Rośliny domowe

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji storczyków

Storczyki uchodzą za rośliny wymagające i trudne w uprawie. Jest w tym rzeczywiście trochę prawdy: rośliny te sprawiają problemy szczególnie tym opiekunom, którzy nie zapoznali się z ich potrzebami gatunkowymi. Podpowiadamy, jakie są najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji storczyków.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Storczyki – podstawy uprawy

Storczyki to wymagające rośliny. W zależności od rodzaju i gatunku mają różne preferencje względem temperatury. Najpopularniejszy, często uprawiany w domach Phalaenopsis jest ciepłolubny – idealne dla niego warunki to 23-27 st. C w dzień i 18-20 st. C w nocy.

Storczyki przepadają za stanowiskami jasnymi, dobrze oświetlonymi. Ponieważ większość z nich to epifity rosnące na drzewach, bez kontaktu z glebą, w domu wypada zapewnić im podobne warunki. Najlepiej w roli podłoża sprawdzi się mieszanka kory sosnowej, łupin orzecha kokosowego, keramzytu i torfu. Chociaż orchidee lubią wodę, podlewamy je dopiero wtedy, kiedy podłoże całkiem przeschnie po poprzednim nawadnianiu.

Najczęściej popełniane błędy w uprawie storczyków

Prawidłowe podlewanie storczyków, a właściwie ich nawadnianie, to klucz do sukcesu w uprawie tych wymagających roślin.

Zobacz więcej zdjęć

Jak podlewać storczyki?

Storczyki można podlewać w sposób tradycyjny, tzn. wlewając wodę wprost do doniczki, należy jednak zwrócić uwagę, by potem nie zalegała ona na dnie. Dużo lepszą metodą będzie wstawienie pojemnika z rośliną do miski z wodą na ok. 15 – 30 min. Czas kąpieli zależy od wieku rośliny, im jest ona młodsza, tym jej podłoże wolniej chłonie wilgoć, dlatego powinna ona moczyć się dłużej. Jeśli uprawiamy więcej niż jeden okaz, pamiętajmy, by nie nawadniać wszystkich roślin w tej samej wodzie – inaczej ryzykujemy przenoszeniem chorób grzybowych i szkodników. W podłożu storczyków można umieścić również knot, po którym woda będzie płynąć samoczynnie. Rośliny te nie przepadają za mokrym, przelanym podłożem.

Jaka woda do podlewania storczyków?

Warto również zwrócić uwagę na wodę, jaką stosujemy do podlewania. Niestety nie może być to chlorowana kranówka – jest zbyt twarda. Zawarte w niej sole mineralne wapnia mogą osadzać się na korzeniach rośliny, blokując jej tym samym możliwość pobierania składników odżywczych. Używajmy więc wody odstanej, pośniegowej, deszczówki lub wody z filtra odwróconej osmozy. Wodę z kranu można również dokwasić kilkoma kroplami soku z cytryny.

Zobacz więcej zdjęć

Stanowisko dla storczyków

Storczyki w naturze porastają korę i gałęzie drzew w tropikalnych puszczach. Są przystosowane więc do stanowisk jasnych, ale nie nasłonecznionych bezpośrednio. Często popełnianym błędem jest umiejscawianie rośliny w zbyt ciemnym miejscu – np. na północnym parapecie. Z powodu braku wystarczającej ilości światła, roślina przestaje rosnąć, zrzuca kwiaty, a jej liście przebarwiają się. Ze światłem słonecznym, szczególnie latem, nie można przesadzać. Jego nadmiar również szkodzi. Ostre światło sprawia, że na liściach pojawiają się poparzenia słoneczne oraz czarne i brązowe przebarwienia.

Zobacz więcej zdjęć

Nawożenie storczyków

Utarło się przekonanie, że obfite nawożenie poskutkuje  pięknym kwitnieniem storczyków. Nic bardziej mylnego. Rośliny te są bardzo wrażliwe na przenawożenie. Nadmiar niewykorzystanych substancji odżywczych odkłada się w podłożu, co może spowodować osłabienie i uszkodzenie korzeni rośliny. Zaleca się stosowanie nawozów przeznaczonych do storczyków i to w dużym rozcieńczeniu – w zależności od gatunku używa się dawkę o połowę mniejszą, niż zalecana. Nawóz aplikuje się tylko w okresie wegetacji. Kiedy storczyki przechodzą w stan spoczynku, zaprzestajemy dokarmiania. Co ważne, nie wolno nawozić storczyków tuż po przesadzaniu.

Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji storczyków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.