Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Liście laurowe na obniżenie cukru, bóle stawów i odprężenie. Jak uprawiać drzewko laurowe, by nie usychało?

Liść laurowy to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Powszechnie znana i wykorzystywana jest w kuchni, ale mało kto wie o jej właściwościach leczniczych. Drzewko laurowe z powodzeniem można uprawiać w polskich warunkach i wykorzystywać jego liście w domu. Poznaj dobroczynne właściwości liścia laurowego, jego nietypowe zastosowanie oraz sposób pielęgnacji. 

Liście laurowe na obniżenie cukru, bóle stawów i odprężenie. Jak uprawiać drzewko laurowe, by nie usychało?
Drzewko laurowe można uprawiać w ogrodzie. Jego liście mają szerokie zastosowanie zarówno w klucnni, jak i lecznicze. Fot. belizar73/CanvaPro

Spis treści: 

Liść laurowy (Laurus nobilis) nazywany także liściem bobkowym lub wawrzynem szlachetnym to roślina wywodząca się z rejonu Morza Śródziemnego. Zasuszone liście laurowe cechuje niezastąpiony (gorzkawo-korzenny) zapach i smak, dlatego tak często sięgamy po tę przyprawę, przygotowując różnego rodzaju zupy, sosy i przetwory. Ze względu na to, że jest to roślina ciepłolubna, to w naszym kraju uprawiana jest głównie w donicach, dzięki czemu w czasie zimy możemy przenieść ją w ustronne miejsce i uchronić przed przymrozkami.

Przeczytaj również: Przycinaj od kwietnia do sierpnia, by się zagęścił. Pielęgnacja i rozmnażanie liścia laurowego

Drzewko laurowe – uprawa w doniczce

Drzewko laurowe to roślina delikatna i wrażliwa na zimno, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Pielęgnacja liścia laurowego polega na znalezieniu dla rośliny odpowiedniego miejsca, które będzie osłonięte od wiatru, ciepłe i słoneczne. Do uprawy liścia laurowego w doniczce najlepsza będzie ziemia o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie. Warto także zadbać o odpowiedni drenaż w donicy, który ułatwi odpływanie wody. Podlewanie liścia laurowego należy powtarzać co dwa lub trzy dni w okresie wiosennym i letnim. Właściwie pielęgnowany wawrzyn stopniowo się rozrasta, dlatego dobrze byłoby go raz na dwa lata przesadzić do większej donicy. Jeśli chcemy uprawiać liście bobkowe z przeznaczeniem do spożywania i wykorzystywania w celach zdrowotnych, to zrezygnujemy z nawożenia ich sztucznymi środkami chemicznymi. Aby je odżywić, możemy zastosować naturalny biohumus lub np. potłuczone skorupki jajek.

Liście laurowe można rozmnożyć przez: 

  • nasiona – wysiewamy do doniczek jesienią, najlepiej zaraz po zbiorze nasion. Kiełkowanie trawa nawet do kilku miesięcy; 
  • sadzonki – do ukorzenienia najlepiej pobrać sadzonki półzdrewniałe, robimy to od sierpnia do września. Korzenie wyrastają się po 2-3 miesiącach.

Jak pielęgnować liść laurowy zimą? Najlepszym rozwiązaniem na przezimowanie wawrzynu jest przeniesienie go w chłodne miejsce (np. garaż lub piwnica), w którym temperatura nie przekracza 5-10 stopni oraz ograniczenie podlewania. Nie zaleca się zimowania liścia laurowego w mieszkaniu, gdzie temperatura jest wyższa niż 15 stopni, ponieważ liście rośliny mogą zasychać i opadać.

Uprawa liścia laurowego w doniczce nie jest trudna. Wymaga tylko odpowiedniej wiedzy. Fot. mallivan/seven75/123RF.com/CanvaPro

Liść laurowy – właściwości lecznicze

Liście laurowe chętnie stosujemy w kuchni, nadają potrawom charakterystycznego aromatu i smaku. Posiadają też wiele zastosowań zdrowotnych i pomagają w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Możemy wyróżnić podstawowy podział ze względu na sposób stosowania rośliny:

  • wewnętrznie – w formie herbatek, naparów, olejów do picia
  • zewnętrznie – w postaci płynnej do wcierania w skórę i włosy

Liście laurowe zasłynęły jako środek wspierający trawienie oraz pracę wątroby. Stosuje się go w przypadku niestrawności, bólów żołądka czy zatrucia. Laur działa również wspomagająco w walce z artretyzmem i reumatyzmem, łagodząc dolegliwości związane z układem kostnym – bóle stawów i kości. Co ciekawe, picie naparu ze zmielonych liści laurowych może przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi, złego cholesterolu i trójglicerydów.

Jak przygotować napar z liści laurowych? Wystarczy pokruszyć listki, około łyżeczki wrzucić do szklanki, zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut aż się zaparzą. Taki wywar ma również działanie oczyszczające i usuwające toksyny z organizmu.

Liście laurowe wspierają trawienie oraz pracę wątroby. Fot. CanvaPro

Napar z liści laurowych na włosy działa równie skutecznie, ponieważ jego działanie oczyszczające przyczynia się do likwidacji łupieżu, wzmacnia cebulki oraz zmniejsza wypadanie włosów.

Bardziej skoncentrowaną i szybciej wchłaniającą się formę ma olejek z liści laurowych. Przygotowuje się go ze świeżych, dojrzałych liści. Można go spożywać w postaci płynnej, jak również w formie wcierek. Natomiast ugotowane liście laurowe stosuje się miejscowo na ostrogi, wypryski oraz w formie okładów na klatkę piersiową.

Ciekawostką jest fakt, że dym powstający w wyniku podpalenia liści laurowych stymuluje wydzielanie endorfin, uspokaja i zmniejsza odczuwanie lęku. Należy podchodzić do tego ostrożnie, gdyż dym z liści laurowych może być halucynogenny.

Stosowanie liści laurowych, podobnie jak innych ziół, należy skonsultować z lekarzem i zachować umiar, ponieważ ich przedawkowanie może okazać się szkodliwe dla organizmu.

Przeczytaj również: Kiedy przycinać drzewko laurowe? Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie wawrzynu szlachetnego

Nietypowe zastosowanie liści laurowych

Już starożytni Grecy i Rzymianie wiedzieli, że liście laurowe mają niezwykłą moc. Laur uznawany był za święte drzewo, a gałązki, którymi ozdabiano głowy olimpijczyków, stały się symbolem zwycięstwa i heroizmu.

Obecnie liściom laurowym wciąż przypisuje się magiczne moce. Niektórzy ich biały dym wykorzystują do oczyszczania domów przed złymi mocami i rzuconymi urokami. Inni wkładają liście do portfela, ponieważ wierzą, że ich obecność przyciągnie pieniądze. Natomiast liść laurowy włożony pod poduszkę ma sprowadzić prorocze sny. Niektórzy traktują go też jako amulet, który dodaje właścicielowi wewnętrznej siły i energii do walki z przeciwnościami losu.

Liście laurowe warto rozłożyć w sypialni, włożyć pod poduszkę. Maja działanie odprężające. Fot. Ludmila Yagovitina/123RF.com

Liście laurowe są skutecznym i naturalnym środkiem do odstraszania moli spożywczych. Wystarczy je umieścić w szafkach, gdzie przechowujemy mąkę, ryż, przyprawy, a nawet orzechy.  

Przeczytaj również: Spal albo pokrusz, zobaczysz, co się stanie. Oryginalne zastosowanie liścia laurowego w domu

Liście laurowe można stosować podczas prania - chronią odzież przed zafarbowaniem przez inne tkaniny. Wystarczy wrzucić kilka liści do tiulowej siateczki czy innego woreczka z materiału i włożyć do bębna pralki. Drugą metodą jest zastosowane wywaru z liści laurowych do płukania - garść liści laurowych należy zalać wodą, do przykrycia i gotować przez 15 minut. Do płukania stosujemy wystudzony wywar. 

Liście laurowe można używać jako naturalny odświeżacz powietrza w domu. Wystarczy rozłożyć je rozgrzanym grzejniku, by zaczęły uwalniać swój naturalny zapach. Im więcej liści laurowych na ciepłym kaloryferze, tym ich woń będzie bardziej intensywna. Warto je również rozkładać w sypialni, przyprawa uwalnia nie tylko przyjemny aromat, ale również działa odprężająco uławia zasypianie.

Liście laurowe mają niewątpliwie wiele zalet, do których możemy zaliczyć walory smakowe oraz szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jego uprawa nie jest wcale trudna i zaoszczędzi nam kupowania liści w sklepie.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 8.11.2021 roku.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Połóż na kaloryferze w sypialni lub włóż pod poduszkę. Liście laurowe nie tylko poprawiają smak potraw

Co zrobić z resztkami z kuchni? Nie wyrzucaj. Wykorzystasz nie tylko w ogrodzie, ale i w domu

Anginka poradzi sobie z bólem ucha, gardła i nie tylko. Jak dbać o geranium, żeby nie usychało?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.