Spis treści:
- Jak zrobić stroik na cmentarz - potrzebne rzeczy
- Jakie rośliny są potrzebne do stroika na cmentarz?
- Jak zrobić stroik na grób - instrukcja krok po kroku
- Stroik na cmentarz DIY
- Ile kosztuje stroik na cmentarz?
Jak zrobić stroik na cmentarz – potrzebne rzeczy
Od lat na uroczystość Wszystkich Świętych ozdabia się groby stroikami, zarówno z żywych, jak i ze sztucznych kwiatów. Zazwyczaj wkomponowane są one w gałązki igliwia lub ozdobne liście.
Do wykonania wiązanki są potrzebne następujące rzeczy:
- donica ozdobna;
- gąbka florystyczna;
- cążki lub nożyczki;
- drucik;
- pistolet z klejem na gorąco;
- gałązki igliwia lub ozdobne liście z monstery czy eukaliptusa.
- suszone dekoracje tj. szyszki czy jarzębina.
Wybór gałązek z igliwia jest dowolny. Można użyć gałązek z sosny, świerku, ale też takich rosnących w ogrodzie np. z tui, jałowca czy cyprysa. Do stroików na cmentarz bardzo często używa się gałązek z mahoni.
Jakie rośliny są potrzebne do stroika na cmentarz?
Do stroika na cmentarz możemy użyć zarówno roślin żywych, jak i sztucznych. Pamiętajmy jednak, że to sztuczne kwiaty najdłużej będą trzymały się bez względu na warunki atmosferyczne.
Sztuczne kwiaty wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć z kurzu i zabrudzeń osadzających się na nich. Ponadto są dostępne w różnych kształtach i kolorach. W ofercie sprzedażowej możemy także znaleźć sztuczne liście i gałązki.
Najczęściej wybieranymi, sztucznymi kwiatami do stroika na cmentarz są gałązkowe chryzantemy, róże, piwonie i hortensje. Floryści polecają również dalie, cynie, margaretki, ostróżki, kalle, kamelie i mieczyki.
Wybierając żywe kwiaty do stroika na cmentarz, musimy liczyć się z tym, że nie przetrwają tyle czasu, co sztuczne rośliny. Do wiązanki najczęściej wybierane są gałązkowe chryzantemy, zarówno odmiany kuliste, igiełkowe, jak i pomponowe. Do stroika na cmentarz wykorzystuje się także róże, kalle, anturium, zatrwian, eustomę.
Przeczytaj również: Ile kosztuje czyszczenie grobu w 2023? Co zrobić, jeśli nie możesz dotrzeć na grób na Wszystkich Świętych?
Jak zrobić stroik na grób - instrukcja krok po kroku
Jeśli masz wszystkie wymienione powyżej rzeczy, to możesz przystąpić do samodzielnego wykonania stroika krok po kroku. Oto instrukcja:
- namocz gąbkę florystyczną w wodzie, ponieważ dzięki tej czynności żywe kwiaty nie zwiędną tak szybko;
- ułóż gąbkę w donicy i zacznij wbijać do niej gałązki igliwia lub liście ozdobne;
- przycinaj gałązki i uformuj z nich asymetryczny kształt stroika;
- układaj pionowo sztywne gałązki, a pozostałe gałązki iglaste umieść na spodzie, przykrywając podkład florystyczny;
- udekoruj stroik na cmentarz żywymi kwiatami;
- w puste miejsca dołóż szyszki przymocowane do drucika oraz jarzębinę i inne suszone dekoracje przyklejone za pomocą gorącego kleju.
Warto, aby kwiaty w wiązance pasowały do siebie kolorystycznie. Możemy łączyć kolor beżowy z brązowym, rudy z żółtym czy różowy z fioletowym.
Stroik na cmentarz DIY
Stroik na cmentarz DIY może być wykonany zarówno z żywych, jak i ze sztucznych kwiatów. W tym drugim przypadku należy kupić specjalną gąbkę do kwiatów sztucznych lub styropian oraz dodatkowo gips bądź beton.
Przy stroiku sztucznym DIY na początek umieszczamy gąbkę lub styropian w donicy, a następnie zalewamy ją betonem albo gipsem. Wszystko po to, aby wiązanka była odporna na silne podmuchy wiatru.
Wierzchu gąbki lub styropianu nie zalewamy, ponieważ to właśnie tam wtykamy sztuczne kwiaty i gałązki. Na koniec, tak jak w przypadku stroika na cmentarz z żywych kwiatów, mocujemy szyszki i przyklejamy suszone dekoracje.
Ile kosztuje stroik na cmentarz?
Sztuczny stroik na cmentarz jest nieco tańszy niż ten wykonany z żywych kwiatów. Cenę w kwiaciarni uzależnia się od wielkości wiązanki, a także kwiatów, z jakich została wykonana.
Przykładowo cena małego, sztucznego stroika na cmentarz zaczyna się od 30 zł, natomiast żywego od 50 zł. Duże wiązanki mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
Wykonując samodzielnie stroik na cmentarz, wydajemy mniej pieniędzy i dodatkowo mamy satysfakcję z własnej pracy. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zaoszczędzić i zrobić kilka wiązanek, to warto kupić kwiaty w hurtowni florystycznej, a także wykorzystać gałązki z ogrodowych roślin tj. iglaki, jarzębina czy jesienne liście.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Chryzantemy 2023 – najmodniejsze i najtrwalsze gatunki. Ile kosztują, jak o nie dbać?
Kwiaty i rośliny na cmentarz. Nie tylko chryzantemy będą długo stały i zdobiły grób