Z tego artykułu dowiesz sie:
- Jak przygotować podłoże do układania paneli
- Jak kłaść panele krok po kroku
- Jak kłaść panele na klik i z fugą
- Jakie są najczęstsze błędy przy układaniu paneli
Jakie panele wybrać? Rodzaje paneli podłogowych
Panele podłogowe można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały zrobione lub sposób montażu. Najczęściej spotykane rodzaje paneli podłogowych ze względu na materiał to:
- winylowe – spodnia warstwa paneli wykonana jest z korka, na nim znajduje się płyta HDF, a góra to warstwa PCV;
- laminowane – zbudowane z kilku warstw na płycie MDF, wiórowej lub HDF, pokryte cienkim laminatem z nadrukowanym wzorem;
- drewniane – wykonane mogą być z różnych rodzajów drewna, co wpływa na ich twardość i wytrzymałość;
- polimerowe – mają specjalną warstwę polimerową, produkowaną z użyciem metod nanotechnologicznych, są odporne na uszkodzenia, ciche i przyjemne w dotyku.
Które rozwiązanie będzie najlepszym wyborem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Weź pod uwagę ich właściwości i wybierz rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzeb.
Jak kłaść panele? Przygotowanie podłoża to podstawa!
Kiedy mówi się o układaniu paneli, nie można pominąć pierwszego i najważniejszego kroku, czyli przygotowania podłoża. To właśnie ono decyduje o prawidłowym montażu i długowieczności paneli. Podłoże powinno być równe, czyste i suche.
Paneli drewnianych oraz laminowanych nie powinno się układać na deskach. Nie zawsze jednak możliwe jest zerwanie całej podłogi i wylanie posadzki od zera. W tym momencie na pomoc przychodzą płyty OSB lub MFP. Jak kłaść panele na płycie? Podłoże z desek lub legarów należy wypoziomować poprzez zastosowanie odpowiednich klinów albo wymianę wypaczonych desek. Płyty układa się obok siebie i na dopiero na nich kładzie się panele.
Odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawa poprawnego ułożenia paneli fot. 123RF/PICSEL
Jak kłaść panele krok po kroku
Układanie paneli, oprócz przygotowania podłoża, wymaga też aklimatyzacji samego materiału. Dotyczy to nie tylko paneli drewnianych. Poszczególne elementy w naturalny sposób rozszerzają się i kurczą pod wpływem temperatury i wilgoci. Żeby uniknąć wypaczenia, należy im dać czas na aklimatyzację w pomieszczeniu, w którym będą kładzione. Powinny spędzić co najmniej 2 dni w miejscu montażu bez wyjmowania z opakowania.
Kolejne kroki w układaniu paneli to:
- Ułożenie folii i podkładu na podłożu. Na równej, czystej posadzce rozłóż folię paroizolacyjną, która zabezpiecza przed rozwojem pleśni i wspiera naturalną wentylację. Folia powinna być nakładana metodą na zakładkę, a jej brzegi należy wywinąć do środka. Na folię połóż podkład. Układaj go naprzemiennie, tak, aby miejsca łączenia nie znajdowały się w jednej linii.
- Ułożenie pierwszego rzędu rozpocznij od pełnego panelu, ewentualne docięcia zostaw na ostatni rząd. Jak kłaść panele? Kierunek światła jest tutaj kluczowy. Powinny one być montowane prostopadle do okna, aby uniknąć podkreślania szczelin. Co w sytuacji, kiedy okien jest więcej? Jak kłaść panele względem okna, kiedy jest kilka źródeł światła? Pod uwagę weź okno znajdujące się naprzeciw drzwi.
- Układanie kolejnych rzędów. Z reguły następny rząd rozpoczyna się resztą dociętego panela z rzędu poprzedniego. Elementy łączy się pojedynczo, panel po panelu, wkładając pomiędzy nie kołki dystansujące i dobijając młotkiem oraz klinem.
- Położenie ostatniego rzędu. Te panele dotnij do wymaganej szerokości. Nie powinna ona być jednak mniejsza niż 5 cm. Elementy połącz z pozostałymi panelami. Na koniec odetnij nadmiar folii i usuń kliny. Szczeliny dylatacyjne zamaskuj listwami przypodłogowymi.
Jak kłaść panele na klik?
Panele na klik to popularne rozwiązanie, które pozwala na szybki montaż. Takie modele mają specjalnie wypustki i pióra, które nachodzą na siebie. Jak kłaść panele na klik w prawidłowy sposób? Pióro w pierwszym rzędzie powinno być skierowane w kierunku ściany. Kolejne panele układa się pod kątem, wpuszcza piórko w wypust i delikatnie dociska, aż do zablokowania.
Jak kłaść panele z fugą?
Panele z V-fugą to modele ze specjalnym efektem frezowania. Frezowanie układa się w małe rowki o kształcie V. Jak kłaść panele z fugą? Ich montaż nie różni się bardzo od montażu innych paneli. Podczas łączenia używaj dobijaka, który pomaga wpinać kolejne elementy do poprzednich.
Jak kłaść panele – narzędzia, które się przydadzą
Wiesz już, jak kłaść panele. Narzędzia, których będziesz potrzebować, to:
- kliny dystansowe;
- kołki montażowe;
- gumowy młotek;
- drewniany klocek;
- gilotyna do paneli;
- ołówek i miarka;
- listwy wykończeniowe.
Do dobijania paneli nie używaj zwykłego młotka! Musi mieć on gumową końcówkę.
Do dobijania paneli nie używaj zwykłego młotka Fot. 123RF/PICSEL
Najczęstsze błędy przy układaniu paneli
Wiele osób zakłada, że układanie paneli nie jest trudne, więc można je wykonać samodzielnie. Jakie błędy przy układaniu paneli są najczęściej powtarzane?
- Nieczytanie instrukcji montażu
Panele podłogowe mają dołączoną instrukcję montażu od producenta. Warto się z nią zapoznać. Każdy producent może projektować swoje panele nieco inaczej i proponować inne rozwiązania. W instrukcji znajdziesz wiele cennych informacji, które pomogą Ci w trakcie prac.
- Za małe szczeliny dylatacyjne lub ich brak
Raz ułożone panele nigdy nie są idealnie sztywne. Podłoga pracuje i porusza się pod naciskiem czy pod wpływem zmian temperatury w pomieszczeniu. Podczas układania ważne jest pozostawienie szczelin dylatacyjnych. Powinny one znajdować się przy ścianach oraz pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Jeśli dylatacja nie zostanie zachowana, podłoga będzie się wybrzuszać.
- Brak planu układania paneli
Przed rozpoczęciem układania warto dowiedzieć się, jak kłaść panele krok po kroku. Dużym błędem jest brak odpowiedniego zaplanowania prac i chaotyczne układanie elementów. Przemyślana strategia pozwoli uniknąć usterek i nie pozwoli pominąć żadnego etapu.
- Źle przygotowane podłoże
Przed rozpoczęciem prac odpowiednio przygotuj podłoże. Ten etap bywa pomijany. Należy jednak pamiętać, że bez równego podłoża żadna posadzka nie będą dobrze wyglądać! Najłatwiej układać panele na nową podłogę lub na wylewkę samopoziomującą, która niweluje wszelkie nierówności. Alternatywą dla wylewki jest zastosowanie masy cementowej, którą równa się wybrane fragmenty. Podłoże musi być idealnie czyste i suche. Sprawdź też miernikiem poziom wilgoci w podłożu. Nie może on przekraczać 2,5%.
- Niewłaściwy podkład zastosowany pod panele
Podkłady pod panele są ważną częścią podłogi. Konieczne jest odpowiednie dobranie rozwiązania do układanych paneli. Częstym błędem jest stosowanie zbyt cienkiego podkładu. Zadaniem tego elementu jest izolacja i ocieplenie, musi być więc odpowiednio gruby. Wyjątkiem są panele układane na ogrzewaniu podłogowym – pod nimi w ogóle nie należy stosować podkładów.
- Zapominanie o prawidłowym kierunku układania
Jak kłaść panele – wzdłuż czy wszerz? Prawidłowa odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla estetycznego montażu paneli. Powinny być one ułożone wzdłuż okna, nigdy wszerz!
Powyższe błędy są możliwe do uniknięcia! Warto zapoznać się z zasadami postępowania przy układaniu paneli, by uniknąć późniejszych problemów. Z naszym poradnikiem krok po kroku na pewno będzie to łatwiejsze!