Spis treści:
Jak zapobiegać zarazie ogórków?
Uprawa ogórków w przydomowym ogrodzie obarczona jest ryzykiem, ponieważ rośliny te często padają ofiarą chorób. Jakich? Przede wszystkim tych, które wywoływane są przez grzyby, choć porażać je mogą także bakterie i wirusy. W zależności od warunków, jakie panują latem, działkowcy zdecydowanie najczęściej zmagają się z mączniakiem rzekomym (wysoka wilgotność powietrza i umiarkowane temperatury) oraz prawdziwym (ciepła, sucha pogoda). Wszystkie te choroby ogórka potocznie określane są zarazą.
W jaki sposób chronić ogórki przed zarazą? W ich przypadku sprawdza się stara zasada, która głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby ograniczyć ryzyko rozwoju chorób, powinniśmy sadzić rośliny z zachowaniem odpowiednich odległości, co da im przestrzeń do wzrostu i zapewni dostęp powietrza. Ważne jest też systematyczne usuwanie chwastów z miejsca uprawy ogórków oraz prawidłowe podlewanie. Kierujmy strumień wody bezpośrednio na podłoże i unikajmy moczenia liści ogórków.
Jak jeszcze zapobiegać zarazie ogórków? Przez cały okres uprawy uważnie przyglądajmy się swoim roślinom. Jeśli zauważymy pierwsze objawy chorób, reagujmy od razu. Porażone liście powinniśmy niezwłocznie usunąć, by infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Pamiętajmy też o systematycznym nawożeniu ogórków, ponieważ silne i dobrze odżywione rośliny rzadziej chorują. Pomocne okażą się również naturalne opryski.
Zaraza ogórków zagraża przyszłym plonom, ale na szczęście możemy jej zapobiegać na kilka sposobów. Fot. liudmilachernetska/123RF.com
Przeczytaj również: Prawidłowe podlewanie ogórków latem. Jeden błąd i zaczną gnić
Oprysk przeciwko zarazie ogórków – przepis i stosowanie
Świetnym sposobem zapobiegania zarazie ogórków są domowe opryski, które często działają równie dobrze, jeśli nie lepiej niż chemiczne środki ochrony roślin. Do wyboru mamy wiele naturalnych preparatów – na bazie drożdży, olejku z drzewa herbacianego czy mleka i jodyny. Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji, a w rezultacie zbierać pełne wiadra zdrowych owoców, możemy wykorzystać jeszcze jeden preparat.
Oprysk z sody oczyszczonej, szarego mydła i oleju jest sprawdzonym, od lat stosowanym przez działkowców sposobem na zarazę ogórka, a konkretnie mączniaka prawdziwego. Zastanawiasz się, jak go przygotować? Przepis jest prosty:
- Do 3 l wody dodajemy 1 kopiatą łyżkę sody oczyszczonej oraz 1 łyżeczkę szarego mydła w płynie (potasowego);
- Składniki łączymy z 1 łyżką oleju roślinnego (np. słonecznikowego lub rzepakowego) i przelewamy do spryskiwacza.
Jak stosować domowy oprysk? Otrzymaną miksturą spryskujemy ogórki raz w tygodniu przez cały okres owocowania. Działa profilaktycznie, ale możemy stosować ją też na pierwsze objawy zarazy. Środek nanosimy zarówno na wierzchnią, jak i spodnią część liści, najlepiej wieczorem lub rano w pochmurne, bezdeszczowe dni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Naturalny wzmacniacz i ochrona przed chorobami grzybowymi. Dużo zdrowych ogórków do końca uprawy
Czym nawozić ogórki w lipcu? Naturalna odżywka na wiadra pełne zdrowych owoców
Jak uratować zwiędnięte ogórki? Prosty sposób, by znów bujnie rosły i owocowały