Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Bukiet bzu będzie długo stał w wazonie. Zastosuj metody florystów

Sezon na kwitnące i urzekające zapachem bzy trwa w najlepsze. Jak sprawić, by po ścięciu z krzewu gałązki z okazałymi kwiatostanami jak najdłużej utrzymywały się w wazonie? Sprawdźcie sprawdzone rozwiązania stosowane przed florystów.

Bukiet bzu będzie długo stał w wazonie. Zastosuj metody florystów
Wyjaśniamy, jak przedłużyć trwałość bzu w wazonie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

O jakiej porze dnia najlepiej ścinać bez?

Lilak pospolity, nazywany potocznie bzem, rozkwita w maju w polskich ogrodach, kusząc pięknym zapachem i zachwycając pędami zakończonymi okazałymi kwiatostanami. Obok kwitnącego bzu trudno przejść obojętnie, dlatego wielu z nas ulega pokusie, by zerwać kilka gałązek i wstawić do wazonu. Delikatny i niepowtarzalny zapach bzu unosi się wtedy w całym pomieszczeniu, a flakon wypełniony kwiatami ozdabia przestrzeń i wnosi do domu powiew świeżości. 

Kiedy najlepiej ścinać bez? Warto mieć na uwadze, że pora ścinania bzu wpływa na jego trwałość. Jeśli chcemy, by bez jak najdłużej utrzymał się w wazonie w dobrym stanie, ścinajmy go zawsze rano lub wieczorem. Ważne je również to, by nie zrywać gałązek, tylko ściąć je przy pomocy nożyczek lub sekatora. Wtedy unikniemy rozwarstwienia gałązek i pokaleczenia rośliny.

Zobacz więcej zdjęć

Co z robić z bzem po przyniesieniu do domu?

Świeżo ścięte gałązki bzu należy w pierwszej kolejności oberwać z dolnych liści. Zapobiegniemy w ten sposób ich gniciu po włożeniu do wody i rozprzestrzenianiu się bakterii w wazonie, co mogłoby szybko pogorszyć stan kwiatów.

Kolejny krokiem jest przycięcie gałązek ostrym nożem o około 3-5 cm pod kątem 45 stopni, tak by mogły w większym stopniu pobierać wodę.

Co zrobić, żeby bez długo stał w wazonie?

Podstawową rzeczą, która przedłuża trwałość ściętych kwiatów, jest utrzymywanie higieny w wazonie. Przede wszystkim flakon, do którego zamierzamy włożyć ścięty bez powinien być dokładnie wymyty i oczyszczony z pozostałości bakterii np. roślinach, które wcześniej stały w wodzie. Dlatego pojemnik na kwiaty należy dokładnie wymyć np. wodą z płynem do naczyń. Można go również przetrzeć spirytusem lub płynem antybakteryjnym i dokładnie wypłukać.

Do flakonu wlewamy chłodną wodę, najlepiej by była to woda odstana. Wypełniamy nią połowę lub maksymalnie 2/3 pojemnika, unikamy wlewania wody do pełna. Układamy gałązki bzu w taki sposób, aby każda była zanurzona w wodzie. Ważne jest też, aby codziennie wymieniać wodę na świeżą, ponieważ w ten sposób unikamy rozmnażania się chorobotwórczych bakterii.

Chcąc jeszcze bardziej przedłużyć trwałość bzu warto wypróbować patent florystów. Polega on na zahartowaniu końcówek gałązek wrzątkiem przed włożeniem ich do wazonu. Wystarczy zamoczyć pędy na kilka sekund w gorącej wodzie, by udrożnić wiązki przewodzące wodę w łodydze. Zastosowanie powyższych porad, czyli utrzymywanie higieny w wazonie, ścięcie i zahartowanie łodyżek oraz codzienne wymienianie wody znacznie przedłuży trwałość bzu w wazonie.

Przeczytaj również:

Lilak pospolity – ozdabia ogród i wzmacnia zdrowie. Poznaj jego właściwości lecznicze

Bez lilak - najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja

Kwiaty szybko więdną w wazonie? Zastosuj lodową terapię, znów będą piękne

Lilak, oprócz pięknego wyglądu i zapachu, posiada liczne właściwości zdrowotne. Fot. Canva Pro

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.