno jest bezpieczne i przyjemne w dotyku, 
  • brak problemów z nagrzewaniem się – nawet w gorące dni po tarasie można chodzić boso, 
  • stosunkowo łatwe odświeżenie – taras można zeszlifować i pomalować lub zaimpregnować, 
  • łatwy montaż – drewno jest miękkie, więc szybko można dociąć pożądany kształt, 
  • amortyzacja upadków. 

Jakie drewno na taras wybrać? 

Jeśli zdecydujesz się na drewno, ważny jest wybór odpowiedniego surowca. Wiele drzew egzotycznych jest znacznie bardziej wytrzymałych niż nasze rodzime gatunki. Są więc dużo trwalsze i nie odkształcają się tak szybko, są ponadto odporne na warunki atmosferyczne. Do najczęściej wybieranych drewien egzotycznych należą: 

  • kempas, 
  • garapa, 
  • tatajuba, 
  • merbau, 
  • cumaru, 
  • sapeli. 

Minusem tego typu drewna jest jednak cena, które jest znacznie wyższa niż desek tarasowych wykonanych z popularnych w Polsce gatunków. Z tańszych, rodzimych drzew najlepiej wybrać z kolei sosnę, świerk lub dąb. 

A może thermo drewno? 

Jeśli zależy ci na tym, by taras był naturalny, a przy tym bardziej wytrzymały – rozwiązaniem jest też thermo drewno. W bardzo wysokiej temperaturze działa na drzewo para wodna, a taka obróbka sprawia, że deski są odporne nawet kilkadziesiąt lat.  

Taras z thermo drewna jest wodoodporny, trwały i nie wymaga impregnacji. To jednak stosunkowo trudna i droga technologia, jednak ekologiczna. Dodatkowo wszystkie uzyskane w ten sposób deski są dość ciemne – nie uzyskasz więc jasnego tarasu przypominające np. surowe drewno sosnowe. 

Przeczytaj również: Jak urządzić taras? Zobacz zdjęcia z najlepszymi pomysłami

Alternatywa dla drewnianego tarasu – deski kompozytowe 

Deski kompozytowe to nowoczesne i bardzo popularne rozwiązanie. Nic jednak dziwnego – tworzywo łączy w sobie mączkę drewnianą z PCV, polipropylenem lub innym lepiszczem, co pozwala połączyć zalety oby tych materiałów. Jeśli zależy ci więc na wyglądzie podobnym do drewna, ale martwi cię niska trwałość tego tworzywa, zastanów się nad deskami kompozytowymi. 

Zalety desek kompozytowych 

Deski kompozytowe to przede wszystkim bardzo trwały materiał. Tworzywo jest odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne i warunki pogodowe, w tym deszcz, śnieg, mróz czy promieniowanie UV. Nie ulega z powodu ich działania odkształceniom, nie blaknie i nie odbarwia się. Nie ma również obaw, że deski się rozwarstwią czy zetrą.  

Z tego powodu taki materiał świetnie nadaje się do tarasów w naszych warunkach atmosferycznych. Taki taras może być też ułożony bez zadaszenia. Dodatkowo brak zniszczeń, zarysowań czy pęknięć zmniejsza ryzyko wystąpienia pleśni czy zadomowienia się w deskach robaków. Dzięki temu możesz cieszyć się ładnym tarasem przez długi czas – przez wiele lat wygląda tak, jakby dopiero został założony. 

Taras z desek kompozytowych to również świetne rozwiązanie na terenie podmokłym czy przy wodzie, gdzie inne materiały mogłyby nie dać sobie rady. Jeśli więc budujesz taras przy stawie, rzece czy oczku wodnym, tworzywo będzie dobrą i wytrzymałą opcją. 

W porównaniu do drewna desek kompozytowych nie trzeba specjalnie impregnować czy konserwować. Są one naturalnie trwałe. Tworzywo jest też bardzo proste w czyszczeniu – wystarczy umyć taras mopem czy myjką parową. Nawet po umyciu samą wodą bez detergentów deski będą czyste. Brud nie wnika w głąb, dlatego nie ma trwałych i trudnych do usunięcia plam. 

Taras wykonany z desek kompozytowych jest również wygodny do codziennego użytku. Nie nagrzewa się i nie parzy w stopy nawet w gorący dzień. Do tego tworzywo nie jest śliskie, więc ryzyko upadku jest znacznie mniejsze niż np. na płytkach. Dobrze amortyzuje też upadki, dlatego sprawdza się, gdy w domu są dzieci. 

Dla wielu osób wygląd desek kompozytowych jest atrakcyjny. W zamyśle mają imitować drewno, dlatego ich kolorystyka krąży głównie wokół brązów. Każda deska jest ponadto taka sama, dlatego łatwo ułożyć efektowny i atrakcyjny wizualnie taras. Dodatkowo sam montaż jest prosty – często nie trzeba nawet szukać pomocy u fachowców, a można ułożyć deski samodzielnie. 

deski kompozytowe na taras Desek kompozytowych nie trzeba specjalnie impregnować czy konserwować. Fot.123RF.com

Wady desek kompozytowych 

To, co dla niektórych jest zaletą – czyli powtarzalność desek – dla innych może być wadą. Jeśli lubisz fakturę i wygląd drewna, słoje czy lekkie pęknięcia, deska kompozytowa będzie dla ciebie zbyt idealna. Powtarzalność, jednolitość i błysk sprawiają, że tworzywo wygląda trochę sztucznie. Dla miłośników natury może to być problem. Deski kompozytowe najlepiej nadają się więc do nowoczesnych ogrodów i przy mieszkaniach. Dom w rustykalnym klimacie raczej prezentuje się lepiej z tarasem wykonanym z materiałów naturalnych. 

Deski kompozytowe mogą być ponadto mniej odporne na ścieranie niż inne rodzaje tarasów. Jeśli zaczniesz przesuwać meble, parasol ogrodowy itp., mogą pojawić się zarysowania. To jednak rzadka sytuacja, do której dochodzi najczęściej na panelach niskiej jakości. Słabe deski kompozytowe mogą ponadto pod wpływem wysokiej temperatury wydzielać specyficzny zapach. 

Problemem, na jaki natykają się ponadto osoby montujące taras z desek kompozytowych, jest kłopot w trakcie ich przycinania. Zwykle deski montowane są na specjalne klipsy i aby ułożyć posadzkę, nie można przyciąć miejsca z klipsem. To powoduje, że dopasowanie rozmiaru deski może być utrudnione. 

Rozwiązanie to kosztuje ponadto więcej niż taras z rodzimego drewna. Biorąc jednak pod uwagę wytrzymałość, jest to wydatek na lata. Dodatkowo nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na środki do impregnacji. 

Jakie deski kompozytowe wybrać? 

Deski kompozytowe są dostępne w różnych kolorach i odcieniach. Dodatkowo możesz wybierać z tworzywa wykonanego z mączki drewnianej i PCV, PP lub HDPE. Najbardziej wytrzymałe są te pierwsze, chociaż również najdroższe. 

Do wyboru są ponadto deski kompozytowe puste (komorowe) lub pełne w środku. Puste deski są najpopularniejsze, jednak to one powodują problem z docięciem. Jeśli masz więc niestandardowy taras lub musisz dopasować się w konkretne miejsce, rozwiązaniem mogą być deski wypełnione w środku.  

Przeczytaj również: 

Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje

Jakie meble wybrać na balkon i taras, a jakie do ogrodu?

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.