Porady domowe

Jak czyścić ekran telewizora, by go nie uszkodzić? Czym umyć telewizor? Najlepsze i tanie domowe sposoby

Ekrany telewizorów to jedna z powierzchni, na których często gromadzi się gruba warstwa kurzu. Ten zbiera się też na obramowaniu – zwykle w czarnym kolorze, co tylko jeszcze bardziej uwydatnia brud. Jak wyczyścić telewizor bez ryzyka uszkodzenia ekranu? Czego nie wolno robić? Jaki materiał sprawdza się najlepiej w roli czyściwa? Odpowiadamy.

Jak czyścić ekran telewizora, by go nie uszkodzić? Czym umyć telewizor? Najlepsze i tanie domowe sposoby
Jak bezpiecznie wyczyścić telewizor? Jeden prosty błąd i straty mogą sięgać tysięcy złotych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jaki brud osadza się na telewizorze?

Każdy zna ukłucie irytacji, kiedy wpadające przez okno promienie słońca padają na ekran telewizora. Problemem jest nie tylko słaba widoczność, ale także gruba warstwa kurzu wyraźnie widoczna pod światło. 

Niezależnie od technologii, w jakiej wyprodukowano dany ekran, zewnętrzna warstwa to zawsze cienka warstwa wysokiej jakości szkła. Plazma, telewizor LCD czy LED – wybrany preparat ma tak sam wpływ na ekran każdego z nich. 

Kurz, który osadza się na telewizorze, to mieszanina roztoczy, martwego naskórka, włosów, sierści itd., ale także tłuszczu, np. z oparów kuchennych, czy gorącego jedzenia spożywanego w pobliżu ekranu. Do listy należy dopisać także wszelkie zanieczyszczenia z zewnątrz – pył z ulicy, pyłek roślinny, dym i cokolwiek jeszcze może dostać się przez okno lub na elementach garderoby.

Czym czyścić telewizor?

Tłuszcz osadzający się na telewizorze to najtrudniejszy do usunięcia element, który jednocześnie spaja inne składniki kurzu.

Na początek jednak trzeba wybrać odpowiednie narzędzie, które wejdzie w bezpośredni kontakt z ekranem. Szkło używane w ekranach jest bardzo cienkie i podatne na zarysowania. W tej kwestii panuje powszechna zgodność – najlepszym czyściwem do telewizorów jest ściereczka z mikrofibry.

Mikrofibra ma właściwości antystatyczne, co ułatwia "odrywanie" od ekranu kurzu trzymanego oddziaływaniami pomiędzy ładunkami elektrycznymi zebranymi na powierzchni. Najważniejszy jest jednak to, że jej włókna i sposób ich łączenia są wystarczająco delikatne, żeby nie stwarzać ryzyka zarysowań. 

Przechodząc do konkretnych preparatów – najbardziej oczywistym wydaje się płyn do mycia szyb. Szkło stosowane w ekranach i to w szybach ma jednak zupełnie inną wytrzymałość. To co, nie wyrządzi najmniejszej szkody oknu, może znacznie odbić się na delikatnej strukturze ekranu w telewizorze – mowa przede wszystkim o alkoholu.

Jeszcze kilka lat temu większość płynów do okien dostępnych na rynku zawierała alkohol. Ekrany starych telewizorów kineskopowych były znacznie wytrzymalsze, więc nie stanowiło to większego problemu, jednak nowsze są znacznie bardziej wrażliwe – najczęstszy kłopoty to matowienie i uszkodzenie powłoki przeciwodblaskowej.

Początkowo było to źródłem bólu głowy dla wytwórni preparatów czyszczących, bo etanol jest relatywnie tanim, a jednocześnie skutecznym środkiem czyszczącym odtłuszczającym i dezynfekującym. Kurz zbierający się na telewizorze może być siedliskiem przeróżnych patogenów, od bakterii i wirusów po zarodniki grzybów.

Obecnie bez większego problemu można już kupić płyny do szyb, które nie zawierają alkoholu. Wielu producentów zdecydowało się na zmianę receptury właśnie dlatego, że klienci używali ich produktów niekoniecznie zgodnie z przeznaczeniem.

Podsumowując – do czyszczenia telewizora możemy użyć płynu do szyb, o ile upewnimy się, że w składzie nie ma alkoholu.

czyszczenie telewizora Ekrany telewizorów to jedna z powierzchni, na których często gromadzi się gruba warstwa kurzu. Fot.123RF.com

Czy warto kupować preparaty do czyszczenia telewizorów?

Specjalistyczne preparaty do mycia ekranów urządzeń elektronicznych faktycznie zawierają w składzie pewne udoskonalenia. To substancje używane w tzw. płynach technologicznych. Jednym z przykładów jest np. biobójcza mieszanina CIT/MIT (zapis chemiczny jest znacznie mniej przystępny: 5-Chloro-2-metylo-2H-izotiazol-3-on i 2-metylo-2H-izotiazol-3-on). 

Najważniejszym elementem jest jednak rozpuszczalnik, np. eter monometylowy glikolu propylenowego. To jeden z przykładów substancji, które wyparły ze składu wielu preparatów zwykły etanol.

Płyny, spraye i chusteczki nawilżone płynem do czyszczenia ekranów rzeczywiście zawierają dodatkowe składniki, a przede wszystkim dają gwarancję, ze nie znalazły się w nich takie, które mogłyby wyrządzić szkody rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

Obecnie większość z nich nie kosztuje więcej niż 20-30 zł – ich zakup nie jest koniecznością, ale może być wart swojej ceny, choćby tylko przez zapewnienie właścicielowi telewizora spokoju.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo powiesić telewizor na ścianie? Poradnik krok po kroku

Czego nie robić przy czyszczeniu telewizora?

Skoro najczęstszym uszkodzeniem ekranu są zadrapania, to pierwsza wskazówka w tym akapicie będzie dotyczyła podstawowej przyczyny ich powstawania. Prawie zawsze wiąże się to z użyciem niewłaściwego materiału. Przy myciu telewizora nie należy korzystać z:

  • ręcznika papierowego;
  • papieru toaletowego;
  • bawełnianych szmatek;
  • gąbek (nawet miękkiej strony).

Naprawdę nie ma sensu eksperymentować. Ścierka z mikrofibry znajdzie się w większości domów, a nawet jeśli nie – można ją kupić za mniej niż 2 zł.

Sprawdź: Jak prawidłowo powiesić telewizor na ścianie? Poradnik krok po kroku

Wbrew wielu poradnikom dostępnym w internecie zdecydowanie odradzamy też korzystanie z różnych "domowych sposobów". Czy naprawdę warto ryzykować zniszczeniem drogiej elektroniki, w imię...no właśnie, samodzielności? Niezależności?

Jedna z powszechnie polecanych "mikstur" to mieszanina wody z octem. Być może jest ona nawet skuteczna. Pozostaje tylko pytanie, po co jej używać? Zwykle ocet, który mamy w domu nie jest ani z produkcji własnej. Ekologia też nie jest tu argumentem, wiele naturalnych preparatów czyszczących jest mniej chemicznie aktywnych niż opisywany ocet. Płyn do szyb (bez alkoholu) jest w praktyce równie, a może nawet bardziej "domowym sposobem" niż kwaśny roztwór wykorzystywany w kuchni. Zostawmy więc ocet do gotowania albo czyszczenia kabiny prysznicowej.

Jeżeli nie dysponujemy żadnym preparatem omawianym powyżej, to lepiej będzie zdać się na samą wodę. Wilgotna ściereczka usunie większość brudu, trzeba tylko pamiętać, aby odpowiednio ją wycisnąć. Krople wody nigdy nie powinny spływać po ekranie w stronę dolnej krawędzi ekranu. 

Woda może okazać się nieskuteczna tylko przy najcięższych zabrudzeniach. Nie posiada też właściwości dezynfekujących. Jeżeli mamy w domu jonizator lub zapas wody alkalicznej (zasadowej), ta nada się do czyszczenia o wiele lepiej. Więcej o właściwościach takiej wody (w tym o usuwaniu tłuszczu i usuwaniu drobnoustrojów) przeczytasz w tym artykule.

Źródła: www.deccoria.pl; www.biocydy.net; www.which.co.uk/reviews/televisions/article/how-to-clean-your-tv-screen-without-damaging-it-and-which-cleaners-to-avoid-aAZsv2M3k1an; 

Czytaj także:

Skrzypiące drzwi. Czym smarować zawiasy w drzwiach?

Czym wyczyścić płytki w łazience? Najlepszy sposób, który usuwa brud i dezynfekuje

Kuna w samochodzie. Co zrobić, żeby odstraszyć kunę - domowe i profesjonalne sposoby

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.