Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby bukszpan odrodził się po ataku ćmy bukszpanowej? Jak zadbać o krzew w nowym sezonie?

Jednym z największych wrogów bukszpanu jest ćma bukszpanowa. Ten azjatycki szkodnik może żywić się twoim krzewem od środka. Jeśli nie wiesz, dlaczego twój bukszpan umiera, poszukaj śladów żerowania larw ćmy bukszpanowej. 

Co zrobić, żeby bukszpan odrodził się po ataku ćmy bukszpanowej? Jak zadbać o krzew w nowym sezonie?
Ćma bukszpanowa może być zwalczana na kilka sposobów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ćma bukszpanowa to gatunek szkodnika, który pochodzi z Azji. Szybko się rozprzestrzenia i jest bardzo inwazyjny. Było to spowodowane tym, że przez kilka lat nie miał żadnego naturalnego wroga. W Polsce ulubił sobie przydomowe ogrody.

Żerowanie ćmy bukszpanowej można poznać nie tylko po tym, że nasz krzew bukszpanu podupada na zdrowiu. Szkodniki lubią kryć się w środku rośliny i podgryzać młode pędy i liście. Jeśli żerują na roślinie, przy dolnych gałęziach będzie można zauważyć pajęczyny, w których zimują gąsienice. Jeśli rozchylimy gałęzie, często będziemy mogli zauważyć żerujące szkodniki gołym okiem. Szukajmy zielonych gąsienic z czarnymi główkami i podłużnymi czarnymi paskami. Dorosły owad to motyl, który charakteryzuje się białymi skrzydłami z brązową obwódką. Można je spotkać od kwietnia do września.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej – sprawdzone metody

Jeśli masz pewność, że na twoim krzewie żeruje ćma bukszpanowa, działaj jak najszybciej.

Najprostszy sposób na pozbycie się szkodnika to mechaniczne usunięcie larw. Najłatwiej to zrobić na przełomie października i listopada. To okres, kiedy najprościej jest zauważyć pajęczyny i kokony ćmy. Jeśli poświęcisz chwilę czasu na ich zniszczenie, larwy nie wyklują się na wiosnę. Można zbierać je ręcznie lub strzepywać na ziemię. Pamiętajmy o usunięciu ich przez spalenie lub zakopanie głęboko pod ziemią. To prosty sposób, który może być jednak uciążliwy w przypadku dużych krzewów.

Inną metodą, która jest mniej pracochłonna, ale równie skuteczna jest zastosowanie pułapek feromonowych. Za pomocą feromonów, które są wydalane przez samice owada, męskie osobniki są zwabione. Kiedy giną, jaja ćmy zostają niezapłodnione. Larwy nie mają szansy się wykluć, a problem znika. Za pomocą pułapki nie tylko powstrzymamy ćmę od rozmnażania, ale także będziemy mieli szansę zaobserwować, czy szkodnik ciągle jest obecny w naszym ogrodzie.

Najbardziej klasyczną metodą, która może być dla niektórych oczywista, jest stosowanie oprysków mikrobiologicznych. Na ćmę bukszpanową najlepszym preparatem jest ten z wykorzystaniem zabójczej dla szkodnika bakterii. Taki oprysk należy stosować około 3 razy w sezonie. Larwy ćmy tracą po nim apetyt i w ciągu kilku dni giną.  

ćma bukszpanowa Ćmę bukszpanową należy zwalczać jak najszybciej po zauważeniu gąsienic i objawów ich żerowania. Fot.123RF.com

Bukszpan po ataku ćmy – co robić?

Należy liczyć się z tym, że bardzo silnie zniszczoną roślinę będzie ciężko odratować. Szansa, że wróci do zdrowia, jest bardzo nikła. Należy pamiętać, że łatwiej będzie odratować mniejszą roślinkę niż stary, okazały krzew. Zanim krzew całkiem wyzdrowieje, może minąć nawet kilka lat. Warto uzbroić się w cierpliwość.

Po żerowaniu ćmy powinniśmy oczyścić bukszpan z resztek liści i gałązek. Należy pozbyć się wszystkich zniszczony pędów. Będą one tylko osłabiać roślinę, a szansa, że są na nich jeszcze jaja szkodników, są bardzo duże. Dlatego spalmy wszelkie odpady po cięciu rośliy.

Bukszpany to rośliny, które lubią być przycinane. Nie można jednak przesadzić. Skróćmy gałęzie o około jedną trzecią – jeśli krzew jest osłabiony, zbyt duże cięcie może dodatkowo pogorszyć jego stan. Najlepiej przyciąć krzew na koniec wiosny lub początek lata. Przed nadejściem chłodniejszych dni, obcięte pędy muszą mieć czas, aby zdrewnieć. W innym przypadku bukszpan przemarznie.

Oprócz obcięcia uszkodzonych pędów należy także zlikwidować czynniki, które mogą uniemożliwić bukszpanowi powrót do zdrowia. Zadbajmy, aby roślina miała odpowiednie nawodnienie oraz nie pozwólmy, aby zarosła chwastami.

Jak dbać o bukszpan w nowym sezonie

Nowy sezon dbania o bukszpan warto zacząć już od kwietnia. Ćma bukszpanowa zaczyna się wtedy rozwijać. Od początku wiosny powinniśmy robić regularne przeglądy bukszpanów, przynajmniej raz w tygodniu. Warto także systematycznie pryskać rośliny wywarem z suszonych kwiatów wrotyczu. To naturalny sposób na zniechęcenie szkodników do podjadania krzewu.

Przed końcem sezonu wiosenno-letniego warto także przyciąć krzew. Pamiętajmy także o nawożeniu.

Czym i kiedy nawozić bukszpan?

Odpowiednie nawożenie sprawia, że bukszpan ma błyszczące, intensywnie zielone liście. Najwygodniejszą formą jest stosowanie wieloskładnikowych nawozów. Wystarczy, że w ciągu jednego sezonu użyjemy ich raz, najlepiej na początku wiosny. Składniki odżywcze będą się powoli uwalniać przez cały okres wiosenno-letni.

Kilka razy w ciągu sezonu można używać tradycyjnych nawozów granulowanych lub płynnych. Wybierzmy te, które są skierowane do roślin zimozielonych i krzewów ozdobnych.

Ostatnim momentem na użycie nawozów jest końcówka sierpnia. Wraz z rozpoczęciem jesieni, używajmy nawozów bez zawartości azotu. To spowoduje, że pędy bukszpanów zdrewnieją. Tym samym krzewy będą gotowe na nadejście zimy.

Przeczytaj również: 

Dlaczego bukszpan usycha? Jak uratować bukszpan

Kiedy i jak przycinać budleję Dawida? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach

Rozmnażanie hortensji bukietowej. Możesz zrobić to zimą

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.